Dünya Tiyatro haftası, Tiyatro günü, Dünya tiyatro günü

Dünya Tiyatro günü haftası

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü 1948 yılında kuruldu. Bu enstitü 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. Her yıl enstitüye üye ülkelerde 27 Mart günü Tiyatro Bayramı olarak kutlanır.
27 Mart günü her ülkenin sanat ve tiyatro adamlarınca hazırlanan bir bildiri, sahnelerde okunur. Tiyatrolar o gece halka parasız gösteriler düzenler. Tiyatroyu halka sevdirmeye çalışırlar.

Ülkemizde tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, yaşamını Türk tiyatrosuna içtenlikle adamış olan Muhsin Ertuğrul yazdı. Dünyada ilk tiyatro olayının nerede, nasıl başladığı kesinlikle bilinmiyor, Araştırmacılar; tiyatronun ilkel insanların av dönüşü vurdukları avın çevresinde sevinç ve heyecan sesleri çıkararak dans etmelerinden doğduğunu anlatırlar.

Daha sonraları topluluk halinde yaşamaya başlayan insanlar yılın belirli günlerinde, belirli bir yerde toplanmaya başladılar. Bu toplantıda içlerinden bir kişi yüksekçe bir yere çıkarak güldürücü öyküler anlatır, taklitler yapar, şarkılar söylerdi. Bu tür oyunlar zamanla şenlikler geleneğini oluşturdu. Bir süre sonra tiyatroda kişiler ikiye, üçe çıktı. Daha canlı, daha ilgi çekici konular bulundu. Böylece oyunlar, sanat niteliğine kavuştu. Tiyatro da meslek haline geldi.

Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Konusu bakımından harekete, konuşmaya, bazen de müziğe yer verilir. Bu nedenle tiyatro güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biridir.

Tiyatroda oynayanla izleyen arasında yakın, sıcak bir iletişim vardır. İlk çağlarda oyunun yazılı metni yoktu. Yeteneklerine güvenen oyuncular ortaya çıkıp bir çeşit tuluat yaparlardı. Tuluat; oyuncuların o anda düzenledikleri hareketleri, tasarladıkları sözleri söylemeleridir. Tuluat, sahnesiz ve metinsiz bir tiyatro oyunudur.

Yazılı tiyatro yapıtları çok sonra ortaya çıktı. Bir süre tiyatro sözsüz oynandı. Oyuncular olayları, el, kol, gövde, bacak ya da yüz hareketleriyle anlatırlardı. Bu sözsüz tiyatroya pandomima denir.

Bizde tiyatro olgusu; çok eskilere dayanan orta oyunu ile onun gölge oyunu biçiminden başlar. Gölge oyunu arkadan ışıklandırılan beyaz bir perde üzerine belli tipteki kuklaların hareket ettirilmesi ve konuşturulması ile yansıyan Karagöz oyunlarıdır.

Bugün köylerimizde, çok eski geleneklerden kalma bir alışkanlıkla tiyatroya çok benzeyen eğlenceler düzenlenmektedir. Buna oyun çıkarma denir.

Tiyatro oyunculuğu özel eğitimi gerektiren bir meslektir. Tiyatro öğretimi konservatuar denilen okulda yapılır. Tiyatro; yazarların dram, komedi, trajedi türünde yazdıkları eserlerin sahnede oynanması sanatıdır. Tiyatro gösteri sanatı olarak tanımlanır. Belli başlı türleri şunlardır:

Komedi: Oyunların, insanların, durumların gülünç yönlerini gösteren bir tiyatro yapıtıdır. Komedinin belli başlı türleri şunlardır:

Vodvil, hareketli, eğlenceli bir konuya dayanan, içinde şarkılar bulunan hafif güldürüdür.

Fars, olayların aşırı abartıldığı, taklitlerin sık sık tekrar edildiği bir komedi türüdür.

Trajedi: Konusunu tarih, ya da efsanelerden alan acıklı sahne yapıtıdır.
Dram: Yaşamımızda var olan umudu, sevinci, acıyı, bir arada sunan tiyatro oyunudur. Dram şiir ve düz yazı ile yazılabilir.

Tiyatrolar; devlet tiyatroları, halk tiyatroları, bulvar tiyatroları, açık hava tiyatroları ve şehir tiyatroları gibi isimlerle anılır.

Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Yaşamı sergiler. Yaşama sevincini yaratır. Geçmişi, günümüzü, geleceği anlamamıza yardımcı olur. Tiyatro; Sorunlarımıza ışık tutar. Tiyatro, insanlar arasında halkın içinden doğmuş bir sanattır. Tiyatro hep iyiden, güzelden hoştan yana olmuştur.

Tiyatro insanları eğitir. Eğitirken düşündürür. Tiyatro insanlara beraber gülmek, beraber ağlamak, beraber düşünmek gibi insanca duygular aşılar.

Dünya tiyatro haftası günü ne zaman, Dünya tiyatro haftası günü hangi tarihte kutlanır, Dünya tiyatro haftası günü kutlamalarıEtiketler: , , ,

Facebook'ta Paylaş Leave a CommentYorumRSS FeedSubscribe

Yorumlar
 1. YASAR OZTURK
  05 Mart 2009

  DUNYA TIYOTLAR HAFTASI

  Yorumlayın
 2. ela
  12 Mart 2009

  çok
  züzel
  bir
  baryam

  Yorumlayın
 3. ela
  12 Mart 2009

  çok
  önemli
  bir
  bayram olarak
  kutlanıldığı
  için
  saygı
  duyarız…
  ben
  ela…

  Yorumlayın
 4. ela
  23 Mart 2009

  bu konuyu herkesin dikkate almasını dilerim bçyle haftaların olması çok güzel

  Yorumlayın
 5. nida
  23 Mart 2009

  bence cok sacma ……..ona ben dünyanıda haftanında ((: tabiki şaka yaptım)) güzel tabi insanları tiyatroyu tanıtıoo zaten ben kndim b tiyotro ekibindiyim((drmşm)) ama öle..((::D

  Yorumlayın
 6. alper
  24 Mart 2009

  tiyatroyu ben az seviyorum.ben yitro oynamayı seviyorum

  Yorumlayın
 7. zeynep
  26 Mart 2009

  hiç güzel değil hem ben yazı aramamıştım okeym

  Yorumlayın
 8. zeynep
  26 Mart 2009

  bbeenn ggüüzzeell ssööz istedum

  Yorumlayın
 9. alp
  26 Mart 2009

  çok iyi bazen

  Yorumlayın
 10. alp
  26 Mart 2009

  ben ce zeynep katılıom

  Yorumlayın
 11. fahri baba
  26 Mart 2009

  bence berbat bir hafta onla ilgili hiçbirşey bulamuyorum tiyatro haftasından nefret ediyorum
  barbaros hayrettin paşa ilk öğretim erzurum da okuyurum

  Yorumlayın
 12. timuçin
  27 Mart 2009

  yaa bunu özetleyebilirmisin kaddeşşşşş

  Yorumlayın
 13. timuçin
  27 Mart 2009

  Bir de yorumm güsel ama kısa olsa nedeni :ben 3. sınıfa gidyorum .Şu alakasız olan linklerin caharlarını :D istiyorum sevgilirle …

  Yorumlayın
 14. timuçin
  27 Mart 2009

  yazı istedim döverim bu site benim puanımın ucunu b ile alamaz 000,000,000,000 ha ha ha!

  Yorumlayın
 15. ümit
  27 Mart 2009

  iyiki var dünya tiyatro haftası!!!

  Yorumlayın
 16. aslı
  30 Mart 2009

  iyi sayılır ama çok güzel diyorum

  Yorumlayın
 17. aslı
  30 Mart 2009

  tiyatrolar haftasını kutluyalım!!!!

  Yorumlayın
 18. emirhan
  31 Mart 2009

  naber

  Yorumlayın
 19. emirhan
  31 Mart 2009

  naber
  iyimisin tanışalımmı

  Yorumlayın
 20. önder
  04 Nisan 2009

  TİYATRO HAFTALARI NE ZAMAN?

  Yorumlayın
 21. önder
  04 Nisan 2009

  tamam anladım

  Yorumlayın
 22. önder
  04 Nisan 2009

  anneler günü ne zaman

  Yorumlayın
 23. can
  13 Temmuz 2009

  güzel olmuş

  Yorumlayın
 24. drgyujık
  01 Nisan 2010

  valla bu site harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa dermişim değil drirmişimmmmmmmmmmmmmmmmmmmm çok güzel

  Yorumlayın
Yorum Yazın »
İsminiz
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
Uyarı: Konu ile alakasız, küfür ve hakaret içeren yazılarınız onaylanmayacaktır. Hakaretin boyutuna göre, hak sahibi tarafının mahkemeye başvurma hakkı sağladığınızı unutmayın