1.823 / 27 Şubat 2009,Cuma / Yorum : 316

Panik atak, Panik ataktan nasıl kurtulurum, Panik atakların yarattığı kaygılar

Yeterince nefes alamadığınızı hissediyorsunuz, kalbiniz yerinden fırlayacakmış gibi atıyor, içiniz sıkışıyor. Herkesin günlük yaşamında yaptığı bazı şeyleri yapamıyorsunuz; süpermarkete ya da sinemaya gitmek, uçağa ya da asansöre binmek gibi. Kaygılanıp, korkuyorsunuz. Korkularınızın herhangi mantıklı bir nedeni olmadığını biliyorsunuz ama yine de bu duygunuzla başedemiyorsunuz. Aklınızı yitireceğinizi, tümüyle kontolünüzü kaybedeceğinizi, bayılacağınızı hatta kalp kirzi geçirip öleceğinizi düşünüyorsunuz. Yalnız değilsiniz!

Panik atak aşağıda sayılan 13 bedensel ve bilişsel belirtilerden en az dördünün eşlik ettiği yoğun korku ve rahatsızlık hissidir.

1 – Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama
2 – Terleme
3 – Titreme ya da sarsılma
4 – Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma
5 – Soluğun kesilmesi
6 – Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı duyma
7 – Bulantı ya da karın ağrısı
8 – Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
9 – Derealizasyon ya da Depersonalizasyon (Dış dünya yada kendisi gerçekliğini kaybetmiş gibi hissetme).
10- Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
11- Ölüm korkusu
12- Uyuşma ve karıncalanma duygusu
13- Üşüme ürperme ve ateş basması

Bu belirtiler genellikle 10 dakika gibi bir sürede yoğunlaşarak doruk noktada sıkıntı verir sonra da genellikle yavaş yavaş azalır. Bu durum bir kez olursa panik nöbet olarak isimlendirilir. Ancak tekrarlamalarla gideceğinden kişi ne zaman olacak diye beklentiden dolayı sıkıntı duymaya başlar ki buna beklenti anksiyetesi denir. Bu anksiyete nedeniyle dışarı yanlız çıkmaktan korkmaya yanında birisi olmadan uzağa gitmekten kaçınmaya başlar. Tekrarlayan panik nöbetlere ve kaçınma davranışının eşlik ettiği duruma panik bozukluk denir.

Panik atak hastalarında yaşanan bu nönetler bunaltıcı, yorucu sinir bozucudur. Ama size iyi bir haberimiz var.

Panik ataklardan kurtulabilirsiniz.

Bu atakların yarattığı kaygıdan kurtulabilirsiniz.

Panik atak yüzünden artık hiçbir planınızı iptal etmenize gerek kalmayabilir.

Panik ataklar farkında olmadan öğrenilen davranışlar sonucunda oluşurlar. Ataklardan kurtulmak için yapmanız gereken bu davranışları yapmamayı öğrenmektir. Genelde insanlar atakları daha az yaşamak için;

• Panik atak yaşayabileceklerini düşündükleri tüm olayları saf dışı bırakmaya ve kendilerini güvende hissetmedikleri, yardım görmeyecekleri her yerden kaçmaya çalışırlar.
• Yeniden yaşayabilecekleri panik atağını düşünerek sürekli yeni atağın sinyallerini beklemeye çalışırlar.

Ancak bu korkular gittikçe daha büyük korkulara ve bu korkulardan daha çok kaçınmaya yol açar. Peki yaşanan bu kısırdöngüyle nasıl başaçıkabilirsiniz Panik atağın temelinde bulunan iki ana unsurla başa çıkmada iki aşamalı bir çalışmayla başarılabilir.

• Kişinin içinde yaşanan kaygı ve sıkıntı duygusunu kontrol altına alarak, paniğe kapılma korkusunu azaltmak.
• Panik yaratabilecek olan olay ve duygulardan kaçınmayı sona erdirmek.

Bu noktada ilk anlaşılması gereken nokta şudur Panik Atak Tehlikeli Bir Virüs Değildir. Bu anlaşıldıktan sonra panik atak duygusunu yaratan olaylarla yüzleşilmeli ve yarattığı duygularla başa çıkmayı öğrenmelisiniz.

Kaynak : netkeyfim.com“Panik atak, Panik ataktan nasıl kurtulurum, Panik atakların yarattığı kaygılar” için 316 Yorum

 1. ogün says :

  şimdi durumumuzu değerlendirelim ve çözüm arayalım
  SORU: biz panik atak hastasımıyız(ya da anksiyete vs olabilir) CEVAP: kesinlikle evet

 2. ogün says :

  SORU:peki P.A hastası olduğumuzu nereden biliyoruz. buna nasıl emin olabiliriz?
  CEVAP: arkadaşlar aramızda bütün vücuduna baktırmayan, her türlü test, film, kan tahliline baktırmayan varmı? elbetteki yok. kesinlikle eminim yok. hatta defalarca aynı branşlara gitmişizdir. aynı testleri tekrar tekrar yaptırmışızdır. defalarca film çektirmişizdir. hatta defalarca kan vermişizdir. o zaman bizim fiziksel bir rahatsızlığımız olmadığı kesin. bizim psikolojik rahatsızlığımız var.

