358 / 20 Ocak 2010,Çarşamba / Yorum : 4

Göz Altı Morlukları, Göz altı Morluklarının nedenleri ve tedavisi, Göz altındaki Morluklar için ne kullanmam gerek

Göz Altı Morlukları, Göz altı Morluklarının nedenleri ve tedavisi, Göz altındaki Morluklar için ne kullanmam gerek

Netkeyfim.com

Gözlerimiz sayesinde biz dış dünyayı görürken başkaları da bizim iç dünyamızı görebilirler.

Gözaltları sağlık ve güzellik açısından önemlidir. Fransız dostum Dr. Pierre Fournier’ in dediği gibi “- Gözler bir sanat şaheseridir ancak onları gösteren çerçevesidir”.

Gözleri çerçeveleyen göz kapakları ve kaşlardır. Alt kapakta oluşan sarkma, şişlikler ve renk koyuluğu (morluk) estetik anlayışa uymaz ve güzel değildir. Bunun nedeni bağ dokusu ve kolajen dokusunda azalma sonucu alt kapağın sarkması ile derinin kalınlaşması, deride elastikiyet kaybına bağlı kırışıklıklar, yağ birikimi (torbacıklar), deride pigmentasyon artımı ve göz çevresi damarlarında genişleme sonucu mor halkalar oluşumudur.

Gözaltı morluklarının 3 nedeni vardır:

1- Gözaltı derisinde meydana gelen pigment (Cilt boya maddesi) artması
2- Göz altı damarlarda genişleme ve kanın mor renginin ciltten görünmesi
3- Gözaltı torbacıklarının büyümesi sonucu meydana gelen gölgenin morluk olarak görülmesi

Gözaltı ve çevresi morlukları bazı ırklarda (mesela Pakistan ve Hindistanlılarda) daha sık görülür ve kalıtımsaldır.

Hamilelik esnasında da deride lekeler oluştuğu gibi göz etrafında da morluklar oluşabilir.

Bazı hastalıklarda da gözaltı morluklar oluşur. Bu hastalıklar: kalp ve dolaşım bozuklukları, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, guatr, bazı kan hastalıkları, K Vitamini eksikliği, böbrek üstü rahatsızlıklarıdır (Addison hastalığı).

Damarları genişleten ilaçların bazıları ve uzun süre antibiyotik alınıp (Tetrasiklin grubu) güneşe çıkıldığında da morluklar ve lekeler oluşur.

Estetik uygulamalar sonucunda da gözaltı morlukları oluşabilir. Mesela göz kapağı ve burun ameliyatlarından sonra eğer kanama olmuş ise kanda ki demir pigmenti cilt altında toplanır ve cildin rengi koyulaşır.

Lazer ve kimyasal soyulma işlemlerinden sonra güneşe çıkılırsa da lekeler oluşur ve gözaltı rengi koyulaşır.

Son zamanlarda aşırı gazlı içecek kullananlarda ve çok kahve içenlerde kafeine bağlı olarak göz çevresi renk değişiklikleri oluştuğu öne sürülmüştür.

Gözaltı morluklarının giderilmesinde nemlendirici ve renk açıcı kremler, masajlar, makyaj (make-up), kimyasal soyulma, lazer, radyo frekans ve cerrahi yöntemler etkilidir.

Kremler:
Kremler hem besleyici hem de deriyi soyma özelliklerini taşımalıdır. C Vitamini içeren kremler bu uygulama için en ideali olandır. Piyasa da farklı C vitamini ürünleri mevcuttur fakat içlerinde bence en uygunu hidrolize L-Askorbik asit içeren ürünlerdir (Cellex –C, Eye Contour Gel).

Diğer serbest moleküllü C vitaminleri molekül olarak büyük olduklarından cilde tam olarak giremezler ve etkili olmazlar.

Ayrıca Cellex-C nin içinde bulunan Resveratrol çok kuvvetli bir antioksidan ve kolajen dokuyu arttırıcı bir maddedir. Ciltteki serbest radikallleri ortadan kaldırır, göz altı derisini enfeksiyonlara karşı korur ve şişliklerle damar genişlemelerini de azaltır. Bu sayede gözaltı deri tekrar elastikiyetini kazanır ve gençleşir.

Morluklar ve ciltte kırışıklar fazla ise o zaman deriyi soymak için yine Cellex’in AHA (Alfa Hydoksi Asit) içeren Betaplex ürünlerinide haftada 2-3 defa kullanmak gerekir. Burada dikkat edilecek husus: AHA ve diğer Vitamin A kremlerinin Vitamin C yi nötralize edebileceğidir. Bu nedenle aynı gün kullanılmamaları gerekir. Bu arada şu hususu da unutmamak gerekir: Bütün bu maddeler arasında sadece hidrolize L-Askorbik asit yeni morluk ve kırışıklık meydana gelmesini önleyici etkisi en fazla olanıdır. Bu nedenle lekeler ve kırışıklıklar gittikten sonra da bir süre kullanılmalıdır.

