600 / 26 Mart 2009,Perşembe / Yorum : 8

Bebeklerde Uyku Düzeni, Bebek yaştaki çocukları ne kadar uyur, ne zaman uyumalı, uyuma saatleri, günce kaç saat uyuması gerek

Bebeklerde Uyku Düzeni, Bebek yaştaki çocukları ne kadar uyur, ne zaman uyumalı, uyuma saatleri, günce kaç saat uyuması gerek

Yaprak dökümü dizisi

Netkeyfim.com

Bebekler de Uyku Düzeni
Uzm.Dr. Esra Özaydın

Bu yazıda sizlere bebeklerin uykusu bu konusunda birkaç öğüt verilecektir.

0-3 ay: Yeni doğan bebeğiniz ilk haftalarda günde 17-18 saat uyur. 3. ayda ise uykusu günde 15 saate düşer. Ancak bu uyku hiçbir zaman gece olsun gündüz olsun aralıksız olarak 2-3 saati geçmez. Böylece bu dönemde siz de hiçbir zaman 2-3 saatten fazla aralıksız uyuyamazsınız. Ya beslemek için, ya altını almak için veya sadece oynamak için uykunuz mutlaka bölünecektir. Bu durum çoğu bebekte 5-6.aya kadar sürer.Bu süre içinde size düşen görev bebeğinizin uyku alışkanlıklarını yerleştirebilmek için alıştırmalara başlamaktır.

Bebeğiniz uykusu geldiğinde gözlerini ovuşturmak, kulaklarını çekiştirmek gibi birtakım hareketler yapar. Bu hareketleri öğrenin.

Bebeğinize gece ve gündüzün farkını öğretmeye başlayın.Buna 2 haftalıkken başlayın.Gündüz onunla oynayın, konuşun, ilgilenin. Gece uyku vakti geldiğinde ışıkları karartın, oynadığınız oyunları mümkün olduğunca yavaşlatın. Onun ilgisini çekecek tüm aktiviteleri sınırlayın. Çamaşır, bulaşık makinesi vs. aletleri çalıştırmayın.

6-8 haftalık olduğunda bebeğinize kendi kendine uyuma şansı tanıyın. Onu yatağınayatırın, uyutmak için çaba sarfetmeyin, kucağınıza almayın veya sallamayın. Böylece kendiliğinden uyumayı öğrenme şansı tanıyın.

3-6 ay: 3-4 aylık olan çoğu bebek günde 15 saat uyur. Bunun yaklaşık 10 saati gece, 5 saati ise gündüzdür. Eskisi gibi her 2-3 saatte bir uyanmamaktadır. Geceleri ancak bir kaç kez beslemek için uyanabilirsiniz. Gündüz uykuları ise 2-3 parti halinde yaklaşık 5 saat olacaktır.Bu dönemde:

Bebeğinizin uyku saatlerini planlamaya başlayabilirsiniz. Geceleri 20- 20.30 sıralarında uyuması uygun olacaktır. Bu saatlerde bebeğiniz çok enerjik görünse de yatmasını sağlayın. gündüz uykularını da belli saatlere planlamaya çalışın.

Yatma zamanı için bir takım alıştırmalar geliştirmeye çalışın. Onu yatırmadan önce oynadığınız oyunları yavaşlatın. Pijamalarını giydirin. Hikaye anlatın, ninni söyleyin. Işıkları azaltın. Bunu her gün yaparak bebeğinizin yatma saati geldiğini öğrenmesini sağlayın.

Bebeğiniz gece uykusunu 10 saat uyuduktan sonra onu uyandırın. böylece gündüz uykularını da düzenli uyumasını sağlarsınız.

6-9 ay: Günlük uykusu yaklaşık 14 saattir. 7 saate yakın bir süre hiç uyanmadan uyuyabilir. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez kısa süreli gündüz uykuları uyuması uyku düzeninin sağlanmasında faydalı olacaktır.

Bu dönemde yatma zamanı için daha önceden geliştirdiğiniz alıştırmaların faydasını göreceksiniz. Artık önceden alıştırdığınız gibi pijamaları giydirdiğinizde, hikaye okuyup ninni söylediğinizde uyku zamanının geldiğini kabul edecektir.

Her gün aynı saatte gündüz uykularına yatmasını sağlayın.

Kendi kendine uyuyakalmasını sağlamaya çalışın.

