218 / 31 Aralık 2008,Çarşamba / Yorum : 7

Yılbaşı kutlamak günahmı?

 Senelerdir dünyanın 4 bir yerinde kutlanan yılbaşı (Noel) diye adlandırılan bu gün islam dünyası tarafından kesinlikle kabul edilmemiş, hristiyanların  Hz İSA (r.a) nın doğum yılını kutlayan müslümanların, hristyanların çıkardığı hurafeleri uygulayarak onlara benzemesini tasvip etmemiştir.

 Allahü Teala ( C.C ) Kuranı kerimde hristiyanlara benzeme konusunda insalara ayetler yollayım bizleri bilgilendirmiştir. Peygamberlerimizin doğum yıllarını zaten biz kandiller ile kuran okuyarak kutluyoruz. Yılbaşı için yapılan içkili ve eğlenceli kutlama hiç bir Peygamberimizin doğum kutlamasına yakışacak bir durummu ?

Hristiyanlar için genel bir kutlama olan bu yılbaşı neden müslümanlar tarafından özenle kutlanır ki?

Onlar neden bizim dini bayramlarımızı kutlamıyor ?

Aslında bu, islam dünyasının dayanışma eksikliği sorunundan kaynaklanıyor.  Birlik ve beraberliğimizin zayıflığını  iyi kullanan hristiyanlar kendi bayramlarını gelenekselleştirerek müslümanları islamdan uzaklaştırıp bayramlarımızı basitleştirme amacındalar.

Fazla söze gerek yok kısacası yılbaşı kutlamak dinizce kesinlikle uygun görülmemiş. Hatta öyleki onlara benzememk ve onları protesto etmek amaçlı o geceki yaptığımız yılbaşı denilen özel gün ile pekişen durumları ertelemek, tv izlememek, hindi yememek gerekmektedir.

Bilir kişler tarafından yanıtlanan şu sorulara göz atmanızı önerıyorum

Sual: Yılbaşı ile Noel hakkında bilgi verir misiniz? Yılbaşı kutlanır mı?
CEVAP
Yılbaşı ile Noel birbirinden farklıdır; fakat Noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden yılbaşı gecesi onlar gibi eğlenmek, çam kesip evi çamla süslemek caiz olmaz. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur.

Din kitaplarında buyuruluyor ki:
Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer.

Yılbaşı münasebetiyle Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedir. Hıristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hıristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra yenebilir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gece, gayrı müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz.

Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Bu geceye ayrı bir önem vermemelidir.

Yalnız Hıristiyanların değil, Yahudilerin ve bütün bâtıl dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur. Mesela 21 Martı Nevruz Bayramı diyerek kutlamak da böyledir. Kâfirlerin ibadetleri ve çirkin işleri hariç, mubah olan âdetlerini yapmakta mahzur yoktur. Yani onlara benzemiş olunmaz.

Noeli kutlamak asla caiz değildir. Bir zaruret olursa, caiz olur. Mesela devletlerarası protokolde zaruret olduğu için kutlamak caiz olur. Fakat, Noel ile ilgisi olmayan yılbaşında bir Müslümana tebrik kartı yazıp, yeni bir yılın insanlık için, Müslümanlar için hayırlı olmasını dilemek günah değildir. Yahut, (yeni yılın kutlu olsun) diyene, (seninki de kutlu olsun) demek günah olmaz. Bu inceliği anlamalıdır!

Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır! Sanki mübarek geceymiş gibi mevlid okutmak, sohbetler düzenlemek uygun değildir. Bu gecenin diğer gecelerden farkı yoktur. Bu geceye değer veriyormuş gibi hareket etmek doğru değildir. Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır!

Noel gecesinin zamanı
Sual: Hıristiyanların dini bayramı olan Noel gecesi ne zamandır?
CEVAP
İsa aleyhisselam, dünyada az kalıp göğe çıkarıldığından, kendisini de ancak 12 havari bilip, İseviler az ve asırlarca gizli yaşadıklarından, Noel gecesi doğru anlaşılamamıştır. 25 Aralık, 6 Ocak veya başka bir gündür. Kesin değildir. (Takvim-i Ebüzziya)

Miladi yıl, en az 300 yıl noksandır; çünkü İsa aleyhisselam ile Muhammed aleyhisselam arasındaki zaman, bin yıldan az değildir. (Burhan-ı kat’i)

İsa aleyhisselamla Muhammed aleyhisselam arasında, 963 yıl vardır. (Mevahib-i ledünniyye)

Hicri yıl kesindir. Miladi yıl, doğru ve kesin değildir. Günü de, yılı da yanlıştır. (S. Ebediyye)

