Göz kaşınması, Gözlerin kızarması, sulanması ve kaşıntı ile kendini gösteren “Allerjik konjonktivit”

Göz kaşınması, Gözlerin kızarması, sulanması ve kaşıntı ile kendini gösteren “Allerjik konjonktivit”

Göz kaşınması, Gözlrin kızarması, sulanması ve kaşıntı ile kendini gösteren “Allerjik konjonktivit”

Netkeyfim.com

Kaşınan gözlere dikkat!
güncellenme zamanı 11.5.2009
HABERİN ETİKETLERİ

Gözlerin kızarması, sulanması ve kaşıntı ile kendini gösteren “Allerjik konjonktivit” çok sık rastlanan bir göz rahatsızlığıdır.

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’nden Doç. Dr. Sinan Tatlıpınar, bir göz rahatsızlığı olan “Allerjik konjonktivit”e sık rastlandığını belirterek “Allerjik konjunktivitin tedavisinde genellikle kombine tedaviler uyguluyoruz ama temel prensip alerjiye neden olan etkenden uzak durmaktır” diyor.

Gözlerin kızarması, sulanması ve kaşıntı ile kendini gösteren “Allerjik konjonktivit” çok sık rastlanan bir göz rahatsızlığı. Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’nden Doç. Dr. Sinan Tatlıpınar, “allerjik konjonktivit”i “göz kapaklarının içini ve gözün beyaz kısmını saran ve konjonktiva olarak isimlendirilen zarın allerjiye bağlı olarak gelişen iltihabıdır” diye tanımlıyor.

Dr.Tatlıpınar, gözün allerjik hastalıklarına sık rastlandığını belirterek “Aslında allerjik konjonktivit bir grup hastalığı tanımlayan genel bir terimdir. Alt tipleri arasında mevsimsel allerjik konjonktivit, pereniyal allerjik konjonktivit (uzun süreli allerjik konjonktivit), vernal keratokonjonktivit, atopik keratokonjonktivit ve dev papiller konjonktivit yer almaktadır” diyor.

Allerjik konjonktivitin genellikle her iki gözü birlikte etkilediğini vurgulayan Dr. Tatlıpınar, diğer belirtileri şöyle sıralıyor:
“Gözlerde kaşıntı ve kızarıklık, gözde yanma hissi, gözkapaklarında şişme, gözlerde sulanma genel belirtilerdir. Ancak türlerine göre bu belirtilerde değişiklik olabilir. İleri durumlarda saydam tabakanın (kornea) etkilenmesi halinde görme sorunlarına yol açabilir.”

Allerjik konjonktivit teşhisinin hastanın şikayetleri, dikkatli bir muayene ve bazı laboratuar incelemeleriyle konduğunu belirten Dr. Tatlıpınar, tedaviyle ilgili ise şunları söylüyor:

“Allerjik konjonktivitin tedavisinde prensip; eğer biliyorsak allerjiye neden olan etkenden uzak durmaktır. Genellikle kombine tedaviler uygulanmaktadır. Hastalığın tipine ve şiddetine göre allerjiyi önleyici antihistaminik damlalar ve gerektiğinde mutlaka doktor kontrolünde olmak üzere kortizon içeren ilaçlar kullanılmaktadır.”

Konjunktivitin Alt Tipleri

Mevsimsel ve pereniyal allerjik konjunktivit: Bu iki alerji tipi aynı gurupta toplanabilir. Her iki tipte de havada bulunan spesifik bir etkene karşı alerji gelişmektedir. Mevsimsel alerjik kojonktivit en sık rastlanan allerjik göz hastalığıdır. Tüm alerjik konjunktivit olgularının yaklaşık olarak yarısı bu guruptandır. Burada etken sıklıkla polenlerdir. İki taraflı göz yaşarması, kaşıntı, yanma hissi ve kızarıklık görülür. Göz kapakları hafif şişmiş olabilir, görme normaldir. Sıklıkla burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi allerjik rinit bulguları da eşlik eder.

Pereniyal yani uzun süreli alerjik konjunktivit yıl boyunca mevcuttur ve bu tipten başlıca ev tozu ve hayvan atıkları sorumludur. Bu tip daha az yaygın olup genellikle mevsimsel tipten daha az şiddetli biçimde ortaya çıkar.