9-12 ay: Bu aylarda muhtemelen bebeğiniz geceleri 10-12 saat ve gündüzleri iki kez yarım- 2 saat uyuyor olacaktır. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

12-18 ay:Bu aylarda bebeğiniz günde 13-14 saat uyuyacaktır. 18 aylık olduğunda günde iki kez olan kısa gündüz uykularını öğleden sonraları yarım- iki saatlik tek uykuya indirebilir.Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.
18- 24 ay:Geceleri 10-12 saat, gündüzleri 2 saatlik bir öğlen uykusu yeterli olacaktır. Bu aylarda çocuğunuz oluşturduğunuz alışkanlıkları yıkabilmek için çeşitli hilelere başvurabilir.

Kaynak : netkeyfim.com“Bebeklerde Uyku Düzeni, Bebek yaştaki çocukları ne kadar uyur, ne zaman uyumalı, uyuma saatleri, günce kaç saat uyuması gerek” için 8 Yorum

 1. fatma says :

  8 aylık oğlum var emıyor ve gece cok sıklıkta kalkıyo normalmı cvb…

 2. ayşe says :

  94günlük oğlum var ona bir uyku düzeni kurmak istiyorum ama beceremiyorum göğsümde uyumaya alışmış durumda kendi kendisine uyumuyor çok denedim çok ağlıyor olmuyor evde anneanne ve babaannede olunca ben kucağıma almasam onlar alıyor söylüyorum beni düşünün siz gece yoksunun ben çekiyorum diye anlatamıyorum kafayı yiyecem ne olur yardım bn oğluma bu uyku düzenini nasıl sağlayacağım

 3. PINAR says :

  mrh ayşe hanım..benimde 8 aylık oglum var ve inanın uyku düzeni yeni yeni oturmaya başladı..8 aylık olana kadar bir günü öbürünü tutmadı..bence endişelenmeyin..bende çok yoruluyordum bazen gece 3 te 4 te yatıyordu..emin olun zamanla düzene girer..

 4. aylin says :

  8 aylık bir kzıım war diş çıkarıyor we geceleri en fazla 6 7 saat uyuyor gündüzleride 1 2 kez 30 40 dk uyuyor uykusuzluktan duramıyor çok zayıfladı sürekli ağlıyor ilgi istiyor yutabileceği bütün yemeklerden weriyorum acaba sorun ne ?

 5. Gamze says :

  Mrhba benimde 9 aylik bir oglum var dogdugundan beri surekli kusuyor ne azaldi nede cogaldi kusmasi ek gidaya basladim ama bir turlu alistiramadim surekli cikartiyo verdiklerimi emziriyorm ama sutumlede doymuyo artik ne yapabilirim bi onerileriniz varmi?

 6. sevilay says :

  merhaba arkadaslar benımde oglum 7aylık ılk zmanlar geceleır hıc uyumazdı,yenı yenı geceyı gunduzu ogrenıyor,sabretmek lazım zamanla düzene gırıyor hersey..allah yardımcınız olsun..

 7. ayşegül says :

  merhaba arkadaşlar benim bebeğimde 5şinci ayında allaha şükür uyku düzenimiz iyi ben gece uyanmasada alıp emziriyorum sabah satinde kalkıp altını alıyorum tekrar emzirip biraz oynuyorum 1saat sonra tekrar uyutuyorum 2saat uyuyp kalkıyoruruz bunu akşam 23 ile 24arası 2kere tekrarlıyoruz gayet memnunm uykusu yoksa yoruyorum onu ozaman rahat uyuyoinşallah herkezin bebeği uyur uykusuzluk çok zor çünkü

 8. ayse says :

  kızım 5 aylık. uykumuzu 2 aylıkken kurduk. gece 22.00- en ge 23.00te uyuyor sabah 10.00-10.30 da kalkıyor yemekle pek arası olmadıgı için uyanmıyor ben 2 saatte bir besliyorum. gündüzlleri 2 saatte bir uyuyor 2 kez 1-1.5 saat diğerlerinde de 5 dk ile 30dk arasında kısa sürelerl uyuyor.
  sie tek tavsiyem bebeğinizi gözlemleyin .benim kızım ısıgı ve sesi sevmiyor ona sesiz ve karanlık ortam yaratıyorum . o kadar.
  biz mutluyuz

Bir Cevap Yazın