1.073 / 14 Aralık 2009,Pazartesi / Yorum : 11

Çocuklarda Fmf Hastalığı, Ailesel Akdeniz ateşi, Fmf Akdeniz ateşi hastalığı, Hastalığın tedavisi

Çocuklarda Fmf Hastalığı, Ailesel Akdeniz ateşi, Fmf Akdeniz ateşi hastalığı, Hastalığın tedavisi

Netkeyfim.com

Çocuklarda bu hastalığa dikkat !
Burç Fm’de Cengiz Tan’ın hazırlayıp sunduğu Önce Sağlık programına konuk olan Doç.Dr. Mesut Başak, Ailesel Akdeniz Ateşi olarak bilinen FMF hastalığının önemine dikkat çekti.

Ümraniye Eğitim Ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları servisi klinik şefi Doç.Dr. Mesut Başak, Ailesel Akdeniz Ateşinde tedaviye geç başlanıldığında en korkulanın böbreklerde amiloid biriktiğini ve bu yüzden böbrek yetmezliğine sebep olduğunu söyledi.

FMF, vücudun karın içindeki, kalp çevresindeki, akciğerdeki ve eklemlerdeki zarların iltihap ve enfeksiyonundan dolayı periyodik olarak ateşlenmesi olduğunu söyleyen Başak, FMF’in kesin sebebinin bilinmediğini ancak genetik olduğunu vurguladı.

Özellikle akdenize kıyısı olan Cezayir, Tunus, Türkiye, Fransa gibi ülkelerde, bunun yanı sıra ermeni, yahudi ve araplarda sık görüldüğünü söyledi.

Hastalığın çocukluk yaşlarında, ergenlik ve genç dönemde görüldüğünü,50 yaş sonrasında nadir de olsa görülebileceğini söyleyen Doç.Dr. Mesut Başak, erken teşhisin ve kolsişin kullanımının çok önemli olduğunu ifade etti.

”HEKİMLERİN DE GÖZDEN KAÇIRDIĞI HASTALIK FMF”

Göğüs, karın, eklem ağrısı, eklemlerde şişlik ve periyodik ateş en sık belirti veren durum olduğunu söyleyen Doç.Dr. Mesut Başak, apandist ve akut eklem romatizması ile karıştırılan FMF’in, hekimler kadar hastalarında dikkatli olmasını istedi. Başak, hastaların FMF hastası olduğundan habersiz olduklarını,hekimlerinde başka hastalıklarla benzerlik gösterdiği için bu hastalığı gözden kaçırdıklarını söyledi ve hastalık belirtisi olanların hekime hatırlatmaları uyarısında bulundu.

Hastalığın tanısı konurken klinik ve laboratuar özelliklerin yanında özgeçmişinde çok önemli olduğunu söyleyen Mesut Başak, FMF hastalarının atak olsun olmasın mutlaka kolsişin kullanmalarını, kolsişin kullanmadıkları takdirde böbreklerde amiloid birikmesinden ötürü hastada böbrek yetmezliği oluşacağını ve diyalize bağlı kalacağını ifade etti.

Üremeyle ilgili problemlerin olmadığını söyleyen Başak, çocuk sahibi olmak isteyen hastaların 3 ay ilacı bırakma dönemi isteniyor daha sonra tekrar ilaca başlanıyor dedi.

Kaynak : netkeyfim.com“Çocuklarda Fmf Hastalığı, Ailesel Akdeniz ateşi, Fmf Akdeniz ateşi hastalığı, Hastalığın tedavisi” için 11 Yorum

 1. abdullah avsar says :

  iyi gunler benim 2tane oglum var burak 13 yasinda saglikli berat 3 yasinda. berat su anda dna testlerine gore fmf hastasi tesi koydular nereye bas vumam gerikiyor kaldigimiz ulke hollanda malesef hollandaki doktorlarin hic bilgisi yok .saygilarimla a .avsar

 2. anestezi nur says :

  Merhaba Hocam;

  Ben Kars Kafkas Üniversitesi Anestezi Teknikeri olarak çalışmaktayım. Erkek kardeşim 97 doğumlu. Bazı önemli rahatsızlıkları var. Çocukluğundan beri dalak büyümesi olduğu söylendi, daha sonra düzenli kontroller yaptırdık. Büyümesi hep devam ediyordu. İki yıl öncesinden beri şiddetli ateş, boğaz ağrısı, eklem ağrısı, öksürük gibi şikayetlerle hastaneye tekrar başvurduk. Şiddetli bronşit geçirdiğinden bahsettiler. Ultrosonografide de splenomegali hepatomegali olduğunu öğrendik. Birtakım oral, im, ilaç tedavisi yapıldı. Zor dönemler devam etti. Son olarak bu yıl tekrar ölçtürdüğümüzde büyümelerin devam ettiğini söylediler. Periferik yayma ve diğer tahlilleri normal sonuçlandı. Domuz gribinin çıktığı dönemde de öksürük, 39-40 derece ateş şikayetleri oldu. Uzun süre çözülemedi. Yine antibiyotik tedavisi, serum vitamin vb. tedaviler yapıldı. Özel tıp merkezlerine 3-4 yere başvurduk, tekrar ult. çektirdiğimizde normal çıktı. Üniversite hast. büyümeler yüksek çıktı. Son olarak özel hastanede ultrasyonun ve diğer değerlerin normal olduğu söylendi. Yaklnız brusella olabilir diye düşünüldü. Bu hafta ateşi yine 39-40 drc. yükseldi. Tamol vb. ateş düşürücülerle ateşi düşmedi. Üniversite hastanesi büyüme var dedi, çocuk gastroenteroloji hocası da fibronejendeğerinin yüksek olduğunu, büyümenin elle muayenede anlaşılmadığını, eklemlerde şişlik ağrı olduğunu duyunca EFM hastalığının olabileceğini, sürekli ilaç kullanması gerektiğini söyledi. Acaba brusella mı, EFM mi hangisidir diye arada kaldık. EFM iken ilaç kullanmaz ise böbrek yetmezliği olur diyorlar çok endişeliyiz. Hangi bölüm daha uygundur. Ankara’ya gelmek istiyoruz. Vaktinizi aldığım için özür dilerek, yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Saygılarımla
  Bahtinur GEZER
  Merkez/KARS
  Tel: 0 506 277 46 38

