96 / 20 Ocak 2010,Çarşamba / Yorum : 0

Zayıflama Hapları, Zayıflama Haplarının zararları, Zayıflama hapları sağlığa zararlımı

Zayıflama Hapları, Zayıflama Haplarının zararları, Zayıflama hapları sağlığa zararlımı

Netkeyfim.com

Zayıflama haplarındaki gizli tehlike
Avustralya’da çok popüler olan zayıflama hapının ölümcül olabileceği tespit edildi.

Daily Telegraph’ta yer alan habere göre, Avustralya’da bulunan ilaçları denetleyen Terapatik Ürün İdaresi (Therapeutic Goods Administration-TGA), doktorların klinik denemeler sonrasında zararlı etkiler gösteren zayıflama hapını hastalara vermelerini yasakladı.

Piyasadaki ticari adı Reductil olan zayıflama ilacının reçeteyle satın alınmaması emrinin, kadınları ilaç bulmak için internete sürükleyeceği belirtildi.

TGA, ilaca karşı olumsuz etki gösteren 200 raporun ardından yasaklama getirdiğini açıkladı. Reductil’in felç, yüksek kan basıncı, troid problemleri, bunalımla ilişkili olduğu ve Avustralya’da en az bir kişinin bu ilaç nedeniyle öldüğü kaydedildi.

Genelge, yağları eriten ilacın insanlara ve özellikle de aşırı kilolu kişilere zarar verebileceği konusunda uyarıyor. Yapılan bir araştırmada, aşırı kilolu ya da obez kişilere bu ilacın verilmesi halinde kardiyovasküler hastalık olma riskinin yüksek olduğu bulundu.

Zayıflama Haplarının Zararları

Her isteyen zayıflama haplarıyla kilo verebilir mi?
Bir kişinin 10 veya 15 kilo fazlası varsa eğer bunu bir beslenme uzmanına danışarak, beslenme uzmanının da kişinin kilo almasının altına farklı nedenler olup olmadığını araştırarak ancak bu ilaçlar kullanılabilir.

Ancak bu da bir plan çerçevesinde uygulanabilir her ilaç her kişiye verilemez. Eğer kişinin tansiyon problemi varsa ya da diyabet hastalığı varsa veya bir böbrek hastalığı sıkıntısı varsa belirlenen dozlar hekim takibinde olmak kaydıyla gözlemlenir. Eğer kişide farklı bir yan etki oluşturmuyorsa beslenme planıyla beraber kullanılabilir. Ama kişi tek başına hiç beslenme programını değiştirmeden, eski beslenme alışkanlıklarına devam ederek, sağlık problemlerini göz önünde bulundurmaksızın kendisi zayıflama ilacı kullanırsa bundan fayda değil yüzde yüz zarar görecektir.

Zayıflama hapları nasıl kilo verdirir?
Zayıflama haplarının farklı mekanizmaları vardır. İştah merkezini kontrol eden ya da hormonel bir takım değişikliklere neden olanlar vardır. Farklı durumlarda kullanılabilen farklı zayıflama hapları vardır. Fakat bunları kişi kendi alıp kullanılabilecek ilaçlardan değildir. Mutlaka bir uzmana gidip ciddi bir şekilde oturulup tanıya göre beslenme uzmanı tarafından uygulanabilir.

Zayıflama hapları ile ne kadar kilo verilebilir?
Uzmanlar tarafından kişinin ağırlının %10 gibi bir hedef vardır. Tabi ki bu beslenme ile paraleldir. Kişi zayıflama haplarını kullanırken doğru olamayan bir beslenme şekli seçerse kilo vermeyebilir. Eğer kişi ciddi bir şekilde kilo kaybediyorsa yani %10 luk sınırdan daha fazla düşüyorsa ve giderek kas kaybı başlamışsa ciddi şekilde bir hastalık söz konusudur. Böbrek yetmezliği, veya farklı hastalıklara kadar sonuçları ilerleyebilir.

Dünya Sağlık Örgütü nün onayladığı 2 tane ilaç vardır. Bunlardan birinin işlevi bizim yediğimiz besinlerdeki fazla yağı alıp sindirmeden vücuttan atmaktadır. Ve daha çabuk kilo vermenizi sağlar. Diğeri ise beynimizle midemiz arasındaki acıkma duygusunu en aza indiriyor ve kişi kendini tok hissediyor. Ayrıca eğer kişi yeme alışkanlığını değiştiremiyorsa ne kullanırsa kullansın kilo veremez. Eğer kişi sabah kahvaltısını atlıyorsa yemekler de çeşitlilik yerine tek bir çeşitten oldukça fazla tüketiyorsa hiçbir fiziksel aktivite yapmıyorsa hangi ilacı kullanırsa kullansın kilo veremez.

Zayıflama hapıyla verilen kilolar kolayca geri alınabilir mi?
Kişi nasılsa zayıflama hapları kullanıyorum diyerek beslenme alışkanlıklarına dikkat etmiyorsa ya da kişi istenilen kiloya indikten sonra eski beslenme alışkanlıklarına devam ediyorsa verilen kilolar tekrar geri alınabilir.

Zayıflama haplarının söylendiği gibi vücuda yarar sağlamadığını anlattı.
Melekler Mekanı – zayıflama haplarının zararları
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hasan Basri Üstünbaş, fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin başvurdukları yöntemlerden zayıflama haplarının son derece tehlikeli olduğunu söyledi.

Prof.Dr. Üstünbaş, zayıflamak isteyen aşırı şişman kimselerin bunu hekim ve diyetisyen kontrolünde yapmaları gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Üstünbaş, fazla kilolarından kurtulmak isteyen kadınların bu hapları çok kullandığını, zayıflama haplarının söylendiği gibi vücuda yarar sağlamadığını anlattı.

Prof.Dr. Hasan Basri Üstünbaş, “Bu haplar vücut bünyesini ve beslenmeyi bozuyor. Bir süre sonra o insanın midesi artık bir şey kabul etmez hale geliyor. Sonrası aşırı zayıflama ve zayıflıktan dolayı ölümler gelir. Bundan dolayı piyasada rasgele satılan zayıflama haplarına itibar edilmemeli” dedi.

Prof. Dr. Hasan Basri Üstünbaş, zayıflamak için diyete başvuran kişilerin bu işi mutlaka bir hekim veya diyetisyen denetiminde yapması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu iş hekim veya diyetisyen kontrolünden yapıldığında bünye o kadar zarar görmez. Çünkü hekim veya diyetisyen, vücudun gidişatına bağlı olarak gerekirse diyeti kesebilir ya da devam ettirebilir.

Zayıflama ihtiyacı duyan insanlarımıza çağrımız; bu işi mutlaka hekim veya diyetisyen kontrolünde yapmaları. Zayıflama hapları veya buna benzer ürünlerle uzmana danışılmadan yapılan diyet, ilerisi için insanı geri dönüşü olmayan duruma sokabilir.”

Kaynak : netkeyfim.comBir Cevap Yazın