Sual: Hıristiyanlar, Hazret-i İsa’nın yılbaşında geleceğine inandıkları için mi yılbaşını kutluyorlar?
CEVAP
Hıristiyanların, Hazret-i İsa’nın yılbaşında geleceğine dair bir inanışları yoktur. Onlar Hazret-i İsa’nın çarmıhtan öldüğüne inanırlar. (İnsanları günahtan kurtarmak için Tanrı, oğlu İsa’yı öldürdü) derler. Bazen İsa aleyhisselam için (Oğul Tanrı) bazen de (Tanrı üçtür. Üç tanrı birdir) derler. Bu saçmalıklar da İncillerde yapılan tahrifattan ileri gelmektedir. Hıristiyanların eğlenceleri, Noel Baba dedikleri hayali varlık içindir.

Kur’an-ı kerimde, Nisa suresinin 157 ve 158. âyet-i kerimelerinde, İsa aleyhisselamın öldürülmediği, öldürülen [Çarmıha gerilen] kimsenin başka birisi olduğu, İsa aleyhisselamın göğe kaldırıldığı bildirilmektedir. Al-i İmran suresinin 54. ve 55. âyetleriyle, başka surelerde de bu hususta bilgi vardır. İsa aleyhisselam, Hazret-i Mehdi [ve Deccal] zamanında gökten inecektir. (Mektubat-ı Rabbani c.2, m.67)

Bu husustaki hadis-i şeriflerden birkaçı şöyle:
(Ruhum yed-i kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, Meryem’in oğlu İsa, adil bir hakem olarak aranıza inecek, haçı kıracak, domuzu öldürecek, cizyeyi kaldıracak, İslam’dan başka şeyi kabul etmeyecektir.) [Buhari]

(Vallahi Meryem’in oğlu adil bir hakem olarak inecek, haçı parçalayacak, domuzu öldürecek, kin, nefret ve haset ortadan kalkacaktır.) [Müslim]

(İsa inecek, İslamiyet yolunda savaşacaktır. Onun zamanında Allahü teâlâ, müslümanlardan başka herkesi helak edecektir. Deccal da helak olacaktır. İsa, kırk yıl yeryüzünde yaşayacak, sonra ölecektir. Cenazesini müslümanlar kaldıracaktır.) [Ebu Davud]

(İsa benim yanıma gömülecektir.) [Tirmizi] [AÇIKLAMA: Hadis-i şeriflerde geçen, Domuzu öldürecek demek, domuz avına çıkacak demek değildir. “Domuz eti yemeyi yasaklayacak” demektir. Haçı kıracak, yani Hıristiyanlığı kaldıracaktır. Başka bir hadis-i şerifte (Mizmarları kıracak) buyurulmuştur. Yani her çeşit çalgıyı yasak edecektir.]

Sual: Miladi yılbaşında tebrik kartı satmak caiz mi?
CEVAP
Evet.

Sual: Yılbaşında hıristiyanlara tebrik kartı yazmak caiz mi?
CEVAP
Yılbaşı için caiz, Noel için caiz değildir.

Sual: Bir hıristiyan Noel gününde, öncesinde veya sonrasında Noel maksadı ile bir müslümana (arkadaşına veya akrabasına) hediye verse, bu müslümanın bu hediyeyi alması ve kullanması caiz olur mu?
CEVAP
Noel maksadı ile verilmez yılbaşı maksadı ile verilmiştir. Noele saygı gösteren kâfir olur.

Verilen hediyenin mahzuru olmaz. Yiyecek ise yılbaşından iki üç gün sonra yenebilir.

Sual: Yılbaşında bazı aileler evlerinde TV izleyip, aile efradlarıyla oturup vakit geçiriyorlar, yiyip içiyorlar. Bunlardan haram işleyenlerin (mesela içki içen oynayıp zıplayan, piyango çeken, tombala oynayan falan) kâfir olma tehlikesi var mıdır? Bunları yapmadan normal aile görüşmelerini bu güne denk getirmenin bir mahzuru olur mu?
CEVAP
Kâfir olmak, niyete bağlıdır. Kâfirlerin Noelini kutlamak niyetiyle ise küfür olur. Yılbaşı eğlencesi şeklinde olursa küfür olmaz. Elbette içki, kumar ise zaten haramdır.

Sual: Yılbaşını yeni yıl geldi diye kutlayan, hediyeleşen, sevinen Müslüman kâfir olur mu?
CEVAP
Niyetleri önemli, yeni bir yıl geldi diye sevinip hediyeleşirlerse küfür olmaz.

Sual: Bir başkasının bu geceye özel olarak pişirdiği mubah yemekleri (hindi gibi) yemek uygun mu?
CEVAP
Özel yiyecekleri o gece yemek mekruh olur. Birkaç gün sonra yemekte mahzur olmaz.

