1.549 / 08 Şubat 2009,Pazar / Yorum : 16

Demir eksikliği ve kansızlık, Vitamin Eksikliği, Kan Yapıcı Yiyecekler

Demir metabolik işlevlerimiz için önemli fonksiyonlara sahip bir mineraldir. Bu elementin yetersizliğine bağlı olarak kansızlık görülür
Metabolizmanın canlılığı için gerekli olan vitamin ve mineraller içinde en önemlilerinden biri demirdir.
Sağlıklı, yetişkin bir bireyin vücudunda ortalama 35 gram kadar bulunan demirin en önemli görevi kanda oksijenin taşınmasına yardım etmesidir. Ayrıca bağışıklık sistemi ve bilişsel performans için de gerekli bir elementtir.
Bireyin bir günde kaybettiği demir ortalama 0.9 mg olarak hesaplanmıştır. Normal bir beslenme programındaki demirin % 10’unun emildiği düşünülecek olursa günlük alınması gereken demir miktarı 9 mg kadar olmalıdır. Bu gereksinimin karşılanamadığı ve vücutta yeteri kadar demir kalmadığı zaman “demir yetersizliği anemisi” adını verdiğimiz bir durum gözlenir.
Ayrıca kansızlık diye tabir edilen durum görülmektedir. Anemi durumunda baş dönmesi, yorgunluk, iştahsızlık, sindirim sisteminde bozukluklar, kısa nefes alıp verme gibi belirtiler görülmektedir.
Kansızlık, çocuklarda büyümeyi olumsuz etkilemekte, zihinsel yetenekleri zayıflatmakta ve enfeksiyonlara karşı direnci azaltmaktadır.

Pika tehlikesi
Pika en az 1 ay süreyle yenilebilir olmayan maddeleri sürekli yeme eğilimi içinde olma hali olarak tanımlanabilir. Pikada çocuk; çivi, bozuk para gibi maddeleri yemeye çalışır. Pika görülen çocuklar ile ilgili olarak demir eksikliği anemisinden de şüphelenilmesi yerinde olacaktır.

Kırmızı et
Kırmızı et yüksek oranda protein içeren, aynı zamanda da yapısındaki vücut tarafından emilebilme özelliği yüksek olan demir sayesinde bizi kansızlığa karşı koruyan önemli bir besindir. Kırmızı etin içerdiği proteinler önemli bir enerji kaynağı olmalarının yanı sıra vücutta önemli görevlerde rol alırlar. Doku yapımı, doku onarımı ve büyüme ve gelişme açısından da en temel yapı taşlarıdır. Kırmızı et içerdiği demir sayesinde vücudu kansızlığa karşı korur.
Fakat bu etkisini daha da artırabilmek amacıyla C vitamini açısından zengin besinlerle tüketilmesi önemlidir.
Pişirirken özellikle yağda kızartmak yerine fırın, ızgara veya haşlama tarzında tüketilirse daha faydalı olacaktır.

Demir eksikliği anemisinden korunabilmek için:
Demirin iyi kaynağı olan besinler (karaciğer, kırmızı et, balık vb.) tüketilmelidir. Demirin emilimini arttırmak amacıyla, özellikle yemeklerle birlikte domates, mandalina, maydanoz, kivi, portakal türünden bir C vitamini kaynağı tüketmek gerekir. Çünkü C vitamini demir emilimini arttırmaktadır.

Kaynak : netkeyfim.com“Demir eksikliği ve kansızlık, Vitamin Eksikliği, Kan Yapıcı Yiyecekler” için 16 Yorum

 1. elif says :

  daha detaylı olarak hangi yiyecekleri ne oranda tüketmeliyiz? birde ciddi bir eksikliğimiz varsa gıda yoluyla takviye bi işe yaramazmı

 2. aysel says :

  oğlum akdeniz anemisi taşıyıcısı birde b12 vitamini eksik ne kadar iğne vurulsa hap kullansa yinede kilo almıyo ne yapmalıyız

 3. nesrin says :

  iyi

 4. bilge says :

  kestane en çok kan yapan yiyicek doktoroum söyledi

 5. hatice says :

  pekmezi tavsiye ederim

 6. ecrin says :

  doktorlar hep kansız olduğumu söylüyor.bunları deneyeceğim.inşallah etkisi olur…

 7. fatih says :

  çiğ pırasanın iyi geldiğini, üzüm pekmezinin ve c vitaminlerinin’de iyi geldiğini okumuştum.

 8. aslı says :

  kuzu dalağı ve böbrek kan tapıyormuş

 9. güllü nur says :

  keçiboynuzu pekmezi ve balık yağı kan yapıyormuş

 10. ...BüşRaa...! says :

  bu yorumu okuyun .. balık,zeytin,yoğurt,süt,yumurta,yeşil bitkikler,kırmızı et,domates gıdalarını tüketin bunlar kan yapıyor .. allah şifalar wersin

 11. ...BüşRaa...! says :

  he birde unutmadan fındık,fıstık

 12. tuba öztürk says :

  benim6 yaşında bir oğlum var sürekli burun kanaması yaşıyoruz.göz altlarında ciddi morluk ve göz içlerinde sıksık kızarıklıklar oluşuyor.bana demir eksikliğinden olduğunu söylediler.ne yapmalıyım…..?

 13. hacı arif says :

  bol bol süt için

 14. ferhat says :

  Saf arı poleni, iyi cins çiçek balı, kuşburnu marmelatı ve çayı, üzüm pekmezi, dut pekmezi, keçiboynuzu (harnup) pekmezi, Tahin, kına, kına kabuğu, keten tohumu, arı sütü, balık yağı, soya sütü ve yulaf sütü…
  __________________

 15. emine says :

  2 yaşında oglum var demir eksıklıgı ve kan duşuklugu var pekmez içmiyor başka kan yapan bışeyler uokmu acaba

 16. Hüseyin says :

  Kardeşler benim oğlum 15aylık ve aşırı kansız ne öneriyorsunuz

Bir Cevap Yazın