 3. ogün says :

  aslında yukarıdaki sorulara ve cevaplara baktığımızda çözümünde içinde yattığını görebilirsiniz hepiniz. biraz öncede belirttiğim gibi bizler emin olun bu kadar psikolojik baskı altında bir sürü bedbsel sorunlarla başedebiliyorsak, nefes alabiliyorsak, yaşayabiliyorsak emin olun ki biz diğer insanlardan çok daha güçlüyüz.

 4. ogün says :

  P.A nın belirtilerinden bahsetmeye gerek yok. her kılığa giriyor kısaca işte. biraz öncede belirttim. biz diğer insanlardan çooooookkk daha güçlüyüz. ve siz; ben panik atağı yenemem diyorsunuz

 5. ogün says :

  aslında panik atağı defalarca yendiğinizin farkında mısınız acaba? nasıl mı? biraz önce açıkladım. hep kılık değiştirdiğini. hiç dikkat etmediniz mi kendinize, bedeninize ve düşüncelerinize?

 6. ogün says :

  mesela kendimden örnek vereyim. bende eskiden kalpten sıkıştırıyordu. bir süre sonra dr a bile gitmez oldum. umursamadığım için ben aslında P.A ı yendim. ne oldu p.a nın bu versiyonunu yenince kendini yenileyip başka şekilde karşıma çıktı. onu da yendim. başkası çıktı. dedim ya biz güçlü insanlarız ne şekilde gelirse gelsin, hangi kılığa girerse girsin biz lanet şeyin her versiyonunu yenmeyi başarabiliyoruz

 7. ogün says :

  bizim tek eksiğimiz şu arkadaşlar. aslında bizi sıkıştıran bir versiyonunu yenmek için harcadığımız zaman çok fazla. yani diyelimki kalp belirtisi veriyor. bütün testleri yaptırmışız daha önceden. yinede acaba acaba acaba diye düşünerek yine kalp testi yaptırıyoruz. bir şey çıkmadı mı(zaten çıkmayacak) diğer testlere geçiyoruz.

 8. ogün says :

  anlayacağınız, biz bütün vücudumuzun neredeyse en ince detayına kadar fotoğrafını çektirmiş insanlarız. ve ilk başta yaşadığımız panik atak versiyonunu da yenmişiz.o zaman yeni gelen bu kılk değiştirmiş yeni versiyonunda bizi tedirgin etmesine izin vermediğimiz ve bunu P:A olduğunu bildiğimiz zaman o şekli de yok olacaktır kısa sürede.

 9. ogün says :

  aman arkadaşlar sakın ynlış anlaşılmasın söylediklerim. kendinizi çok rahatsız hissederseniz elbette dr a gidin. sonuçta P.A hastaları da hasta olabilir. ama abartmayın. dr panikten diyorsa paniktendir deyin. o şekilde gelen P.A da gidecektir. abartırsanız yine yeneceksiniz eninde sonunda ama size verdiği ızdıraba çok uzun süre dayanmak zorunda kalacaksınız

 10. ogün says :

  özetle; siz p.a ı yenemediğinizi düşünüyorsunuz. oysaki kılıktan kılığa giren bu hastalığın en az bir versiyonunu yendiniz ve yeni kılığa girerek yeniden geldi.( mesela önceden beni kalpten yakalıyordu. onun p.a olduğunun bilincine varınca ve umursamamaya başlayınca defolup gitti. şimdi bayılmanın eşiğine gelmeyle yakalıyor)

 11. ogün says :

  sizde de eminim böyledir. bir şeklini yenmişsinizdir. yeni bir organdan yakalamıştır sizleride. ya da yeni bir duygudan. hastane sürecini uzatmazsanız ve dr un dediğine güvenip bunuda panik atağın başka bir versiyonu olduğunu hemen kabul ederseniz bunu da yenersiniz

 12. ogün says :

  kısaca biz p.a ı defalarca zaten yeniyoruz. o farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. o zaman bizim yapacağımız şey şu. kendimize eziyet etmeden, ızdırabı uzatmadan buyeni versiyonu yenmek. kısa bir muayene ve bunun P:A olduğunu kabullenmek. bu kadar basit aslında. sonuda vücudunda bir sınırı var canım. bir yerde baktı bizimle başedemiyor. yahu ben bunun her yerinde arıza çıkardım tınlamadı der ve bir daha uğramamak üzere çeker gideeeerrr

 13. ogün says :

  heryeri deneyip bizim takmadığımızı görünce de çekip gidecek zaten.yenilediğinde emin olmak için abartmadan kısa muayene olunabilir. dr yok bir şey diyorsa yoktur. P.A dır. düşünce şu olmalı. dr bir şey yok dedi. bu lanet hastalık yeni kılıkta beni yokluyor. yemezleeerrrrr deyip geçmek. bunu defalarca yendik yine yeneriiiiiiiiizzzzzzz. sonunda vücutta deneyecek bölge kalmayacak ve çekip gidecek.

 14. ogün says :

  son satırlar:
  ulu önder M.K. ATATÜRK ün dediği gibi olacak bun lanetin sonu da
  GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER. :) :) :) :)

 15. sila says :

  ben bu rahatsizligi 3 haftadir yasiyorum pisikiyatriye gittim bana cipralex verdi ama daha kotu oldum heran bu korkuyla yasamak beni mahvediyor ne yapacagimi bilmiyorum

 16. ozancan says :

  evet ayni seyler bendede oluyor basimin donmesi basliyor ve olcekmisim gibi bir his geliyor icime elim ayagim uyusuyor ve tekrardan gelcek diye bekliyorum ayni seyler var bendrde

Bir Cevap Yazın