Vernal keratokonjonktivit (Bahar Keratokonjonktiviti): Çocuk ve genç erişkinleri etkileyen bir allerjik konjunktivit tipidir. Ilık ve kuru iklimli bölgelerde daha sık ve şiddetli görülür. Erkeklerde daha sık görülmektedir. Ortaya çıkışı genellikle 5 yaşından sonradır ve genellikle ergenlik çağına gelindiğinde hastalık sonlanmaktadır. Hastalığın süresi nadiren 5–10 yılı geçer. Tipik olarak mevsimseldir ve ilkbahardan yaz sonuna kadar sürer.

Atopik keratokonjonktivit: Körlük riskinin en fazla görüldüğü allerjik konjonktivit formudur. Nadir olarak ve gençlerde görülür. Yirmili yaşlar civarında başlar ve uzun yıllar devam eder. Atopi kişinin alerjik bozukluk geliştir¬mesine yol açan kalıtımsal ve yapısal bir özelliktir. Bu konjonktivit tipi astım, rinit, atopik dermatit, besin allerjisi gibi atopi belirtileri gösteren kişilerde görülür. Göz bulguları genellikle diğer atopik bulguların ortaya çıkmasından bir kaç yıl sonra gelişir ve vernal keratokonjonktivite benzer şekildedir. Göz kapakları sıklıkla tutulmuştur. Kapak cildi kızarık, kalınlaşmış ve pul pul olmuştur. Kirpik dibi iltihabına sık olarak rastlanmaktadır.
Kapak iç kısımlarında yapışıklıklar, gözün kornea tabakasında anormal damarlanmalar, katarakt görülebilir.

Dev Papiller Konjunktivit: Bu hastalık kontakt lensler, kontakt lens temizlik veya bakım ürünlerine karşı gelişebilir. Üst kapağın altını döşeyen konjunktivada papilla denen kabarıklıklar mevcuttur. Hastalar kontakt lens taktıklarında rahatsız olduklarından yakınırlar. Bazen göz protezleri ve göze konulan dikişler de bu tabloyu oluşturabilmektedir. Tedavisinde bu tabloya yol açan etken ortadan kaldırılmalı ve alerjiyi önleyici ilaçlar kullanılmalıdır.

Bazen göze kullanılan ilaçlara, bu ilaçlar içerisindeki koruyucu maddelere veya kozmetik maddelere karşı gözde alerjik reaksiyon meydana gelebilmektedir.Etiketler: , , , ,

Facebook'ta Paylaş Leave a CommentYorumRSS FeedSubscribe

Yorumlar
 1. meltem
  23 Mayıs 2009

  bnde sık sık özellikle yazın göz kaşınmaları ve kanlanmalar oluyor bni bu konuda aydınlattığınız için teşekkür ederim peki niye gözümün kanlandığı konusunda bni aydınlatmanızı isterim meltem nur gül
  manisa

  Yorumlayın
 2. derya
  26 Mayıs 2009

  benim sadece yazın değil kışında yani uzun zamndır gözümdeki bu olayla karşı karşıyayım.en ufacık tozda,kaşınmada,sıcakta,sinirlendiğimde,veya şöyle söyleyeyim güldüğümde gözlerimden gelen yaşların sonucunda bile büyük bi yanma oluyo gözümde ve bununla birlikte kaşınma tabiki.ben sadec benim durumumun bahar alerjisi olduğunu düşünmüyorum.doktora gittim sadece göz damlası verdi.ve nedenlerini gerçek nedenini merak ediyorum bu konuyla ilgili bilgi alabilrsem çok memnun olucam.şimdiden teşekkürler.iyigünler.

  Yorumlayın
 3. saynur
  05 Haziran 2009

  benimde bu yıl ortaya çıktı gözüm devamlı sulanıyodu kaşınıyodu doktora gittim göz iltahaplanması deddi merhem ve damla verdi ilaçları kullandım yine başladı gözüm kızarıyo acıyo bn alarji olduğumu düşünüyorum neden derseniz ağaçlık alan evimiz ve bn 15 taşındayım şimdiye kadar hiç byle bşeyle karşılaşmadım teşekkürler

  Yorumlayın
 4. hasan
  28 Haziran 2009

  gözümde kaşıntı ve kızarıklık ve de yanma oluyor 10 yıldır ilç kullanıyorum ama geçmiyor . gittiğim dokturlar katarak diyor, bu şikayetlere neden olur mu?

