161 / 26 Mart 2010,Cuma / Yorum : 0

Çocuklarda ateş, Çocuklarda ateşin sebepleri, Çocuk neden ateşlenir

Çocuklarda ateş, Çocuklarda ateşin sebepleri, Çocuk neden ateşlenir

Netkeyfim.com

Çocuklarda ateş hastalık habercisi
Ateş, anne-babayı en çok korkutan ve en sık acil polikliniğine başvurma nedenlerinden biridir. Uzmanlara göre, ateş, bir hastalık değil, bir bulgu ve bir hastalığın habercisi.

Bursa Ren Tıp Merkezi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuray Dinçer, çocukluk çağında ateşin en sık nedeninin enfeksiyon hastalıkları olduğunu, en sık viral enfeksiyonlar sırasında görüldüğünü söyledi. Ateşin doğru ölçümesi ve değerlendirilmesinin önemli olduğunu belirten Uzm. Dr. Dinçer, vücut ısısını koltuk altı, kulak veya rektal yoldan ölçülebildiğini, ölçüm yapılan yere göre vücut ısı derecesinin farklılık gösterdiğini vurguladı.

Çocukta ateş saptandığında ateşi düşürmek için gerekli önemleri almak gerektiğini dile getiren Uzm. Dr. Nuray Dinçer, “Ateşli çocuklarda ilk olarak ‘antipiretik’ ilaçlar dediğimiz ateş düşürücü ilaçları kullanırız. Ateş düşürücü ilaçlar etkilerini yaklaşık 30-45 dakikada göstermeye başlar ve etkileri 4-6 saat kadar devam eder.Ateş düşürücü ilaçlar,tekrarlayan ya da devam eden ateşlerde, gerekirse uygun aralıklarla tekrar tekrar verilebilir. Ateşli çocukta, ateş düşürücü ilaçların yanı sıra çocuğun giysilerinin çıkarılması, ılık duş ve fizik soğutma uygulaması ateşin düşürülmesi açısından önemlidir. Çocuğun üstünde külot ve kısa çoraplar dışında başka giysi kalmamalı, ateş düştükten sonra ise ince giysiler giydirilmelidir. Ateşin düşmesini kolaylaştırmak için çok yüksek veya inatçı ateşlerde ılık duş yaptırılmalıdır. Ilık duş yaptırılamıyorsa, fizik soğutma uygulanabilir,pamuk ya da bezler ılık suyla ıslatılarak koltuk altı,kasık,boyun bölgesine uygulanarak ateşin düşmesi sağlanmalıdır.” dedi.

Ateş düşürücüler ve fizik soğutma uygulaması ateşin düşmesine yardımcı olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Nuray Dinçer, önemli olanın ateşin nedeninin saptanması ve nedene yönelik tedavinin yapılması olduğunu söyledi. Büyük çocuklarda ateşten başka bir şikayetin solmaması durumunda çocuğun genel durumu iyiyse 24 saat kadar ateş düşürücüler verilerek evde izlenebildiğini açıkladı. Dr. Dinçer, ‘3 aydan küçük bebekler, genel durumu iyi olmayan çocuklar (uykuya eğilim,halsizlik,solukluk), solunum sıkıntısı olanlar (sık nefes alma, burun kanadı solunumu, göğüs kafesinde çekilmeler), dizüri (idrar yaparken yanma, acıma), ağrısı olanlar, vücutta döküntü dediğimiz kızarıklıklar varsa (özellikle bu döküntüler cilt altı kanaması gibiyse, üstüne basmakla rengi değişmiyorsa), kusma, ishal’ gibi durumlarda vakit geçirilmeden doktora başvurulmasını istedi. (CİHAN)

Kaynak : netkeyfim.comBir Cevap Yazın