6.227 / 15 Kasım 2009,Pazar / Yorum : 21

Bitlenme, Saç biti nasıl belli olur, Saçın bitlendiğini nasıl anlarım, Saç bitlenmesinin tedavisi, Saç biti nasıl bulaşır

Bitlenme, Saç biti nasıl belli olur, Saçın bitlendiğini nasıl anlarım, Saç bitlenmesinin tedavisi, Saç biti nasıl bulaşır

Bitlenme, Saç biti nasıl belli olur, Saçın bitlendiğini nasıl anlarım, Saç bitlenmesinin tedavisi, Saç biti nasıl bulaşır

Netkeyfim.com

Bitlenme
Saç Biti Nedir?

Saç bitleri insan saçında yaşayan ve üreyen çok küçük , kanatsız, günde 2-8 kez kan emerek beslenen gri böceklerdir. Sirke denilen yumurtaları görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır ve genellikle enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasında saç tellerine tutunmuş halde bulunurlar. Sirkeler kir veya kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Önce etkili bir ürün ile öldürülmeli, sonra bu amaç için yapılmış ürünün kutusundan çıkacak olan özel bir tarak ile saçtan temizlenmelidir.

Saç biti insan vücudu dışında yalnızca 48 saat yaşayabilir ve evcil hayvanlar üzerinde yaşayamaz. Sirkeler ise insan vücudu dışında kumaş ve battaniye üzerinde 10-15 gün canlı kalabilirler.

Nasıl Bulaşır?

Bitlenmenin yaygın olarak düşünüldüğü gibi pislikle bir ilgisi yoktur; aslında bit temiz, sağlıklı saçı, kirli saça tercih eder. Yetişkin ya da çocuk, herkes bitlenebilir. En yaygın belirtisi, başın ve ensenin şiddetle kaşınmasıdır. Saç biti son derece bulaşıcıdır. Tarak, fırça, eşarp, yastık, şapka ve tüylü oyuncaklar gibi paylaşılan kişisel eşyalar ile yayılırlar. Tekrarlanan salgın riskini azaltmak için bu eşyaları paylaşmaktan kaçınılmalıdır.

Bitlendiğimizi Nasıl Anlarız?

Bitlenmeyi gösteren ilk ipucu sık sık kafa derisinin kaşınmasıdır. Biti tespit etmek ve yayılmasını engellemek amacıyla, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler ışıktan kaçtıkları için, yalnızca saç kılına yapışmış küçük beyazımsı, oval yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz.

Bit ve bitlenme dünyanın her tarafında yaygındır ve çok eski çağlardan beri, milyonlarca yıldır varolduğu düşünülmektedir. Bitlerin geçmişi insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. İnsanlarda yaşayan bitlerin bugüne kalan en eski örnekleri 4000 yıllık mumyalarda bulunmaktadır.

Bitle İlgili Bunları Biliyor musunuz?

Ortaçağda bitlere ‘yoksulluğun incileri’ denirdi. Canterbury başpiskoposu Aziz Thomas, öldüğünde üzerinde bit kaynaştığı için çok yüksek mertebeden bir aziz olarak bilinir.

İnsanlık birçok hastalığın bitlerle bulaştığını çok geç öğrendi. Bit yoluyla geçen bit tifüsü Trablusgarp Harbi, Balkan Harbi ve 1. Dünya Savaşı’nda Türk orduları için büyük zorluklar yaşatmıştı.

Ortaçağ’da İsveç’in Hurdenburg kentinde belediye başkanı seçimlerinde adaylar bir masanın etrafına oturur, sakallarını masaya değdirirler, ortaya konan bitin yöneldiği sakalın sahibi aday o yıl belediye başkanı seçilirdi.

4000 yıllık mumyalarda bitlere rastlanmıştır.
Tedavi
Tıbbi Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Saç normal bir şampuanla yıkanır.

Durulanır.

Havlu ile kurulanır.

Tıbbi saç kremi çalkalanır.

Oğuşturarak kremin saça iyice nüfus etmesi sağlanacak şekilde uygulanır. (Özellikle ense ve kulak arkalarına dikkat edilerek.)

10 dakika saçlar kremli olarak beklenir.

Bol su ile durulanarak kurutulur.

İlaçlar saç biti ve sirkelerini öldürür. Fakat ölü bit ve yumurtalar saç telleri arasında kalır. Bunlar ince uçlu bir tarak veya elle özenle temizlenmelidir.
Bitten kurtulduk, peki nasıl korunacağız?
Ailenin her ferdi kontrol edilmeli.

Ailenin diğer fertlerinde bite ya da sirkeye rastlayabilirsiniz. Bu durumda etkili bir bit ilacı olan Zalvor onlara da uygulanmalı.

Giysiler, çarşaflar ve havlular sıcak su ile yıkanmalı.

Taraklar, fırçalar vs. sıcak suda bekletilmeli.

