841 / 09 Ocak 2010,Cumartesi / Yorum : 6

Kısa Boy nasıl uzatırım, Kısa Boylu olanlar risk taşıyor, Uzun boylu olmak için ne yapmalıyım

Kısa Boy nasıl uzatırım, Kısa Boylu olanlar risk taşıyor, Uzun boylu olmak için ne yapmalıyım

Netkeyfim.com

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Muharrem İnan, normalden kısa boylu olan kişiler için yeni geliştirilen bir yöntemi açıkladı.Tıp dünyasında her geçen gün sevindirici bir gelişmeye tanık olabiliyoruz. Kök hücre sayesinde görme yeteneğini kaybetmiş kişiler yeniden görebiliyor, dirsekten bir saniyede anjiyo yapılabiliyor ve artık kısa boylar da ‘kısa’ sürede uzayabiliyor. Genetik başta olmak üzere çeşitli nedenlerden olağandan kısa boylular için artık yeni bir yöntem var “motorize çivi.” Yöntem hakkında Doç. Dr. Muharrem İnan’dan bilgi aldık. n Hangi durumlarda boy uzatma operasyonu gerçekleştiriliyor? Boy uzatma operasyonu, çok kısa boylu olanlar, iki bacağı arasında eşitsizlik olup da topallayan kişiler için uygulanıyor.

10 CM İÇİN 100 GÜN

Boy uzatma operasyonu nasıl yapılıyor?

Eski uygulanan yöntemde kemiğin arası açılıp içine kemik dolduruluyordu. Daha sonraki yıllarda kemik dışından konulan sistemlerle kemik yavaş yavaş uzatılarak boşluğun kendiliğinden dolması yöntemi bulundu. Bu yöntemin dezavantajı, her cm uzatma için bir ile bir buçuk ay hastanın üzerinde dışarıdan tespit sisteminin tutulması, tedavi süresinin uzun olması ve yara izleri idi. Yaklaşık 10 yıl önce uygulanmaya başlanan yeni yöntemde ise dışarıdan olan sistemlerin süresini kısaltmak için kemiğin ortasına bir çivi konuluyor ve dışarıdan kemiğe giren çiviler ile kemik uzatılıyordu.

Bu yöntemde her gün 1 mm. uzama söz konusu ve 10 cm uzatma için sadece 100 gün hastanın dışarıdan tespit sistemlerini taşıması gerekmektedir. Bu durumu rahatlatmak için birkaç yıl önce “Motorize çivi ile uzatma”yöntemi geliştirildi. Almanyaída geliştirilen bu yöntemde ameliyatla kemik çatlatılarak çivi kemiğin iliğine yerleştiriliyor. Ameliyattan sonra hastanın eline bir kumanda veriyorsunuz ve ne yapması gerektiğini anlatıyorsunuz. Hasta kendi kendine oraya basarak çivinin uzamasını sağlıyor. Siz uzatmayı bitirdiğinizde kemik zaten kendiliğinden oluşuyor.

HİÇ BELLİ OLMUYOR

Bu dönemde kişi gündelik hayatına devam edebiliyor mu?

Kemik sertleşene kadar tam yük verilmemesine önem veriyoruz ancak yürümesine izin veriyoruz. Kemikleşme olunca da çiviyi çıkartıyoruz ve hasta hayatına devam ediyor.

Bu yöntemin avantajı nedir?

Bu yöntem, daha öncekilere göre daha az komplikasyonu olan bir uygulama. Ayrıca estetik amaçlı düşündüğünüz zaman da diğerlerinden daha avantajlı; çünkü dışarıdan hiçbir şey belli olmuyor.

Her hastaya uygulanabiliyor mu?

Her hastaya uygulayamıyoruz. Öncelikle hastanın kemik çapının uygulamanın yapılabileceği kadar geniş olması lazım. Biz karar vermeden önce hastanın kemik durumuyla ilgili raporu Almanya’ya yolluyoruz orada kişiye özel çivi üretiliyor. Çocuklar dışındaki kişilere uygulayabiliyoruz.

Boy kaç santimden aşağıysa bu operasyon yapılabilir?

