Facebookun kurucusu kim?, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg kimdir?, Facebooku kim kurdu

Facebookun kurucusu kim?, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg kimdir?, Facebooku kim kurdu

Netkeyfim.com

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg kimdir?

Mark Elliot Zuckerberg, diş hekimi baba ve psikolog annesinin tek çocuğu olarak 1984’te dünyaya geldi. ilk programını 10 yaşındayken yazdı. Lisedeki başarılı notlarıyla Abd’nin en saygın üniversitelerinden harvard’a girdi.

ilk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. sitede harvard’;;daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. ancak fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti.

veri tabanını hacklediği ortaya çıkan zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı. harvardlı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan facebook’u kurdu. facebook, 18 ayda abd’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline gelince, yatırımcılarından ilgisini çekti. zuckerberg, yatırımcılarla bir akşam yemeğinde buluştuğunda yaşı küçük olduğundan alkol bile içemediğinden, gece boyunca gazoz içti. 18 ay önce kurduğu sitenin bir bölümünü wall street yatırımcılara 60 milyon dolara sattı.
dünya çapında 2 bin 200 üniversite, 22 bin lise ve 2 bin şirketin buluştuğu facebook, şu anda 13 milyon üyesiyle dünyanın en çok ziyaret edilen 7’nci sitesi. 22 yaşındaki zuckerberg, bilgisayar endüstrisinin yeni bill gates’i olarak nitelendiriliyor.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg terlikleri ile programlara çıkıyor

TV programlarına bile terlikleriyle çıkan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in arkasında büyük bir sermaye gücü var. Dünyanın en popüler sosyal ağı Facebook’u öğrenim gördüğü Harvard Üniversitesi’nde arkadaşlarıyla iletişim kurmak için oluşturan Mark Zuckerberg, bugün dünyanın en büyük şirketlerinden birinin CEO’su olarak milyarlarca dolarlık ekonomik gücü yönetiyor. Zuckerberg, okul atmosferinden kalma alışkanlıkla, Facebook merkezinde rahat kıyafetler ve terlikleriyle çalışırken, TV programları ve konuk olduğu etkinliklere aynı şekilde katılmaktan geri durmuyor.

MICROSOFT GÜÇ VERDİ

Facebook’un değerini yükselten, ekonomik boyutlarını belirleyen aslında Microsoft oldu. Microsoft, Facebook’un yüzde 1.6’sını 240 milyon dolara satın alarak şirketin değerini 15 milyar dolara çıkardı. Microsoft’un iştiraki ile Facebook’un pazar değeri 18 milyar dolara çıktı.

İnternet Stratejileri Danışmanı Atıf Ünaldı’ya göre, Facebook’un yüzde 26’sı ABD ve yurtdışında çok yaygın olaran risk sermayesi şirketlerine ait. Facebook’a ilk yatırım yapan Peter Theil adlı bir ‘melek sermayesi’ şirketi. Peter Thiel, 500 bin dolar vererek Facebook’un yönetim kuruluna bir üyesini sokmayı başarmış.

KİMİN NE YATIRIMI VAR?

Mayıs 2005’de Accel Partners 12.7 milyon dolar, Nisan 2006’da ise 25 milyon dolar yatırımla Greylock, Meritech Capital Partners Facebook’a destek oldu. Son yatırım dilimi ise Ekim 2007’de 240 milyon doları Microsoft’a, 50 milyon doları Asya’nın en zengin adamı olan Çinli milyarder Li Ka-Shing’e ve son 10 milyon doları ise Marc Samwer, Oliver Samwer, Alexander Samwer’e ait. Bu yatırımcılar, yönetim kuruluna girerek, Facebook’ta söz sahibi olmuş durumdalar. Facebook’a bundan sonra ortak olmak isteyen yatırımcıların, mevcut yönetim kurulundan onay almak zorunda oluşu, Facebook’un bundan sonraki gidişatını etkileyecek faktörlerden biri. Yeni gelen risk sermayesi (Venture Capital), melek sermaye (Angel Capital) ve her türlü yatırım teklifi bu ekibin değerlendirmesinden geçiyor.

64 MİLYON KİŞİ BURADA

Geçmişi sadece 4 yıla dayanan Facebook’un bugün 64 milyon aktif kullanıcısı var. Her gün ortalama 250 bin yeni kullanıcının üye olduğu sitede kullanıcı sayısı son bir yılda iki kat artı. Facebook kullanıcı profilinin önemli bir bölümü 25 yaş ve üstü. ABD’deki 4 yıllık üniversitelerde okuyan öğrencilerin yüzde 85’i bu sosyal ağın parçası. Dünyada hızla kullanımı artan Facebook’u kullanan ülkeler sıralamasında Türkiye; ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya’dan sonra beşinci sırada yer alıyor. Facebook’un Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise 4.2 milyon.

Reklam sektörünün yeni gözdesi

Facebook, internette reklam yapmak isteyen şirketlerin yeni hedef mecrası. Türkiye, bu fırsatı çok da verimli kullanamıyor. Bugün Apple, Nike, Victoria’s Secret, Toshiba, Red Bull gibi online reklam kültürünü çok iyi benimsemiş ve pazarlamada farklılık yaratmış şirketlerin dışında, geleneksel medyalardan kolay kolay kopamamış Warner Bros, Disney, P&G, HP, Dell, Sony gibi şirketler ve eBay, AOL, Virgin gibi siber alemin içinden gelen şirketler de online reklama yönelmiş durumda.