Ben bu arada piyasaya yeni sürülen K vitamini ürünlerini de kullanmak ve Cellex-C ile karşılaştırmak imkanını buldum. Ama K vitamini ile Cellex-C de aldığım sonuçları alamadım.

Bütün bu uygulamalar esnasında cilt kuruyacaktır ve bu nedenle her gece GLA Göz kremi (Celex-C GLA Eye Balm) ile göz çevresi yoğun olarak nemlendirilir.

Ayrıca güneşli mevsimlerde de göz kapaklarına değmeden göz çevresinin koruyucu kremlerle korunması gerekir.

Kimyasal Soyulma:
Tek başına kimyasal soyulma ile alınan sonuçlar geçicidir ve her zaman yeterli değildir. Mutlaka yukarıda belirtilen kremlerle tedaviyi kombine etmek gerekir. Doktorların en çok yaptıkları hata, damar genişlemesi sonucu meydana gelen morluklara da kimyasal soyulma uygulamalarıdır. Hiçbir kimyasal soyulma damarları büzemez ve arazı ortadan kaldıramaz.

Kimyasal soyulma, cildin üst tabakalarının yakılarak dökülmesine neden olmaktır. Bu sayede yaşlanmış ve kalınlaşmış olan cilt yenilenir ve incelir. Aynı zamanda bu kontrollü bir yaralama olduğu için, iyileşme esnasında kolajen ve bağ dokusu artarak cildi daha elastik yapar.

Lazer:
Bilhassa damar genişlemesine bağlı morluklarda etkilidir. Ayrıca yeni nesil lazerler (Non-ablative ve fraksiyone lazerler) pigment tabakasını bozmadan da cildin rengini açabilir. Bu sayede lazer uygulamasından sonra -eskiden olduğu gibi- beyaz lekeler oluşmaz.

Ameliyat:
Gözaltı morlukları ameliyat ile düzelmez. Ancak şişlikler yağ birikimi sonucu ise çıkartıldıklarında gölge azalacağından kısmi bir düzelme olur. Eğer morluk pigment nedeni ile ise cerrahın -ameliyat esnasında veya sonrasında- mutlaka krem veya kimyasal soyulma ile bu durumu düzeltmesi gerekir.

Alternatif yöntemler:
Morluklar şişlik nedeni ise göz ameliyatları bölümünde anlatılan alternatif yöntemlerle bir fayda sağlanır.

Morluklara karşı en yaygın yöntem, makyaj ile kapatılmasıdır. Kozmetik firmaları, piyasaya çıkardıkları farklı renklerdeki kamuflaj malzemeleri ile bu morlukları tamamen kapatmanıza imkan sağlarlar.

Gözaltı Morluklarının Nedenleri

Herhalde göz altındaki morluk ve halkalar kadar can sıkıcı bir sorun olamaz! Üstelik hemen hemen tüm kadınlar bu sorunu yaşıyor. Ancak bazıları her zaman, bazılarıysa dönem dönem diye eklemekte fayda var… Peki göz altlarında morluklar niçin oluşuyor? Uzmanlar bunun çeşitli nedenleri olduğunu belirtiyor. Onlara göre buradaki önemli nokta sorunun sürekli mi yoksa dönemsel mi olduğu. Çünkü dönemsel ve kronik göz altı morluklarının farklı nedenleri var. Göz altında kronik bir şekilde morluk ve halka oluşmasının başlıca nedeni bu bölgedeki ince, kılcal damarlarla ilgili sorunlar. Ayrıca yorgunluk ve uykusuzluk, güneş ışınları, alerjiler, bazı ilaçların uzun süre kullanılması da dönemsel olarak sorunu ağırlaştıran etkenler. Kronik göz altı morluklarıyla baş etmenin en iyi yolu buna özel üretilmiş kozmetik ürünlerden faydalanmak. Dönemsel sorunlardaysa, sorununun kaynağıyla savaşmak en akıllıca olanı.

