111 / 13 Ocak 2009,Salı / Yorum : 1

Gaziler günü haftası

Gaziler günü haftası

Gaziler haftası günü

GAZİLER GÜNÜ (19 Eylül)

Türk tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik orunu vardır. Her Türk de bu orunlara kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, milli marşı, soydaşları ve kutsal değerleri için savaşır. Çünkü milli hasletimizde olan bu duyguların, Türk ulusu ve her bireyi için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır.

Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk’ün önderliğinde verilen “Kurtuluş Savaşı”nda yaşamıştır. “Ya istiklal, ya ölüm!” demiştir. Türk tarihi böylesine “kahramanlık günleri” ile doludur. Kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Destanlar yaratan şehit ve gaziler tek tek birer onur abidemizdir.

Vatanı uğruna ölümü göze almış kahraman Türk Ordusu, daha sonra dünya barışını korumak için görev almıştır.

1950–1953 yılları arasında barış için Kore’de savaşmıştır. 1974 yılında soydaşlarımızı yok olmaktan kurtarmak için, “Kıbrıs Barış Harekâtı’nı gerçekleştirmiştir. Yine Mehmetçik barışı korumak için, Bosna-Hersek, Somali ve Kosova’ya barış gücü olarak Birleşmiş Milletler kararıyla gitmiştir.

l. Dünya Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda Kore Savaşı’nda ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda birçok askerimiz şehit oldu, bir kısmı da gazi olarak geri döndü. Devletimiz bir yasa ile şehit yakınlarına “Övünç Madalyası” vererek şehitlik maaşı bağlar. Yine gazilere de madalya ile aylık maaş verir ve tedavi, ulaşım gibi hizmetlerde ücretsiz olanaklar tanır. Türk ulusu için, “şehitler nurlanmış” ve “gaziler onurlanmış” şahıslar demektir. Bunların en başında da; Başkomutan, Gazi, Mareşal ve Ulusal önder Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir.

Türkiye gazileri 19 Eylül 1983 tarihinde “Türkiye Muharip Gazileri Derneği” altında bütünleşmişlerdir.19 Eylül aynı zamanda Atatürk’e 1921 yılında Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür. Bu nedenle, yurdumuzda her yıl 19 Eylül “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Aynı gün diğer bir deyimle “Kahramanlık Günü” olarak da kutlanmaktadır. Yerel kurtuluş günleri de gazilerimiz ve kahramanlarımız için birer anma günüdür. Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için, savaş arkadaşları gazilerimizi hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman onurlandırmalıyız.

www.Netkeyfim.com sitesi olarak tüm kahraman gazilerimizin bu güzel günlerini kutlar ellerinden öperiz.

Gaziler tasarrufu haftası günü ne zaman, Gaziler tasarrufu haftası günü hangi tarihte kutlanır, Gaziler tasarrufu haftası günü kutlamaları

Kaynak : netkeyfim.com“Gaziler günü haftası” için 1 Yorum

  1. göksal tosun says :

    neden parcalandık hic yere hakkaride şırnakta şemdillide .madem böyle olacaktı acılıp sacılacaktınızda .birileri cıkıp bize anlatsın cürük veya elverişli degildir raporları ile amerikaya yollanan kanları bizimkinden daha kırmızı olan ak ve pak cocuklar.analar kına yakıp göndermedimi kuzularını canakkaleye,sakaryaya dumlupınara,tüm cephelere.türk anaları üc beş gün aglar ama hangi ugurda şehit düşmüştür yada gazi olmuştur yavrusu onuda cok iyi hemde herkesten iyi bilir .Ben size ölmeyi emrediyorum komutunu veren türk subayı biz ölürsek anamız aglar üzülür geri cekilelimmi demiştir . hayır koca bir alay şehit olmuştur ve onların yerine yenileri gelip mevzilenmiştir. Analar Aglamıştır ama sonraki yıllarda bacılar nineler yaşlı dedeler başka postalların altında aglamamıştır .analar aglamasın zırvası altın kanımız yerde kalıyor beyler .analar aglamasın maskesi ardında pazarlıklar ve törör yandaşı ve temsılcileri ile gizli pazarlıklar yapılıyor.ve bu devlet ugruna canını ve kanını verenler yok sayılıyor .cok üzgün kızgın vede kırgınz .gazi göksal tosun.KUZEY IRAK GÜNEŞ 1 HARAKATI 4039 devlet övünç madalyası numaralı hakkari şemdilli .ateşli silah lı yaralanma.

Bir Cevap Yazın