1.086 / 11 Kasım 2009,Çarşamba / Yorum : 0

Dudaktaki uçuklar, Uçuğun tedavisi, Dudak Hastalıkları, Dudakları neden uçuklar, Uçuğun sebepleri ve belirtileri

Dudaktaki uçuklar, Uçuğun tedavisi, Dudak Hastalıkları, Dudakları neden uçuklar, Uçuğun sebepleri ve belirtileri

Dudaktaki uçuklar, Uçuğun tedavisi, Dudak Hastalıkları, Dudakları neden uçuklar, Uçuğun sebepleri ve belirtileri

Netkeyfim.com

Uçuklar

Uykusuzluk ve sevinç uçuklatır

İnsanın tam da iyi görünmek istediği önemli bir günde, dudağının kenarında için için bir kaşıntı başlar sonra ufak bir yara belirir! Bu yaranın içi su ile doludur. Ve böylece uçuklu günler başlar.

– Neyse ki birkaç gün sonra uçuk kurur ve kaybolur. Ama ya yeniden çıkarsa! Kuşkunuz olmasın, bir başladı mı artık her fırsatta yeniden çıkar.

Uçuk zayıf taraflarımızın aynası gibidir
Uçukların nedeni, ‘herpes simplex’ virüsüdür. Bu virüs yerleştiği vücuttan kolay kolay ayrılmaz. Faaliyete geçmek için direncimizin düşmesini bekler. Bu yönüyle zayıf taraflarımızın bir aynası gibidir. Uykusuzluk, heyecan, sevinç, kırıklık, soğuk algınlığı, sıcak, rüzgar, adet öncesindeki hormonal dalgalanmalar ve özellikle güneş gibi pek çok neden, uçukların geri gelmesine yol açabilir.

Aynı yerde çıkar
Uçuk çıkaran bir bünyeniz varsa ve günün birinde gözleriniz ağrımaya, ışıktan rahatsız olmaya başlarsa hemen doktora gidin. Çünkü uçuklar göze bulaşırsa görme yeteneğine zarar verebilir. Uçuklar diş etlerinde ve damaklarda da çıkabilir. Farklı bir uçuk virüsü ise cinsel organlarda uçuk çıkmasına yol açar. Bu oldukça tatsız ve dikkatle tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Dudaklarınız bozulmasın!
Uçuklar pek yer değiştirmezler. Genellikle aynı yerde çıkmaya devam ederler. Uçuklarınız dudaklarda çıkıyorsa, zamanla dudak kontürünün bozulmasına yol açabilir. Sık sık tekrarlıyorsa, dudakların rengi solabilir ve üzerinde yer yer beyaz lekeler belirebilir. Aklınızda olsun bu tür kontür sorunlarını kalıcı makyajla düzeltebilirsiniz. Yanakta veya yüzün başka bir yerinde çıkıyor ise, güneşten korunmak önem taşır. Çünkü leke kalabilir.

Bulaşıcı özelliği var
Uçuklar son derece bulaşıcıdır. Her iki tip uçuk virüsü de temasla bulaşır. Bir kez bulaştıktan sonra da direnç her düştüğünde tekrar edebilir. Böyle dönemlerde kimseyle öpüşmemek gerekir. Özellikle çocukların güzel yüzüne karşı daha da hassas davranmalıyız.

Yararlı tedaviler
Ne yazık ki, yüzümüze ve dudaklarımıza yerleşen Herpes simplex virüsünün, yani uçuk sorununun, henüz kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Aşı araştırmaları yapılmakta, lazer ve ozon terapileri denenmektedir. Bugüne kadar en iyi sonuç veren tedavilerin başlıcalarını şöyle sıralayabilirim;

Lysin: Uçuğun en etkin tedavisi ‘Lysine’ adı verilen bir amino asittir. Lysine’i hem hap, hem de krem şeklinde bulabilirsiniz. Önerilen doz, uçuk iyileşinceye kadar günde 3 defa 1000 mg. alınmasıdır. Daha sonra da koruyucu olarak günde 500 mg. Lysine almaya devam edilir. Bu hapları aç karnına su ile almanız gerekir. Bu ilacı asla süt ile birlikte kullanmayın. Lysine uzun süreli kullanımda uçukların yeniden çıkmasını önler. Ama tabii önce doktorunuza danışın ve kullandığınız diğer ilaçlar hakkında bilgi verin.
Antiviral kremler: Uçuğun çıkmasını önlemez ama daha çabuk iyileşmesini sağlar ve yayılmasını engeller.
Melisa kremi: Bu kremi uçuğun ilk belirtilerini fark edince hemen sürün ve günde 2-4 kez uygulamaya devam edin. Oldukça etkilidir.
Melisa çayı: Yoğun bir melisa çayı hazırlamak için; 2-3 tatlı kaşığı melisayı kaynamış suda 15 dakika bekletin, sonra soğumaya bırakın. Bir kulak temizleme pamuğu ile günde birkaç kez uçuğun üzerine sürün.
A-C vitaminleri ve flovonoidler: Bu destek vücut direncinizi ve bağışıklık sistemini güçlendirerek size yardımcı olur. Uçuk çıktığında günde 1000 mg C vitamini / 500 mg flavonoid almanızı tavsiye ederim. Ek olarak, şekersiz C vitaminini suda eritip bir pamukla dışarıdan uygulayabilirsiniz. A vitaminli kremler tahriş edici olduğu için uçuk varken sürmeyin.
Ozon tedavisi: Genel vücut direncini artırdığı için birçok uçuklu hastayı iyileştirebiliyor.
Buz uygulaması: Günde birkaç kere, uçuğunuzun üzerine buz koyun ve birkaç dakika tutun. Bu uygulama uçuğun acısını azaltır ve daha çabuk kurumasını sağlar.