Bize başvuran iki grup var birincisi kendi isteğiyle boyunu uzatmak isteyenler. Kişinin boyu 1.90 olabilir ama 2 metre olmak istiyordur. Tıbbi olarak bir gerekliliği yok ama psikolojik olarak kişi kendini kısa hissettiği için Estetik boy uzatma denen bu yöntemi talep eder. Böyle bir durumda sonradan sıkıntı olmasın diye kişiyi öncelikle psikolojik durumuyla ilgili başka birimlere gönderiyoruz… İkinci grupta ise boyu gerçekten kısa olanlar geliyor. Biz kadınlarda 1.45, erkeklerde ise 1.55’in altında olanları kısa boylu olarak tanımlıyoruz. Özellikle cücelik dediğimiz grupta boy 1.10 cm ile 140 cm arasında olmaktadır. Bu gruptaki insanlar gündelik hayatlarında otobüse binmek, tuvalete oturmak gibi eylemlerde bile zorlanırlar. Burada tıbbi zorunluluk söz konusudur. Bizim hedefimiz kişiyi 1.50 cm’ye ulaştırmaktır.

Binlerce yıl önceki atalarımızla yapısal anlamda en önemli farklılıklarımızın başında boy geliyor. Yüzbin yıl önceki atalarımızın boyuyla günümüzdeki insanın boyu arasında en az 30 cm fark var. Öyle görünüyorki her yeni neslin boyu bir öncekine göre biraz daha uzuyor. ABD’de yayınlanan bir rapora göre 1960’lara göre insan boy artışında yaklaşık 2cm’lik artış var. Zaman içerisinde meydana gelen bu uzamanın nedeninin yalnızca rastlantısal bir gelişme yada ortama uyum sağlamak olmadığı düşünülüyor. Gelişen toplumların yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler, daha çok çeşitli gıdanın, sağlıklı ve bilinçli tüketilmesinin boy uzamasındaki önemli etkenlerden birisi olabileceği belirtiliyor. Yapısal özellikler, genlerin yapısındaki değişikliklerle, sonraki kuşaklara aktarılıyor. Bu nedenle kişinin boyunu belirleyen en önemli etken genetik şifre.

Kişinin ileride ulaşacağı boy, anne ve babasının boyuyla orantılı. Bir çocuğun ulaşacağı nihai erişkin boyu, anne ve babanın boyuna göre hesaplamak mümkün. Nasıl mı ?

ÇOCUĞUNUZ BÜYÜYÜNCE BOYU NE KADAR OLACAK ?
Bir erkek çocuğun ileriki boyunu hesaplamak için anne ve babanın boyu toplanıp buna 13 ekleniyor ve çıkan rakam ikiye bölünüyor. Bu formülle elde edilen rakam, erkek çocuğun ileride ulaşacağı nihai boy oluyor. Kız çocuğun erişkin boyunu hesaplamak içinse, anne ve babanın boyları toplamından 13 çıkartılıp ikiye bölünüyor. Bu şekilde hesaplanan nihai boy, kişinin genetik boyu olarak kabul ediliyor ve ortalama 5cm farklılık gösteriyor. Yani, beslenme, spor ve tüm sağlıklı yaşam önerileri, genetik boyu 5-10 cm etkiliyor.
Bu durumda erişkin boyu 150cm olarak hesaplanan bir kişinin boyunun 170cm olması mümkün değil. Tabii bu tür hesaplamala, altta yatan bir hastalık yada hormon yetmezliği olmadığı durumlarda yani sağlıklı kişilerde geçerli. Boy kısalığı için, büyüme hormonu eksikliği gibi altta yatan bir sebep varsa, zamanında yapılan bir tedavi sonrası 20cm’nin üzerinde boy uzaması sağlanabiliyor.

BOY KISALIĞININ EN ÖNEMLİ SEBEBİ
Kişinin nihai boyunu etkileyen en önemli etken genetik şifre olsa da, tüm dünyada boy kısalığının en önemli nedeni beslenme yetersizliği. Beslenmenin boy uzaması üzerindeki etkileri, bilim adamlarınca yoğunolarak araştırılıyor. Çocuğun boyunun uzun yada kısa olmasında anne babanın kalıtsal etkilerinin yanı sıra, doğumdan ergenlik çağına kadar olan dönemdeki beslenmenin etkisi oldukça önemli.

GIDALARIN BOY UZAMASINA ETKİSİ
Araştırmacılar, gıdaların boy üzerindeki etkisinin anne karnında başladığını ifade ediyorlar. Annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, alkol ve sigaradan uzak durması gerekiyor. Hamilelik sırasında sıkı diyet uygulanması ve kilo vermek önerilmiyor. Aşırı alınan kilolarda sağlıklı bir gebeliği tehlikeye sokuyor.

