326 / 01 Şubat 2009,Pazar / Yorum : 10

Göz bozulması, Fazla bilgisayara bakmanın zararları, Gözlerinizi teknolojinin etkilerinden koruyun

Gözlerinizi teknolojinin etkilerinden koruyun

Gözlerinizi teknolojinin etkilerinden koruyun

Özellikle bilgisayar karşısında çalışan kullanıcıların gözleri teknolojiden olumsuz etkileniyor. Dünyagöz Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Nursen Şen göz sağlığını korumanın yollarını anlattı.

Uzun süreli bilgisayar kullanan kişilerde sık görülebilen göz problemleri arasında ortaya çıkan “Bilgisayar Görme Sendromu” sayılabilir. Bilgisayar Görme Sendromu günde iki saatten fazla bilgisayar ile çalışan kişilerin yüzde 90’ında ortaya çıkabilen yaygın bir rahatsızlık. Bu hastalığın belirtileri arasında gözlerde kızarıklık, yanma, batma, sulanma, yorgunluk hissi, odaklanma güçlüğü, çift ve bulanık görme, baş ağrısı, boyun ve omuz ağrıları sayılabiliyor.

Bilgisayar Görme Sendromu esas olarak gözlerin ve beynin kağıt üzerinde yazılı karakterler ile bilgisayarda görülen karakterlere farklı tepki vermesinden kaynaklanıyor. Gözler kağıt üzerinde yazılı karakterlere yüksek kontrast ve keskin sınırları nedeniyle rahatlıkla uzun süreli odaklanabilirken, bilgisayar ekranında görülen, piksellerden oluşan, merkezden çevreye doğru keskinliği azalan ve sınırları daha belirsiz olan karakterlere sürekli odaklanmakta güçlük çekmekte, görüntüyü net görebilmek için tekrar tekrar odaklanmak zorunda kalıyor.
Bu sırada gözde odaklanmayı sağlayan kaslarda oluşan yorgunluk, bilgisayar kullanımı sırasında göz kırpma sayısında oluşan belirgin azalma nedeniyle ortaya çıkan göz kuruluğu ile birleşerek Bilgisayar Görme Sendromu belirtilerinin görülmesine neden oluyor. Gözyaşı gözün en şeffaf yüzeyi olan kornea tabakasının tahriş olmasını engeller, gözün net ve rahat görüşünü sağlar. Gözyaşı yapısında bulunan maddeler sayesinde dışarıdan gelen hastalıklara karşı gözün savunma bariyeri konumunda. Göz kuruluğu önemsenmesi gereken bir problemdir. İleri aşamalarda gözün tahriş olmasına ve körlüğe kadar varabilen ciddi göz rahatsızlıkları oluşmasına neden olabiliyor.
Bilgisayar gibi gözleri aşırı yoran teknolojiler ile direkt olarak çalışan kişilerin göz sağlıklarını düzenli aralıklar ile kontrol ettirmeleri gerekiyor. Gözde bir problem olsun veya olmasın rutin göz muayenesi her sene tekrarlanmalı.

Göz doktorlarının önerileri

Bilgisayarınızın ekranı gözünüz ile aynı mesafede ya da birkaç santim daha aşağıda olmalıdır.
Ekran ile aranızda mutlaka 30-40 santim mesafe olmalıdır. Daha uzak veya yakından bakmak gözlerinizde yorgunluğa neden olur.
Çalıştığınız ortamın aydınlatmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Parlak ışık gözlerinizi yoracağından bu tür ışıklardan kaçınmalı, mümkünse LCD ekranları tercih etmelisiniz.
Ofis ortamının havalandırılması göz sağlığınız için önemlidir. Klimalar göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Çalışma ortamlarının nem dengesi sağlanmalıdır. Göz kuruluğuna engel olmak adına gözyaşı damlası kullanılmalıdır.
Yılda bir kez göz muayenesi olmalıdırlar.

Yazan:Kemalettin BULAMACI Perşembe, 29 Ocak 2009 16:57 Kaynak : ccnetturkiye.com

Kaynak : netkeyfim.com“Göz bozulması, Fazla bilgisayara bakmanın zararları, Gözlerinizi teknolojinin etkilerinden koruyun” için 10 Yorum

 1. can doğan says :

  ekran koruyucu taksam yararı olur mu

 2. onur says :

  benim bilgisayar dıtdıt ses çıkıyor nasıl yapmamız lazım msn’me gönder.

 3. nesrin says :

  ben bilgisayara 16cm uzaklıktayım ama bana hiçbir şey olmuyor

 4. vatandaş says :

  hee olmuyo sen öyle san 3-4 sene sonra görürüsün gününü bu bilgisayar beni mahfetti 6-7 yıl da göremez oldum sanki gözümün içinde toz parçaları var gibi o dediği şeylerde oldu yanma kızarıklık keşke o zamanlaar bıraksaymışım şu lanet bilgisayarı şimdi araba kullanıyorum tabelaları göremiyorum gözlük takmak da zoruma gidiyor oof off

 5. Ata says :

  Bence bilgisiyardan sonra havucsuyu için karanlikyerde 15 dk uyuyun benim fikrim

 6. emre says :

  bencede fazla bilgisayara bkmayın gözleriniz çok kötü oluyor bende yaşadım gözlük takma problemi.

 7. afyonlu vakitsiz says :

  slm ben afyondan vakitsiz asker ben kaynak yaptım gözlerim uzağı zor görüyor şimdi düzelirmi bilgisi olan lütfen arasın ve ya mesaj atsın GSM:0546 929 82 48

 8. simay says :

  ben biliyorum. düzelmiyo.keşke düzelse 9 gün sonra gözlük takmak zorunda kalıcağım. of offff

 9. murat says :

  Bilgisayara günde 2 saatten fazla bakan gözlük takmaya korkmıyacak,

 10. kadir says :

  göz bozulması 2-3günde olmaz demi

Bir Cevap Yazın