İşte Facebook’un tepe yönetimi

Mark Zuckerberg Kurucu ve CEO

Dustin Moskovitz Kurucu Yardımcısı ve Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı

Owen Van Natta Finanstan Sorumlu Müdür, Operasyon Başkan Yardımcısı

Matt Kohler Başkan Yardımcısı – Strateji ve İşletme Operasyonu

Chris Hughes Kurucu Yardımcısı

Peter Thiel Yatırımcı

Chamath Palihapitiya Başkan Yardımcısı – Pazarlama ve Operasyonlar

Gideon Yu Finanstan Sorumlu Müdür

Adam D’Angelo Finanstan Sorumlu Müdür

Li Ka-shing Yatırımcı

Marc Samwer Yatırımcı

Oliver Samwer Yatırımcı

Alexander Samwer Yatırımcı

[MELİH BAYRAM DEDE- YENİ ŞAFAK]Etiketler: , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş Leave a CommentYorumRSS FeedSubscribe

Yorumlar
 1. mevlana
  08 Ağustos 2010

  valla cocuga helal olsun

  Yorumlayın
 2. kemal aydın
  31 Ekim 2010

  dünyayı ele geçirmek isteyen 26 yaşındaki genç arkadaş

  şurdada bir yazı vardı, gül gül öldüm

  http://www.onedergi.com/2010/06/mehmet-energin-yazdi-mark-zuckerbergden-sok-aciklama/

  Yorumlayın
 3. akadir
  25 Ocak 2011

  ÇOK GÜZEL PROFİLNİ BEGENDİM HOŞUMA GİTTİ İYİ OLMUŞ

  Yorumlayın
 4. Oktay
  26 Ocak 2011

  Valla Helal Olsun Mark Zuckerberg

  Yorumlayın
 5. sukur saroglu
  21 Şubat 2011

  sıte guzel olmus fakat facebook fılmını ızledım zuckerberg sıte sahıbı arkadasının 100-30 luk payına buyuk haksızlık etmıs herkesın sonu kara toprak bunlar gecıcı

  Yorumlayın
 6. derya deniz
  16 Mart 2011

  vallah a buravull diyorum başka bişey demiyorum yani…helal olsun :)

  Yorumlayın
 7. esra
  23 Mart 2011

  bu güzel siteyi kuduğu için çok teşekkür ederiz. en güzel site facebook

  Yorumlayın
 8. serkan
  26 Mart 2011

  arkadaslar facebook kapanacak

  Yorumlayın
 9. hakan
  22 Haziran 2011

  yaa site iyide daha bi tane kız bulamadım

  Yorumlayın
 10. esmanur
  25 Ağustos 2011

  çok güzel bir siteniz var

  Yorumlayın
 11. asya nur
  20 Eylül 2011

  ama faceyide çoLuk çocuk sardı Ya. :D

  Yorumlayın
 12. buket
  30 Eylül 2011

  ben çok seviyorummmmmmmmmmmm

  Yorumlayın
 13. yunus turan
  30 Ocak 2012

  olan sana helal olsun

  Yorumlayın
 14. müslüm
  20 Şubat 2012

  slm öncelikle arkadaşlar site kurucusuyla konuşup siteyi almak istiyorum degerli arkadaşımdan eger izin verirse para bile yatırmaya hazırım saygılarımla müslüm ben 24 yaşındayım

  Yorumlayın
 15. hasret
  08 Kasım 2012

  yaaaa cok seker

  Yorumlayın
 16. ahmet
  02 Aralık 2012

  ben şukranlarımı sunuyorum başarılarının devamını diliyorum bravo

  Yorumlayın
 17. FERDİ MÜLAYİM
  18 Ocak 2013

  bu face yi kurdun ama herkes birbirinin fotoğrafını çalıyor nişanlımın fotoğrafı çalındı adres gereğini yapın o zaman kurduğunuz gibi İnci_tanemsin_4545@hotmail. com kaldırın o fotoğrafları kaldırmanızı istiyorum yardımcı olun

  Yorumlayın
 18. mark zucgerberg
  04 Aralık 2013

  facemi çaldın demi sen çaldın sen döverim aaaaa

  Yorumlayın
 19. Zehra Kılıç
  10 Aralık 2013

  güzel kullanıldığı takdirde güzel bir site .. lakin gerçek şu ki şuanda kullanılan face bana çok basit geliyor , çünkü tamamen tantana gereksiz eğlencelerle geçiyor, abuksubuk küfür içerikli ahlak dışı paylaşımları söylemiyorum bile ..

  Yorumlayın
 20. cemıle
  13 Ocak 2014

  Bence cok guzel ınsanlat ozledıgı kısılerı gowbılıgor

  Yorumlayın
 21. hale demircan
  29 Mart 2014

  bu face iykide kurulmuş

  Yorumlayın
 22. hale demircan
  29 Mart 2014

  iykide açılmış uzaktaki akrabalarımla konuşa biliyorum

  Yorumlayın
 23. ADSIZ
  15 Ekim 2014

  İYİKİDE KURMUŞ FACEDE ORSPULAR DOLANIYO FACEDE TANIŞIP SKIŞIYOLAR ONU KURANA COK TAKTIR EDYORM MK YAWW :D

  Yorumlayın
Yorum Yazın »
İsminiz
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
Uyarı: Konu ile alakasız, küfür ve hakaret içeren yazılarınız onaylanmayacaktır. Hakaretin boyutuna göre, hak sahibi tarafının mahkemeye başvurma hakkı sağladığınızı unutmayın