167 / 29 Ocak 2009,Perşembe / Yorum : 0

Eklem ağrıları, hamilelikte eklem ağrıları, Hamilelikte eklem sağlığınız,

Hamilelik seyri esnasında vücutta bir takım değişiklikler oluşur. Bunlar hamileliğin güvenli bir şekilde devamlılığını sağlamak için oluşan değişikliklerdir. Eklem bağlarında gevşeme oluşmakta ve eklemler arasındaki mesafede artış meydana gelmektedir. Bu duruma bağlı olarak özellikle hamileliğin son aylarında daha bariz olmak üzere bel ve sırt ağrıları yakınmaları ortaya çıkmaktadır. Bunların dışında kaburga kemiklerini bir arada tutan bağların genişlemesine bağlı olarak yan ağrıları da görülmektedir. Ayrıca hamileliğin sonlarına doğru artan kilo ve bağların gevşemelerine bağlı olarak ayak kemiklerinde de ağrılar ortaya çıkabilir. Öncelikle rahat, hafif giysiler giyinmeli, sıkı, hareketleri kısıtlayıcı kalın, sert kumaşlı giysilerden kaçınılmalıdır. Yüksek olmayan rahat, yumuşak ayakkabılar tercih edilmelidir. Ağır spor ve bedensel hareketlerden kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca stresten uzak durulmalıdır. Çok sert olmayan uygun bir yatakta yatılmalıdır. Gün içinde gezi ve yürüyüş zamanları arasında istirahat edilmelidir. Uzak seyahat ve yolculuklardan kaçınılmalı, özellikle son aylarda oturma ve kalkma sırasında yardımla veya destekli olarak kalkılmalıdır. Rutin kontrollerinizde şikayet ve endişelerinizi muhakkak kadın doğum hekiminizle paylaşmalısınız. Gerekli görüldüğünde ileri tetkik ve tedavi için ilgili branş hekimine müracaat etmeniz gerekir.

Hamilelikte bel ve eklem ağrıları

Gebelikte olan bu sırt ve bel ağrıları gebeliğin normal seyrinin bir parçasıdır. Siz gebe kalmadan önce hareketsiz olan kalça kemiğinizdeki eklemler doğumda bebeğin geçişini kolaylaştırmak amacı ile gebelik süresince gevşemeye başlarlar. Ayrıca büyüyen karnınız da sizin kas ve iskelet yapınızın dengesini bozar. Böylece sırt kaslarındaki gerilme ve kalça kemiklerindeki gevşemeler ağrılara neden olur. Ağrı kesiciler ile kısmen bu ağrılarınız azaltılabilir. Fakat önemli olan bu ağrının oluşmasını engellemek için tedbir almaktır. Bu tedbirlerden en önemlisi gebelik sırasında fazla kilo almamanızdır. Aldığınız her fazla kilo belinize olan yükü ve böylece ağrıyı da arttırır.
Yüksek topuklu veya tamamen altı düz ayakkabı da giymeyin. Ortopedik ayakkabıları veya en iyi vücut dengesi için önerilen topuğu 5 santim olan ayakkabıları tercih edin. Ağır yük kaldırmayın ve uzun süre ayakta durmamaya özen gösterin. Arkalığı olmayan bir tabureye kesinlikle oturmayın ve döşemesi biraz sert olan bir koltuğu tercih edin.
Aynı şekilde geceleri özellikle yan yatarak fazla yumuşak olmayan bir yatak kullanın. Ağrılarınız şiddetlenir ise ılık bir banyo yapıp belinize ve sırtınıza sıcak havlu koyabilirsiniz. Aldığınız bu tedbirlere rağmen ağrılarınız devam eder ise bir kadın doğum uzmanı ile görüşerek size vereceği gebelik egzersizlerini yapmanız gerekecektir

Kaynak : netkeyfim.comBir Cevap Yazın