Bu önlemleri alın…
Uçuklara dokunmayın.
Uçuğunuz varken hiç kimseyi öpmeyin. Havlu, bardak, yastık kılıfı gibi özel eşyalarınızı başkalarınınkinden ayırın.
Dudaklarınıza en az 15 faktörlü güneşten koruyucu bir ruj sürün.
Yoga-meditasyon gibi stresle baş etmenizi kolaylaştıran yöntemleri deneyin.
Önlem olarak, çerez, çikolata, tam tahıllar ve jelatinden uzak durun. Bu gıdalarda arginine adı verilen bir amino asit bulunur. Arginine Lysine’in etkisizleştirir ve kanıtlanmamış olsa da, birçok doktor bu maddenin uçukları tetiklediğini düşünüyor

Başka bir Açıklama ( istanbul.edu.tr )

UÇUK / HERPES SİMPLEKS

Dudak uçukları (herpes labialis) viral bir enfeksiyonun rahatsızlık yaratan ve görünüşü bozan sonuçlarıdır. Uçuklara yol açan virüse “Herpes Simplex Virus tip 1” adı verilir. Uçuklar genellikle dudaklarda ve burun deliklerinin çevresinde görülürama tüm yüzde yaygın dağılımda gösterebilir.

SORU: Hastalık nasıl bulaşır?

YANIT:Herpes Simplex Virüsü ya doğrudan bir uçuğa dokunularak ya da havlu, bardak ve çatal kaşık gibi ev eşyalarının paylaşılması yoluyla bulaşabilir. Bu şekilde virüs yalnızca ağız çevresine değil, göze ve genital (cinsel) organlara veya derinin bütünlüğünün bozulduğu herhengi bir bölgeye geçebilir.

SORU: Bulgu ve belirtiler (semptomlar) nedir?

YANIT:Uçuğun ilk belirtileri ortaya çıkacağı bölgede yanma, kaşıntı yada karıncalanmadır. Bu aşama 24 saat sürebilir . Enfekte olmuş bölgede kızarıklık ve şişme olur ve ardından sıvıyla dolu küçük kabarcık veya bir grup kabarcık (vezikül) oluşabilir. Bu veziküller çok ağrılı ve rahatsızlık verici olabilir ve konuşmakta, gülmekte, yemek yemekte ve bir şeyler içmekte güçlüğe neden olabilir. Hastada bununla birlikte ateş de görülebilir.

SORU: Neden devamlı tekrarlıyor?

YANIT:İlk enfeksyondan sonra virüs enfekte olmuş bölgenin sinir ganglionunda (bir grup sinirin bir araya gelme noktası) enfeksiyoz olmayan (belirti vermeyen)bir durumda uykuya yatar.

SORU: Uçuk bir sağlık sorunu mudur?

YANIT:Evet. İnsanlar genellikle bunları göz ardı ederler. Ancak bulaşıcı oldukları unutulmamalıdır.

Yüzün başka bölgelerine yayılarak, körlüğe kadar gidebilen göz enfeksyonlarına neden olabilirler.

Bebekler ve ekzeması ya da başka deri sorunları bulunan kişiler de virüsü aldıklarında son derece ağır bir hastalık geçirebilirler.

Sık tekrarlayan uçuklar aile yaşantısı ya da sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilir. Genç erişkinlerde travmaya yol açabilirler.

Görünümün ve yüksek hijyenik standarların önem taşıdığı işlerde çalışan kişiler. Uçuk çıkardıkları dönemlerde işedevamsızlık yapmak zorunda kalabilirler.

Dudak Hastalıkları

Ağız boşluğunu dışarıdan kapayan dudak­lar adaleden oluşmuş ve ağız mukozası ile örtülmüştür. Dil ile beraber konuşma fonk­siyonunda görev alan dudaklar normalde kapalı durur. Dıştan gelen tez, toprak, si­nek v.b. yabancı cisimlerin ağızdan içe­riye girmesini dudaklar önlemektedir. Bazı virütik hastalıkların ilk belirtisi dudaklar­da meydana gelen herpes veya halk diliyle uçuk dediğimiz yaralardır.Soğuk, rüzgâr, güneş, dudak boyası gibi dış etkenlerle de dudaklarda çatlak ve iltihaplar meydana gelir. Dudak kenarla­rında bazı vitaminlerin eksikliğinde beliren çatlak ve kabarcıklara ise perleş (perleche) veya halk dilinde yalama adı verilir. Ağız­da ve dudak kenarlarında mantarların neden olduğu enfeksiyonlar da aft denilen hastalıkların belirtisi olarak görülür.

Kaynak : netkeyfim.comBir Cevap Yazın