  Yorumlayın
 5. Nesrin
  10 Temmuz 2009

  Ben alerjik rinit ve astım hastasıyım 2006 yılından beri tedavi görüyorum sürekli kullandığım ilaçlar var. 3-4gündür gözümün beyazı kırmızı , batma ,yanma yapıyorsağ gözüm.Benim sağ gözüm doğuştan görmüyor toksoplazma dan dolayı. ne yapmam gerekiyor?

  Yorumlayın
 6. muzaffer
  14 Temmuz 2009

  BEN 14 YAŞINDAYIM ADIM MUZAFFER BENİM GÖZÜM 3 HAFTA ÖNCE KAŞINMAYA BAŞLADI İLK DEFA BÖYLE OLUYOR GÖZÜK ÇOK KAŞINIYOR VE GÖZÜN BEYAZ KISMI ÇOK KIZARIYOR ALARJİDEN ŞÜPHELENİYORUM

  Yorumlayın
 7. gülsün yurtsever
  10 Ağustos 2009

  merhaba 37yaşındayım bir gözüm protez devamlı iltihaplanıyor devamlı ilaç kullanıyorum geçmiyor diğer göze zararı olurmu.

  Yorumlayın
 8. kader
  15 Eylül 2009

  merhaba 15 yaşındayım benimde gözüm aşırı kaşınıyor sulanıyor vede şişiyor ilk defa oldu sizce nasıl geçirebilirim*

  Yorumlayın
 9. Recep
  15 Eylül 2009

  merhaba ben samsundan recep plesteysn cafe çalıştırıyorum 2 aydır ve ay boyunc sabah 9 aksam 11 bigisayarın başından kalkmıodum taki bu hataya kadar gözlerim kızarıyor yanma bazen oluyor we batma en büyük şikayetim doktora qittim 2 kere damla merhem werdı we dahada qeçmedi acaba hastalııım sadece alerjik mi ?

  Yorumlayın
 10. kansu
  13 Aralık 2009

  1..senedir..kaqsınmalar..yanmalar..var..her..turlu..ılacı..denedim..doktorlara..gittim..yinede..iyileşmedi.ne..yapabilirim

  Yorumlayın
 11. merwe
  06 Şubat 2010

  bendede aynı şey oldu bi sabah kalktıgımda gözüm şiş içi kıpkırmızı we sulanmış bi şekilde acılmıyodu napabılırım yardımcı olurmusunuz??

  Yorumlayın
 12. güngör
  09 Mayıs 2010

  benimdee 2 senedenn berii gözümdeee kaşınmaa oluyorr özelliklee yaz aylarındaa oluyorrr nisanınn ortasındann agustosaa kadar dewamm ediyor dr gittimm damla verdii hiçç biii etkisinii göremedimm lütfenn yardımmcıı olunnn

  Yorumlayın
 13. gülüzar
  12 Temmuz 2010

  yaklasik 3 senedir gözlerim kasiniyor dktra gittim damla verdi hala gecmedi ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim cok tesekkür ederim.

  Yorumlayın
 14. elif nur
  25 Temmuz 2010

  ben 13 yaşındayım iki yoldır yazları gölerim yanıyor vesulanıyor acabaneden ???

  Yorumlayın
 15. mert
  19 Ağustos 2010

  arkadaslar öncelikle göz kızarmaları

  1) bilgisayar basında outururken
  2)güneşte fazla kalınca
  3)sürekli demiyorum aşırı derecede kitap okuyanlar da sık rastlanır

  ilk önce sulanmayla baslar daha sonra kaşınır ve kızarır . mert yiğit. saygılarla……

  Yorumlayın
 16. KEMAL.
  13 Ocak 2011

  ALLAH AŞKINA BİRİLERİ BİZE YARDIM ETSİN.BEN VE 11 YAŞINDA OĞLUMDA HER MEVSİM GÖZLERİMİŞİZDE KAŞINTI,SULATI VE BATMA VAR.DEFALARCA DR.GİTMEMİZE RAĞMEN TEDAVİ BULAMADIK.EN SONDA KARAELMAS ÜNV.DE BİR PROFESSÖRE GİTTİK.VUCUDUMUZUN ÜRETTİĞİNİ SÖYLEDİ.ÇARESİNİNDE OLMADIĞINI SÖYLEDİ.SLMLRR….