1. Kılcal damarların kan sızdırması Yapılan dermatolojik araştırmaların birçoğu gösteriyor ki; siyah halkalar göz çukurlarındaki kılcal damarların içinde yer alan hemoglobinin oksidasyonuna bağlı. Başka bir deyişle göz çukurundaki kılcal damarlar, kanı sızdırarak sızan kanın oksijene maruz kalmasına yol açıyorlar. Bu sızıntıyla meydana gelen oksidasyon göz çevresinin mor hatta siyah renge bürünmesine neden oluyor.
2. Güneş ışınlarına maruz kalma Özellikle koyu tenli kişilerin yaz aylarında, koruyucu kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalmaları göz altlarında hiper pigmentasyon denilen durumun olmasına yol açıyor. Yani göz altlarında fazla miktarda melanin pigmenti salgılanıyor, bölge koyu renkli bir hal alıyor.
3. Alerjiler, astım ve egzama Gözlerinizin kaşınmasına ve sulanmasına neden olan tüm durumlar, göz altlarında da halkalar belirmesine yol açabiliyor. Alerjiler, astım ve egzama gibi hastalıklar nedeniyle gözlerinde problem yaşayan kişiler genellikle bunların devamında gözaltı halkalarından da şikayetçi oluyor.
4. İlaç kullanma Bazı ilaçların uzun süre kullanılması, damarların genişlemesine neden olabiliyor. İnce gözaltı cildinin altındaki damarların genişlemesi de, bu bölgenin koyu renkli görünmesine yol açabiliyor.
5. Dengesiz beslenme Dengesiz ve eksik beslenme, yeterli vitamin ve mineral alınmamasına bu da göz altlarında renk değişikliğine yol açabiliyor.
6. Yorgunluk, uykusuzluk Uykusuzluk ve yorgunluk, tüm yüzün daha soluk görünmesine neden oluyor. Bu da tabii ki, gözaltındaki halkaların daha belirginleşmesine yol açıyor. Ancak yorgunluğun ve uykusuzluğun yol açtığı bu durum geçici. 7. Yaşlanma Göz altlarında morluk ve halkalar bulunan kişilerin bu sorunu, çoğu zaman yaşla birlikte daha ciddi bir hal alıyor. Bu bölgedeki, pigmentasyon lekeleri, kırışıklar ve torbalanmalar da morluk ve halkaları belirginleştiriyor.

Önlemler neler?
Bu koyu halkaları kısmen düzelten, artmasını önleyen bazı çareler biliyoruz. Her şeyden önce, vücudunuzu susuz bırakmayın. Sonra son derece hassas olan göz çevresini güneşten koruyun, uykunuza özen gösterin, yüzünüzü soğuk su ile yıkayın, tuzu azaltın, bol bol balık, sebze ve meyve tüketin. Üzüm çekirdeği extresi, C vitamini ve diğer antioksidanlar kılcal damarların güçlenmesine ve cildin gelişmesine yardımcı olur. Bunlardan yararlanın.

Tedavi şekilleri
Gözaltı morluklarına salatalık ya da patates halkalarının veya çay kompreslerinin iyi geldiğini çoğumuz biliyoruz.
* Size tavsiyem bu malzemeleri poşetle değil taze olarak ve buzdolabında soğutarak uygulayın.
* K ve C vitamini içeren göz çevresi kremleri kullanın.
* Dolgu tekniği ile gözaltını hafifçe kalınlaştırdığımız zaman morluklar ortadan kalkıyor, görünüm düzeliyor.
* Özel bir teknikle yapılan gözaltı mezoterapisi de son derece güzel sonuçlar veriyor.
* Birçok durumda lazer peeling gözaltı morluklarını hafifletir. Ancak biraz sıkıntılıdır.
* Radyo frekansı ile yapılan yüz gençleştirme seansları hem zahmetsiz hem de gayet etkilidir.
* Bu yıl fraksiyonel lazer (çok küçük delikler açan bir cihaz) ile gözaltı morluklarında harika sonuçlar alıyoruz. İyileşme süreci çok daha kısa olan bu yeni lazer tekniği ile yaklaşık 3 seansta gözaltı morluklarını büyük ölçüde hafifletebiliyoruz.

Kaynak : netkeyfim.com



“Göz Altı Morlukları, Göz altı Morluklarının nedenleri ve tedavisi, Göz altındaki Morluklar için ne kullanmam gerek” için 4 Yorum

 1. ali says :

  yüzümdeki benlerden nasıl kurtulabilirim

 2. ali says :

  göz altı morluklar nasıl geçer

 3. gülbahar demir says :

  benim gözaltı morluklarım ırsi değil kansızlık, dengesiz beslenme vb.. nedenlerden kaynaklanıyor. ancak ben bundan bir an önce kurtulmak istyrm. ne yapmam lazım…

 4. mehtap says :

  3 gün önce gözaltlarıma dolgu yaptırdım düzenli olarak bna gözaltlarım için önerebileceğiniz bir krem var mı ? Teşekkürler

Bir Cevap Yazın