370 / 18 Ağustos 2009,Salı / Yorum : 69

Müzik ve Film indirme yasağı, Mp3 indirmek yasakmı, Müzik ve Film indirmenin cezası, müzik mp3 film yükleyenlere ceza

Müzik ve Film indirme yasağı, Mp3 indirmek yasakmı, Müzik ve Film indirmenin cezası, müzik mp3 film yükleyenlere ceza

İnternetten müzik ve film indiren yandı
Müzik ve sinema sektörünü büyük maddi kayıplara uğratarak üretimin düşmesine neden olan, “internetten müzik ve film dosyası indirilmesine” sıkı takip ve cezai yaptırım getirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapacağı değişiklikle, internetten “fikir hırsızlığına” karşı uyarı, idari para ve hapis cezasına kadar uzanan yaptırım hedefleniyor.

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, yapılması düşünülen yasal düzenlemeye ilişkin açıklamada, ilgi verirken, telif haklarının korunmasına ilişkin her türlü çalışmayı yaptıklarını ve son dönemde de çalışmalara hız verdiklerini söyledi.

“Denetim Komisyonu Başkan ve Üyelerine İkramiye Ödenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” çıkardıklarını ifade eden Çelik, düzenleme çerçevesinde illerde görev yapan denetim komisyonu üyeleri ve emniyet görevlilerine belli bir miktarda para ödeneceğini kaydetti.

Çelik, daha önce böyle bir teşvik sisteminin bulunmadığını belirterek, “Operasyonda ele geçirilen ürün sayısıyla ilgili belli bir oranda polis ve denetim komisyonu yetkililerine ikramiye verilecek. Bu da bizim açımızdan, ‘fikir hırsızlığıyla’ mücadelede en önemli dama taşlarından biridir” dedi.

“KORSAN” YERİNE “FİKİR HIRSIZLIĞI”

“Korsan” yerine “fikir hırsızlığı” ifadesini kullanmaya özen gösterdiklerine işaret eden Abdurrahman Çelik, “Bundan sonra onların ismi hırsızdır. Çünkü nasıl ki bir hırsız herhangi bir ürünü bir yerden alıp satıyorsa, alan da suçlu, satan da suçludur” diye konuştu.

Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve sektör temsilcilerinin katılımıyla 2 günlük bir çalışma yapıldığını kaydederek, toplantıda 5846 sayılı yasada yapılacak değişikliklerin ele alındığını, söz konusu değişiklikleri Ekim ayı sonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.
İnternet üzerinden özellikle son 3 yıldır müzik ve film indirilmesinin artarak en üst seviyeye çıktığın vurgulayan Çelik, “işi ticarete dökenlerin” yanında, özellikle gençlerin bilinçsiz olarak bu eylemi yaptıklarını kaydetti. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla bu tür müzik ve film dosyası kullanımında artış olduğunu dile getiren Çelik, müzik ve sinema sektöründe çok ciddi düzeyde maddi kayıpların olduğunu söyledi.
Abdurrahman Çelik, değişik ülkelerinde bu sorunun önüne geçilmesi için farklı yöntemlerin uygulandığını, ilgili yasa kapsamında bugüne kadar kullanıcılara herhangi bir sorumluluk getirilmediğini, sadece “ticari amaçla” bunları yayan ve satanlara ceza verildiğini anımsattı.

“BİRÇOK ÜLKEDE REKOR CEZALAR GELDİ”

Birçok ülkede bu suçu işleyenlere rekor cezalar geldiğine dikkati çeken Çelik, “Bizde de önümüzdeki dönemde belki de en radikal değişiklik bu olacak. Kullanıcılara ilk defa bazı cezai yaptırımlar gelecek” dedi.

Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve ilgili meslek örgütleriyle bu uygulamanın ne şekilde yapılacağı konusunda görüşeceklerini ifade eden Çelik, yapılacak yasal düzenlemeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Hemen hemen diğer dünya ülkelerindekine yakın bir sistem olacak. Birkaç sefer uyarı, idari para cezası, ardından çok ısrarcı olunuyorsa hapis cezası verilebilir. Bunların hepsinin yapılma imkanı ve ihtimali var. Yine burada internet servis sağlayıcıların konumu, durumu çok önemli. Onlara da belli yaptırımlar getireceğiz. Servis sağlayıcılar, böylece bu bilgi paylaşımı konusunda daha dikkatli, hassas davranabilecek. Onlar üzerinden bazı mekanizmaları takip ettireceğiz. O takipler sonucunda bu kullanıcılarla ilgili yasal işlemi de yaptıracağız.