BASKETBOL GİBİ SPORLAR BOYU UZATIR MI?
Boy uzamasında düzenli yapılan, basketbol ve yüzme gibi sporların faydası olduğuna inanılıyor. Ancak basketbol ya da voleybolun boyu uzattığına dair kesin bir veri bulunmuyor. Bazı araştırmacılar bu tür sporların boy üzerindeki etkisinin ikincil bir etki olduğu, yani kişinin genel sağlığına yaptığı olumlu etkilerin sonucunda genel vücut gelişimini etkilediği, bu neden boy uzamasına katkıda bulunduğunu söylüyor.

HALTER BOYU KISALTIR MI?

Ancak tüm spor türleri boyun uzamasına katkıda bulunmuyor. Örneğin, halter, güreş ve vücut geliştirme gibi kemik uçlarındaki büyüme plaklarına stres uygulayan sporlar boy uzamasını yavaşlatabiliyor. Ancak bu sporlarda uygulanan ağırlık çalışmalarının mı yoksa kullanılan “anabolik steroid” denen ilaçların mı kemik uçlarındaki büyüme plaklarının erken kapanmasına yol açtığı kesin olarak ortaya konulmuş değil.
Sonuç olarak dengeli beslenme ve düzenli spor, vücut gelişimini olumlu etkileyerek boy uzamasına da katkıda bulunuyor. Şunu unutmamak gerekiyor kibu tür önlemler belirli bir yaşa kadar etkili. Kızlar 14, erkekler 16 yaşında nihai erişkin boylarının %96’sına ulaşıyor. Boy uzaması, iskeletin son halini alması, yani kemik uçlarındaki büyüme plaklarının kapanmasıyla, kızlarda 16, erkeklerde 18 yaşında büyük ölçüde duruyor. Bu yaşlardan sonra en fazla 1-2 cm’lik uzama görülüyor.

BOY UZATMAK İÇİN İLAÇ VAR MI?
Büyüme hormonu dışında boy uzamasını sağlaya vitamin ya da ilaç yok. Boy kısalığına yol açan bazı hormon yetmezliklerinde ve hastalıklarda, testesteron ya da tiroid hormonu desteği gerekebiliyor. Bu nedenle boy kısalığına yol açan sebebin bulunması, boyu uzatmak için atılması gereken en önemli adım. Büyüme hormonu eksikliğinde uygulanan tedaviyle istenilen büyüme hızına ulaşmak mümkün olabiliyor. Eğer büyüme hormonu normal değerlerdeyse yani hormon eksikliği yoksa yine hormon takviyesiyle 5-6cm’lik uzama sağlanabiliyor.
Herhangi bir nedene bağlanamayan boy kısalıklarında alınması gereken önlemler çocukluk çağında başlıyor. Ancak sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapılmasına karşın bu kişiler genetik olarak belirlenmiş boylarını en fazla 5-10cm aşabiliyorlar. Yani bu kişler ne yaparsa yapsın daha fazla uzamaları mümkün değil. Kemik gelişimin tamamlandığı ergenlik bitiminden sonra ne yapılırsa yapılsın boyu 1-2 cm’den fazla uzatmak mümkün değil. Ameliyatla boy uzatmaksa sadece bazı doğuştan olan orantısız kol ve bacak kısalıklarında uygulanıyor. Bu tür ameliyatlar oldukça zor ve riskli.