Tüm ev ve araba elektrik süpürgesi ile temizlenmeli.

Yıkanmayan eşyalar 2 hafta süreyle bir poşetin içinde hava almayacak şekilde bekletilmeli. Bu süre sirkelerin ölmeleri açısından önemlidir. Sirkeler insan vücudu dışında 10-15 gün canlı kalabilirler.

Kaynak : netkeyfim.com“Bitlenme, Saç biti nasıl belli olur, Saçın bitlendiğini nasıl anlarım, Saç bitlenmesinin tedavisi, Saç biti nasıl bulaşır” için 21 Yorum

 1. mrt says :

  evi ilaçlatmaya gerek varmı?

 2. GİZEM says :

  BENCEDE İLAÇLAN MALIDIR …… AMA NE YAPSAK KURTULAMIYORUZ ÇOK UTANÇ VERİCİ BİR ŞEY İRENÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇ :(:((:(((((

 3. sema says :

  ya bende antibit kullandım ama bi işe yaramadı

 4. yaren says :

  yha bn bu yaşıma kadar hiç bitlenmedim bitleri basen gördüğünüs yerde elinisde çıtlatarak öldürünüs annem demişdi banada bu arada bitler nasılar saçlarımısı taradıkdan sonra tarağımısda gösümüsde görebilio muyuss ?(ltfn cvp yasın)

 5. duygu says :

  ben bitliyim yani şuan daha sirkeyken farketik ilac aldık 11 şişe bitti ama hala bitliyim bazen elimi kafaama sürüp kaşıdımda elime bit gelio ne yapmalıyım

 6. merve says :

  bende de şu an bit var ve iğreniyorum eczaneci şampuanı 3 günde bir kullan dedi ama ben her gün kıllanıom kuzenlerimdede var şeytan üçgeni olduk

 7. yaaa says :

  çok üzüldüm

 8. Sude says :

  Ben de bitlendigimi yeni ogrendim. Cok utanc vericiydi. Ozellikte kimsede cikmayip bende cikmasi. Kafam bit kayniyor ve deli gibi kasiniyor. Bu bitlerin kimden bulastigini nasıl ogrencem. Bu bitler bulastiktan kac gun sonra kafa kasınmaya baslar. Sampuan falan diyorlar ama ben yorgani yastigi napacagim?

 9. NAZLI says :

  ya kafam bit kaynıyo 12 seneden beri bitliyim napıçam :((

 10. tuba says :

  ne olur bitin kökten yok etme yolunu bilen varsa lütfen allah rızası için söylesin

 11. müslüm says :

  bitin kökten yok etmenin yolu saçını sıfıra vurup tıraş edip daha sonra bir bitilacı kullanmaktır böyle çok kısa sürede kurtulabilirsininiz nede olsa kökü sizde:)

 12. ayşee says :

  en iyi çözüm gaz yağı tüm bitleri ve bit yumurtalarını öldürüyo

 13. ayşee says :

  en iyi önerim gaz yağı ben denedim kurtuldum

 14. ilayda says :

  ben 4. sınıfa gidiyorum kaşıntı ldu bende annem saçımı tararken havluya böcek gibi bir şey düştü kırdı ses çıktı bit olduğunu anladı bu sitelere baktım ve bir sitede tıraş köpüğünü saçınzın her trafına sürüp yarım saat beklettikten sonra yıkamak ve sirkeler için ince uçlu sıkı bir tarak le saçı taramak düşüyomuş öyle yapınca :))

 15. ilayda says :

  cnm gaz yağını nerede bulabilirim

 16. semra buse bagcı says :

  ben bu bıtten cok ıgrendım yaaa okurken bıle kasıntı tuttu ayy cok korkuyom ben yaaaaa

 17. beyzanur says :

  araba gazyağı olabilir

 18. Üzgün says :

  Ben bir haftada kurtuldum darısı başınıza

 19. Üzgün says :

  Kızımda farkettim.hemen bir şampuanı aldım.ertesi gün traş köpüğü ve günde iki kere sirkeli suyla en az bir saat taradım.ve elimle tek tek saç tellerini ayırdım sirkeleri temizledim.ayrıca herşeyi yıkadım.bataniye,çarşaf,yastık herşey.temizlik önemli.üç Yada dört günde tam bitti.yinede elim hep saçında

 20. Üzgün says :

  Ayrıca şampuan paranit alın

 21. öykü says :

  Arkadslar bence korkmayin ben 10 yasindayken bitlenmistim ama 1 haftada gecti nasil derseniz sadce bir ilac kullandim adini verifem ve cogalmasin diye benzinmi ne yapalim dediler sonra az bir benzin mi ne koydular ama sulu benzin sonra sabunla yikadikdan sonra 1 hafta icersinde 5 defa falan yikamistim bit ilaciyla sonra gecti ilacin adi anti bit ilaci eczanelere sordunmu zaten ilk verilir

Bir Cevap Yazın