Eğer ilgili servis sağlayıcı kuralları yerine getirmiyorsa, ona cezai işlem uygulayacağız. Çünkü, bunun en önemli ayaklarından biri servis sağlayıcılar, arkasından da kullanıcılardır. Servis sağlayıcılara bugüne kadar herhangi bir cezai işlem uygulanmıyordu. Bundan sonraki süreçte ikisini de dikkatli bir süreç içine sokabilirsek tahmin ediyorum daha derli toplu olacaktır.”

ABD’de bu ceza mekanizması çalıştırıldıktan sonra ilk uyarıda yüzde 70 oranında başarı elde edildiğini belirten Çelik, “Orada müzik ve film dosyası indirenlere uyarı e-postası gitti. Sonra vatandaş konuya duyarlılık gösterdi ve yüzde 70 oranında bıçak gibi kesildi” diye konuştu.
Abdurrahman Çelik, kalan yüzde 30 oranındaki bölümle ilgili de yasal işlemler yapıldığını ifade ederek, “İnternetten müzik indiren bir Amerikalı öğrenciye 675 bin dolar ceza kesildi. Bizde de buna dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yapıyı işletirsek başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

AA

Yeni Haber ! için tıklayın

Korsan Müizk indirme Cezaları

Kaynak : netkeyfim.com“Müzik ve Film indirme yasağı, Mp3 indirmek yasakmı, Müzik ve Film indirmenin cezası, müzik mp3 film yükleyenlere ceza” için 69 Yorum

 1. doğan says :

  bir yıl önce bitane film izlemiştim adını vermeye gerek yok 3 tl ye almıştım bu aralar o filmin orjinaline rastladım 59,90 dı hadi 10 tl falan olsa alınır da
  59,90 tamammıyla haksızlık yuh başka bişey demiyorum

 2. yok says :

  bence cok sacma bi kural yani ben sarkı dinlemek istiyorum ve yasak geliyor gidip albümmü alıcam yani ben o albümün hepsini dinlemek istemiyorm içinden bi yada iki şarkı dinlemek istiyorum neden boş yere para harcıcamki ya cok sacma bisey uygulamaya gecilmesini istemiyorm gecilirsede sikayette bulunucam

 3. NİCK says :

  ne saçma iş ya bende mzik indirirdim ama oda yok sımdı

 4. M.K says :

  bulur bi inceliği hilesi ama çok saçma o zmn netin anlamı tek iletişim oluyo iletişim için de artık tel kullanılıyo yeterince saçma olmuş

 5. pan1k says :

  bu yasagı getirdiler ama daha çok zarar görecekler eminim herkez kapattıracak int baglantılarını müzik olmadıktan sonra hiç kimsenin bağlantıyla işi olmaz die düşünüyrum

 6. berat says :

  bence haksızlık simdi siz türkiyede bilgisayar ve internet sektörünü bitirmeye calışıyorsunuz insanlar oraya reklamlarını verirken birsey yok biz indirince kötü ama 1 TLlik cd 8 Tl satarlarsa olacağı bu birde zaten video ve müzik biz internetten dinlerken bilgisayarımıza inmiyor mu sacma

 7. naci says :

  bencede çok saçma internetten filim indirmek yasak müzik indirmek yasak peki ne olcak sonu şimdide msn paralıya geçiyomuş ne kaldı geriğe ben verecem 29 tl internete o yetmedi bide msn para vercem olurmu böyle bir şey halkı resmen soyuyuyolar diyorum

 8. hikmet says :

  acaba sormak lazım internetten film müzik indirme yasaklandığı zaman kopya film müzik satanların işine yaramazmı bence bu yasadan onlar karlı çıkar

 9. Yusuf says :

  Önce bağlantı sorununa çare bulsunlar. Yıllardır boş yere sabit ücret veriyoruz. Kullanmadığımız telefonun parası için bir şey yapmıyorlar indirdiklerimizle uğraşıyorlar. Dünyada rekor cezaymış… Dünyada kaplumpağa hızında internete kim bu kadar para alıyor?