BOY UZATMA AMELİYATLARI
Çeşitli doğuşsal anormalliklerde ya da kişinin gündelik hayatını devam ettiremeyecek kadar kısa boylu olan kişilerde ameliyatla boy uzatılabiliyor. Bu tür ameliyatlar tüm vücuda değil, sadece kol ve bacak kemiklerine uygulanıyor. Eğer omurga eğriliğine bağlı boy kısalığı varsa, omurgayı düzeltmek suretiyle boy uzatılabiliyor. Bu tür omurga eğriliklerinde tüm omurga boyunca yerleştirilenmetal çubuklar sayesinde kişinin boyu 10-15cm uzatılabiliyor.
Gerek doğuştan gerekse sonradan meydana gelen bacak ve kollardaki orantısız kısalıklar kozmetik sorun oluşturacağı gibi işlevsel bozukluklara da yol açıyor. Bu durumlarda ameliyatla kol ya da bacak boyunu uzatmak mümkün. Uzatılması istenen kemiğin her iki ucuna yerleştirilen metal çivilerden ve bu çiviler arasındaki metal bağlantıdan oluşan bu yöntem, kemiği adeta bir kafes gibi kaplıyor. Kemiğin her iki ucundaki çivilerin arasındaki metal bağlantı sayesinde çivilerin birbirine olan mesafesi ayarlanabiliyor. Aradaki bağlantıyı uzatarak çivileri birbirinden uzaklaştırmak mümkün. Çiviler metal ara bağlantı sayesinde birbirinden uzaklaştırıldıkça bağlı bulundukları kemik parçalarını da yavaş yavaş birbirinden ayırıyor. Kısa olan kemiğin her iki ucu birbirinden uzaklaştıkça aradaki boşluk yeni kemik dokusuyla doluyor. Aradaki kemik dokusunun oluşumuna zaman kazandırmak için kemikler birbirinden çok yavaş uzaklaştırılıyor. Sağlıklı kemik uzaması için, her iki kemik ucunun günde 1mm’yi geçmeyecek şekilde birbirinden uzaklaştırılması gerekiyor. Bu yöntemle kemiklerde 15-20cm’ye varan uzama sağlanabiliyor.
Bu tür kemik ve boy uzatma yöntemleri, ancak zorunlu tıbbi geeklilik hallerinde ortopedi uzmanları tarafından yapılabiliyor. Hormonal sebeplere bağlı yada aileden gelen boy kısalıklarında bu tür cerrahi yöntemler önerilmiyor.
KAYNAK: BilimTeknik Dergisi Kasım05

Kısa Boylu ile ilili Haberler

Kısa boylu olanlar dikkat!
Kısa boyluların, nüfusun geneline oranla kronik akciğer hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu bildirildi.

Nottingham Üniversitesinin, 35 yaş üstünde bir milyonu aşkın kişinin katılımıyla yaptığı araştırma, kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) yakalanan kişilerin, ortalamadan 1,12 santimetre daha kısa olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, bu kişilerin boylarının kısa olmasının, yoksul bir aileden geldiklerinin “işareti” olabileceğini de belirttiler.

Sonuçları Journal of Epidemiology and Community Health dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, 1 milyon 25 bin 662 kişinin sağlık durumlarıyla ilgili verilerin incelendiği, özellikle 35 ila 49 yaşlarındaki kişilerde boyla akciğer hastalığı arasındaki ilişkinin çok güçlü olduğunun gözlendiği kaydedildi.

Araştırmada, kişinin yaşı büyüdükçe, boyla akciğer hastalığı arasındaki bağlantının kademeli olarak azaldığı görüldü.

Amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık grubu olan KOAH’ın en sık görülen özelliği, akciğerlere giren ve akciğerlerden çıkan havayı nefes darlığına neden olacak derecede kısıtlayabilmesidir.
Araştırmacılar, hastalığın daha çok yoksul ailelerden gelen, çocukken kötü beslenen, sigara içilen evlerde büyüyen ve kendileri de sigara içen kişilerde görüldüğünü düşünüyorlar.

AA

Kaynak : netkeyfim.com“Kısa Boy nasıl uzatırım, Kısa Boylu olanlar risk taşıyor, Uzun boylu olmak için ne yapmalıyım” için 6 Yorum

 1. ebru says :

  ben 17 yaşındayım boyum 155 boyumun 5-10 cm daha uzaması için ne gibi bir yola başvurmalıyım :(((

 2. cem says :

  yaşım 17 ve boyum 1.65 10cm daha uzayabilir miyim

 3. aycan says :

  benim yaşım 16 boyum 59 cm yaşıma göre ep eyli kısayım nasıl uzatıla bilirim

 4. zeynep says :

  ben rkadaşlar sımdı kı yorumlara gor kısa degilim herhalde 13 yasındayım ve boyum 1.55 boyumun uzamasnı istiyorum nasıl uzatıcam yardımalrınızı bekliyorum

 5. erhan says :

  wallaha benim yaşım 13 boyum 1.75 ben sizce iyimi boyum kötümü arkadaslar

 6. ferhat says :

  merhaba 23 yaşındayım boyum 168 uzamak istyorum çivi yöntemini nerde yaptırabilirim teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın