330 / 16 Ocak 2009,Cuma / Yorum : 20

Yeşilay haftası, Yeşilay haftası ne zaman, Alkol Sigara Uyuşturucu ile savaşma

Yeşilay haftası

Yeşilay haftası

YEŞİLAY HAFTASI

Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl – ay , ahdar – yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılır.

Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar.

Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.

Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır. Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.
Sigara: Toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir.

Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de neden olduğu ileri sürülüyor.

Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır hapis cezaları uygulanır. Uyuşturucu maddelerin bir bölümü ilaç yapımında kullanılır. Bu amaçla bazı uyuşturucu maddelerin hükümet belirli koşullarla izin verir.

Topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği’nin simgesi; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merkezi, Yeşilay adlı aylık bir dergi yayınlıyor. Bu dergi düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararlarıyla ilgili yayın yapıyor.

Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım.

Yeşilay günü haftası ne zaman, Yeşilay günü haftası hangi tarihte kutlanır

Kaynak : netkeyfim.com“Yeşilay haftası, Yeşilay haftası ne zaman, Alkol Sigara Uyuşturucu ile savaşma” için 20 Yorum

 1. gamze says :

  iğrenççç

 2. nefretin simgesi says :

  sarısınlar birer aptaldır.bütün kızlar iyrenctir

 3. nefretin simgesi says :

  yesılay haftası

 4. esin says :

  ben 19 yaşında bir bayanım sarışın ve çok güzelim benimle buluşmak isteyenler yazsınlar

 5. esin says :

  seni başlatma

 6. kübra says :

  çok güzel yapmışsınız tşkkür ederim

 7. selam jale says :

  ayıp be fotonuzu neden veriyorsunuz haberiniz yok PEYGAMBER EFENDİMİZ NAMAZ KILMAKATAN AYAKLARI NASIRLAŞMIŞ HEM BU DÜNYA PEYGAMBERİMİZİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE YARATILMIŞ UMARIM SİZDE ONA LAYIK BİRİ OLURSUNUZ DEDİĞİMİ ANLADINIZ GALİBA

 8. asya says :

  ayıp güzelliğin sana kalmış bir şey kızlıktan utanıyorum aile terbiyesi almayanlar belli oluyor terbiyesizler iğrençsiniz

 9. gülay says :

  sizin bu söyledikleriniz çok saçma.çünkü kedinizi bir şey sanıyorsunuz. illa kızlar aptal diye bir şey yok.erkekle ise kendini bir bok sanıyor.bana göre siz işiniz gücünüz yok ancak işiniz bunlardır…………..

 10. şükran says :

  sigarayı,içkiyi bırakın ve uyuşturuyu da bırakın;;;,;;;;

 11. şükran says :

  sigara akçiğere zarar verirr

 12. sanem oflazoğlu says :

  yeşilay haftasına uygun şeyler olduğu için çoooooooooooooooooooook beğendim

 13. ismail says :

  mrb esin tanışmak istermisin

 14. yağmur says :

  bence içki ve uyuşturucu kötü şeylerdir

 15. yağmur says :

  bende beğendim

 16. beyza says :

  ben ce çok etkileyici insanalar etkilenir ve içmezler

 17. erdal says :

  alkolsüz şeyler için yeşilay haftası

 18. erdal says :

  en güzel en iyi şey yeşilay haftası çünkü sıgar alkol gibi şeyler o zaman
  terklenir sevgiler erdal

 19. merve says :

  bu siteyi çok beğendim

 20. ESRA says :

  çok güzel bir site alkool sigara öldürürrrr uyuşturucu gebertirrrr

Bir Cevap Yazın