 10. kaoss says :

  Fransa takip edilemez diye yasayı onaylamadı…Yani takip imkanı cok zor……
  Tamamen yasa korkutma amaclı…Neyse
  Zaten yakında akp dısında diger sitelere yasak gelecegi icin dusunmeyın bulursanız site yasaklanmamıs ındırırsınız….Akp demokrasısı bu :)
  Kultur bakanı avrupada amerekida soyle boyle diyor atıp tutuyor tek taraflı…
  Sen once sunları duzeltte ondan sonra kıyasla

  1 Dunyanın en pahalı ve en yavas ınternetını
  2 İsine gore demokrasi deyip sonra siteleri yasaklamayı sanamı kaldı zararlı ise bırak ailesi halletsin..Hos onuda beceremıyorsunuz ya yabancı ip yada vtunnel yıne gırılıyor..
  3 Gelir duzeyımızı aclık sınırının altından kurtarda bizde orjinal alalım
  Millettin yarısından fazlası aclık sınırının altında maas alıyor bizi avrupa
  ile kıyaslıyor :)Emekliyede 1 Dvd Fiyatı zam yapsan :)Yaptıgı zamla Dvd nın
  kapagını alamazsın…

  Birde sizi cektiginiz dosyadan bulamazlar sadece girdiginiz site uzerınden takip edebilirler oda cok zor ama Bızım Kultur Bakanımız dunyanın en iyi ve hızlı internetını bıze sagladıgı gıbı bunuda hemen bulur…:)))

 11. ashley jennette says :

  haksizliiiik! biz her sarki icin gidip CDsini mi alcaz? peki limewire’den ucretsiz indirebilir miyiz?(cezasiz) Insallah indiriliyordur yoksa gidip birilerinin agzini burnunu dagitcam!!!

 12. ali says :

  müzik indirme yasağı en zaman başlıyor

 13. hakan says :

  youtube yasak,müzik indirme yasak film indirme yasak EEEEE BEN NİYE ADSL İÇİN YADA İNTERNET İÇİN PARA ÖDÜYORUM? TEK SEÇENEK KALIYOR İNTERNETİDE TELEFONUDA KAPATALIM AYDA 60 TL TELEKOMA ÖDEMEKTEN KURTULALIM.

 14. mustafa says :

  adsl kapatalım olsun bitsin ayda 50 tl vermekten kurtulurum walla
  hakan arkadaşın dedigi gibi
  o yasak bu yasak ben neden internet kullanıyorum ki cokk sacma:)

 15. jn_kazuya says :

  Arkadaşlar aziz nesil bosuna dememis sizin memlekette eşek yok mu? diye. Görunen Biz tam bir eşegiz ya biz ondan olsa gerek bizim yularimizdan habire cekiyorlar en onemlisi biz herseyi çabuk unutan bir milletiz gun gelir bu yasagada alisiriz ve kabuleniriz kimsede adsl kapatmaz .. Keske Eşek olmadigimizi anlatabilsek keske hep beraber hareket edebilsek ..

  Bu konuda birlikte hareket etmek isteyen olursa ben varim sadece laflarda kalmayip guzel bir site acalim ve turkiye capinda buyuk bir boykot hazirlayalim…

 16. volkan says :

  bence bunu filim müzik indir mek adi bir suç tur yani hırsızlık tan başka bi şey değildir alamıyosan git kirala 1.5 tl ye ama işine gelmiyo kimsenin

 17. ramazan aslan says :

  herşeye para yetmez ki (eset,media player,nero,vb)zaten windows orjinal sürümü bile pahalı
  bir de indirme yasağından bahsediyorlar tabi kendi paraları çok olduğu için keyifleri yerinde hayat çok pahalı param olsa zaten yasağa gerek yok gider parayı bastırır orjinal cd dvd alırım

 18. ozcan says :

  Olması gereken bu geçimini bu işle yapan sanat insaları var onların emeğinin çalınması büyük suç

 19. yuwo says :

  Esas parayı kazananlar şarkıcı yada artistler değil ki plak şirketleridir
  Yani o film cdlerini çoğaltıp satanlar en fazla kazanandır.
  Şarkıcılar konserlerden artistlerde yapımcılardan para kazanıyorlar
  Cd alıp satma işi cd üreticilerinindir.Artık bu gibi firmalar insanlar için
  bilginin sanatın görselliğin hapishane memurlarıdır.
  Müzik yada film bunlar insanlar için yapılıyor şahıslar için değil

Bir Cevap Yazın