118 / 03 Nisan 2010,Cumartesi / Yorum : 0

Vistayı kurtarma, Bilgisayarı format atmadan nasıl kurtarırım, Vista’yı hızlı kurtarma

Vistayı kurtarma, Bilgisayarı format atmadan nasıl kurtarırım, Vista’yı hızlı kurtarma

Netkeyfim.com

Vista’yı hızlı kurtarma
Windows Vista’nın Startup Repair adlı aracıyla, bilgisayarınızda yaşadığınız işletim sistemi kaynaklı sorunları kolaylıkla çözmeniz mümkün. Adım adım ipuçlarıyla bilgisayarınızı kurtarın.

Windows Vista’da sorun yaşadığınızda otomatik tamir aracı olan “Startup Repair” adlı hizmeti devreye sokabilirsiniz. Windows Recovery Environment üzerinden çalışan uygulama işletim sisteminizdeki hataları tespit etmeye yarıyor. Böylelikle Windows Vista’da yaşadığınız sistem çökmelerinden tutun da hatalı sürücü yüklemelerine kadar sisteminizin çökmesine neden olan sorunları kolaylıkla aşmanız mümkün olacak.

Bu uygulamadan yararlanmak için ihtiyacınız olan tek şey ise bilgisayarınızla birlikte size verilmiş olan bir adet Windows Vista kurulum DVD’si. Hizmeti uygulamaya sokmak için bilgisayarınızı Windows Vista DVD’siyle yeniden başlatmanız gerekiyor. Böylelikle bilgisayarınız önyükleme DVD’sini algılayacak ve bu DVD’yi devreye sokmak isteyip istemediğinizi bir uyarı ekranıyla size soracak. Karşınıza gelen uyarı penceresiyle bir tuşa basarak kurulum penceresini çalıştırın. Böylelikle Windows Vista’nın kurulum ekranlarına geçiş yapmış olacaksınız. Akabinde aşağıda beliren durum çubuğunda Windows’un dosyaları yüklediğine dair bir uyarı belirecek. Bir süre sonra Windows hizmetlerinin yüklendiğini görebilirsiniz. Şimdi isterseniz Windows Vista’nın onarma aracıyla bilgisayarınızı kurtarma operasyonuna adım adım geçelim:

1- (i)Repair your computer(i) seçeneğine tıklayın. Bu sizi Windows Vista kurulumunun tamir işlevine taşıyacaktır. Tamamlandığında karşınıza System Recovery gelecek.

2- Artık onarmak istediğiniz Vista kurulumu ile baş başasınız. (i)Next(i)e tıklayın. Eğer tamir sürecinde Vista’nın başlatılmasıyla ilgili herhangi bir sorun tespit edilemezse size bir kurtarma araç listesi verilecek. Otomatik tamir işlemi için bu listeden (i)Startup Repair(i)e tıklayın.

3- Otomatik onarma süreci biraz zaman alacaktır. Bu esnada bilgisayarınız birkaç kez yeniden başlatılabilir ki bu gayet normaldir. Bilgisayarınızı System Restore ile onarmak isteyip istemediğinizi soran bir kutuyla karşılaşabilirsiniz.

4- (i)Cancel(i) tuşuna tıklayarak Startup Repair’in işlemini sürdürmesini sağlayın. Araç bu defa kurulum hatalarını onarmaya çalışacaktır.

5- İşlem tamamlandığında karşınıza hataların Microsoft Geri Bildirim Merkezi’ne gönderilip gönderilmemesi için bir uyarı kutucuğu gelecektir. (i)Don’t send(i)e tıklayarak bu uyarıyı geçin.

6- Son olarak (i)Finish(i) butonuna tıklayıp bilgisayarınızın çökme durumuna karşı onarma işlemini tamamlayın. Eğer daha fazla seçeneğe ulaşmak istiyorsanız (i)View advanced options for system recovery and support(i)a tıklayın.

Kaynak : netkeyfim.comBir Cevap Yazın