  Yorumlayın
 17. ramo
  23 Ocak 2011

  benim gözlerim surekli yaşarıyor ve aşırı derecede kaşınıyor ne yapmalıyım

  Yorumlayın
 18. nedret
  26 Nisan 2011

  dışarı çıkınca gözlerim sulanıyor devamlı göz pınarımdan sular akıyor.buda görmeme mani oluyor.gözlüğümü çıkarmam gerekiyor.sonra kırpık dipleri kırmızı kırmızı oluyor az da şişlik var.sağ gözümün altında kızarıklık var ve hafifce şiş gibi.daha önce göz damlası ve maxıdex pomat kullandımfakat geçmedi bir de ömür boyu kullanmam gerek olan kirpik diplerine sürülen bir ilaç verdi fakat geçmedi.bazen yanıyor, uyuyunca geçiyor..yardınlarınızı bekliyorum
  .teşekkürler….

  Yorumlayın
 19. sanane
  03 Temmuz 2011

  qözm çok kasınıyo we yanıyo ne yapmalıyım

  Yorumlayın
 20. ali veli
  18 Temmuz 2011

  gözü kızaran kaşınan isimlere doktora gitmeyi tavsiye edecem neden gözünüzün kızardığı belli nette butun gun dolaş butun gun pc başında ee göz bu dayanırmı

  Yorumlayın
 21. Gül
  10 Ekim 2011

  ben okuldan dershaneye bide dersler oluyor oyuzden göz doktoruna gidip dinlendirici gözlük almayı düşünüyorum……

  Yorumlayın
 22. mısra
  28 Kasım 2011

  ya sabah uyanınca şok oldum göz kapaklarım kızarmış şişmiş acaip bişey olmuş ne zaman rimel sürsem aynısı oluyo .s

  Yorumlayın
 23. Gökay
  03 Ocak 2012

  Ben 14 yaşındayım son bir kaç aydır göz kapaklarımı çok kırpıyorum hep yaş akıyor kaşıntılar oluyordu doktora gittik ilaç verdi işe yaramadı baş bir doktora gittik oda ilaç verdi onlarıda bitirdik işe yaramadı ne yapmam tavsiye edrsiniz ?

  Yorumlayın
 24. güllü akkuş
  10 Nisan 2012

  gözlerimde şişme goz altı morartısı kabulanma gıbı reaksyonlar gorunuyordoktor makyaja alerjınvar demesıne ragmen ıs hayatımdan dolyı yapmak zorundayım ne apabılırım artık bı cozum ıstıyorum

  Yorumlayın
 25. fatih
  17 Mayıs 2012

  benım sana tavsıyem..akşamları ılık suyla gözünü yıka ve dınlendır doktora falan gıdıp boşuna masraf yapma hadı bye daha detaylı bılgı için faceyı kaydet

  Yorumlayın
 26. ezgi
  17 Mayıs 2012

  ben ağladığım zaman gözlerimin altı kızarıyor ve bir süre o şekilde kalıyor daha sonra kendiliğinden yavaş yavaş geçiyor bunun sebebi ne olabilir lütfen yardım edin yaklaşık 12 senedir aynı sorunu yaşıyorum

  Yorumlayın
 27. muhanmed
  02 Kasım 2014

  Gozlerim 2 seneden beri kasiniyor en ufacik bir kasimamda devamı geliyor tozlu ortamlara girdigimdede kasiniyor dun gozlerim cok kasiniyordu bende kasidkm gozumun altındaki damarlar goz bebegimden yukariya dogru sisti sabah uyandim yine pek gecmemisti ne yapmaliyim.

  Yorumlayın
 28. ezgi
  10 Kasım 2014

  sağ gözüm kızarıklık var sulanma mevcut suni gözyaşı damlası kullanıyorum geçmedi ne zamana kadar böyle devam eder acababilgi verirmisiniz

  Yorumlayın
Yorum Yazın »
İsminiz
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
Uyarı: Konu ile alakasız, küfür ve hakaret içeren yazılarınız onaylanmayacaktır. Hakaretin boyutuna göre, hak sahibi tarafının mahkemeye başvurma hakkı sağladığınızı unutmayın