318 / 12 Ocak 2009,Pazartesi / Yorum : 4

Cumhuriyet Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 28 – 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı günü

Cumhuriyet Bayramı
29 Ekim 1923 ülkemizde cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği gündür. Bugün ulusal bayram günüdür. Her yıl cumhuriyet yönetiminin ilanını 28 – 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı olarak coşkun törenlerle kutlarız.
Cumhuriyet Yönetiminden önce devletimizin adı Osmanlı İmparatorluğu idi. Osmanlı Devleti, Osman Bey tarafından 1299’da Söğüt ‘de kuruldu. Osmanlı devlet yöneticisine padişah denirdi. Osmanlı Devletini altı yüz yirmi dört yılda, otuz altı padişah yönetti. Son padişah Sultan Vahdettin’dir.
Eskiden ülkelerde tek kişi egemendi. Ülkelerini diledikleri gibi yöneten bu kişilere padişah, şah, kral, hakan, sultan denirdi. Yönetim çoğu zaman babadan oğula geçerdi. Oğulun küçük olması, deli olması yönetici olmaya engel sayılmazdı. Böyle tek kişinin kendi başına buyruk, sorumsuz, denetimsiz yönetimine mutlakiyet denir. Mutlakiyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız tek bir kişidedir.
Mutlakiyetle yönetilen ülkelerde zamanla hakana, padişaha, şaha, krala yardımcı olsun diye meclis kuruldu. Meclis üyeleri halkın dileklerini yöneticiye duyurur, yasa tasarısını hazırlardı. Bu yasa taslakları hakan, padişah, şah, kral tarafından benimsendiğinde yasalaşırdı. Bu yönetim biçimine Meşrutiyet denir. Ancak meclisin yetkileri genel olarak çok sınırlıdır. Osmanlı Devletinde 1876 ve 1908 yıllarında iki kez meşrutiyet ilan edildi.
Üçüncü yönetim biçimi cumhuriyettir. Cumhuriyet’te egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus kendini yönetme yetkisini temsilcileri – milletvekilleri- aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler yasalar yapar, yöneticileri ulusu adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerde yöneticilerini değiştirirler.

Cumhuriyet Bayramı günü ne zaman, Cumhuriyet Bayramı günü hangi tarihte kutlanır, Cumhuriyet Bayramı günü kutlamaları

Kaynak : netkeyfim.com“Cumhuriyet Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 28 – 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı” için 4 Yorum

 1. burakcan says :

  güzel olmuş ama uzun :d

 2. fikret says :

  fıstık gibi olmuş çok beğendim başarılarınızın devamını dilerim
  :d

 3. berna says :

  çokk güzel olmuşş vallaha kızlar

  Başarilariniz deva mini dileri

 4. hilal says :

  kim yazdıysa ismail ykanın sözünden güzel

Bir Cevap Yazın