 3. mustafa says :

  abdullah avşar bey
  istanbulüniversitesi cerrahpaşafakültesine başvur diyeceğimama ne olacak ki ?

  çocuğa bakacaklar. genetik testi isteyecekler. hastalık varsa bu hastalık genetik bir diyecekler ve kolşisin tavsiye edecekler.
  her altı ayda bir geldiyecekler. gideceksin aynen devam diyecekler. belki dozunu artıracaklar. günde iki kullanıyorsa üçe çıkart diyecekler. başka bir gelişme yok. Dünya dönüyor her şey gelişiyor değişiyor kansere bile çözümler bulunuyor allahın izniyle ama fmf’e gelince tık yok.allah şifalar versin. sabır…ve de şükür… ama pes etme yinen de. bakbakıştır ara bul… şimdilik ben bulamasam da…

 4. mehmet milaloğlu says :

  merhaba hocam
  benim oğlum 4 yaşında yaptırdığımız testler sonucu fmf hastalığı teşhisi koydular. 2 gün öncede çapa tıp fakultesine götürdük ve kolşisin ilacı verdiler. şu anda sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere ilaç veriyoruz. 1 haftadır felan sol ayak bileğinde çok ağrı oluyor ve üzerine basamıyor bu ilacı kullandığımız zaman bu ağrılar geçermi yoksa yürüme sıkıntısı yaşarmı ilerki zamanlarda bilgi verirmisiniz. teşekkür ederim.

 5. melike says :

  slmar benim kardesim fmf hastaligina yakalandi ayni hastaligi benimde eklemlerim agriyor kendimi bildim bileli ama atesim yok oyle agir bi rahasizlik gecirmedim ve 2 kizim var bu testi yaptirmalimiyim ve bu rahasizlik varmidir bende

 6. ayşen says :

  kardeşim fmf hastası yapmadığımız şey kalmadı bu kürü denedik ve 13 aydır atak falan kalmadı.kaybedecek birşeyiniz yok benece deneyin.1 su bardağı keten tohumu(öğütülmüş olacak ama),1 çay bardağı öğütülmüş damla sakızı,1 kavanoz andız pekmezi(ortalama 800 gr),yarım çay bardağı toz zencefil,yarım çay bardağı kına kına bitkisi(bildiğimiz ele yakılan kına değil.kabuk tarçın a benziyor.ağaç kabuğu gibi birşey)1.5 çay bardağı zeytin yağ. bu malzemeleri macun kıvamına gelecek şekilde hepsini karıştırın.günde 2 veya 3 defa yemekten yarım saat önce 1 tatlı kaşığı dolusu yenilecek. 3 veya 5 ay kullanın.

 7. cemile says :

  merhaba oglum 8 yaşında fmf hastalıgı çıktı tahlilde m694v heterozigot çıktı babada r 2020 heterogizot çıktı taşıyıcı dediler ikisinede bende ise tahlilde m694v heterogizot r2020 heterogizot hastalıgı dediler benim ailemde bu fmf hastalıgı var beni bilgilendirin lütfen

 8. sibel özkardeş says :

  ben 15 yıldır bu hastalıgı çekiyorum hiçbi sonuç alamadım antalyada yaşıyorum hangi doktora gitmem gerekiyor lütfen bilgi verin teşekkür ederim şimdiden

 9. serkan says :

  coçogmda akdeniz ateşi var.

 10. kaan says :

  romatoloji doktoruna başvurun bu hastalıkla onlar ilgileniyor.Fmf ilacı kolsin dir. başka bir ilaç aramayın boşuna bende 25 yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum.düzenli bir şekilde kullanırsanız faydasını göreceksiniz ataklar azalmaya başlıyor.

 11. mehmet bozkurt says :

  hocam ben efemef hastasıyım önceden göhsümden rahatsızlanıyordum şimdi ise şiddetli karın agrısı cekiyorum bunun kolsinden başka tedavisi yokmudur teşekkürler

Bir Cevap Yazın