Hicri şemsi ve hicri kameri takvim
Sual: Hicri şemsi ile hicri kameri takvim ne demektir? Bunlar ne zaman başladı?
CEVAP
Hicret esnasında, Medine şehrinin Kuba köyüne gelindiği 20 Eylül 622 günü, (Hicri şemsi) tarih başlangıcı oldu. (Hicri kameri) tarih de, o senenin Muharrem ayından başlar, yani hicri kameri yılbaşı 1 Muharrem’dir. Hicri kameri yılın başlangıcı da, 16 Temmuz 622 tarihindeydi.

Sual: Kâfirleri taklit etmek nasıl olur?
CEVAP
Kâfirlere ibadette benzemek haram veya küfürdür. Ama âdetlerde benzemek caizdir. Uçağa, trene, arabaya binmek, pantolon giymek caizdir. Peygamber efendimiz papaz ayakkabısı, Rum cübbesi giymiştir. Kâfirin dinine benzemek caiz olmaz, haç takmak, zünnar takmak gibi. Noeli kutlamak caiz değildir. Ama yılbaşı farklıdır. Noeli kutlayan kâfir olur. Yılbaşında birisine yeni yılın kutlu olsun, yeni yılın müslümanlara hayır ve bereket getirsin demek caizdir. Herkes için yeni bir yıldır. Noel ise hem herkes için değil, hem de Hıristiyanların bayram günüdür.

Sual: Yeni yıl için e-mailler geliyor. Acaba bunlara ne ile mukabele etmeliyiz?
CEVAP
Yeni yılı kutlamak caiz. Sizin de yeni yılınız hayırlara vesile olsun gibi bir ifade kullanmak caizdir.

Kaynak : netkeyfim.com“Yılbaşı kutlamak günahmı?” için 7 Yorum

 1. muhammed says :

  şu verdikleri cevaba bakın zaten bu cemaate oldum olası gıcıkolmuşumdur dini nasıl ters anlıycaz diye sanki çaba sarf ediyorlar insan çabalasa bunların baktığı açıdan bakmaya gene bakamaz herhalde bu şekil:Sual: Miladi yılbaşında tebrik kartı satmak caiz mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Yılbaşında hıristiyanlara tebrik kartı yazmak caiz mi?
  CEVAP
  Yılbaşı için caiz, Noel için caiz değildir.

  soran kişi belliki yılbaşı kutlamayı kast etmiş bunlarda yılbaşında herhangibir kart satımı şeklinde düşünerek yanıtlamışlar.ben bir zamanlar bu guruba soru sormuştum aynı soruyu 3 kez sordum ikisi benzer biri farklı yanıtlanmıştı.ilk ikisinde şüphe etmiştim çünkü cevabdan.daha bir çok dini değiştirme durumlarına rastladım mesela namazı kaza ederken sünnetlere çift niyet edin kazayıda ödemiş olun diyorlar amma zekilermiş ha nerde bunun kanıtı acaba hadis ve ayet varmıymış?bu grubdan şiddetle uzak durulması gerektiğini düşünmekdeyim.
  yanlış bilmiyorsam hocasının soyları silsileye dayanıyor diye kendilerinin endoğrusunu yaptığını düşünmekdeler ozaman diğer silsileye bağlı hocaları niye kötülemekdeler bunada mana veremiyorum.yazıyı yazana kastım yok belliki iyi niyetle yazılmış fakat bende bunları birzamanlar iyibiliyordum şimdi öğrenince artık her fırsatta hatalı olduklarını dile getiriyorum.selametle…

 2. muhammed says :

  eklemeyi unutmuşum ki bu grup dinimizislam sitesi:P

 3. DAVUT says :

  Sayın Muhammed kardes soyle bir durum var kart satmayı düşünen şahıs maddi durumunu da üstü kapalı ifade etmiş olur.. onun için caiz denmiştir. ben okudum oyle anladım bilmem sen nasil okudun.. ilk once kullandıgın cep telefonunu sat biraz eksik kal sonra oku bu yazıyı… diyeceksin belkide telefonum oldugunu nerden biliyorsun konusmandan vardır diye gozukuyo yani kesinlik yok. ve madem ki türksün değilsen bile madem ki müslümansın yaz sayın kardesler de surası soyle olmalı surası su sekil düzeltilmeli de. herkes soyler senin gibi önemli olan düzeltmek.. orhan gencebay da mı dinlemedin e cahil insan hatasız kul olmaz diyo bagıra bagıra.. kulaklarını ac dogruyu yaz bende bilgileneyim din kardeslerde bilgilensin destek ol kostek olma…

 4. BETUL says :

  BEN MUHAMMEDE KATILIYORUM SEN DOGRUYU SOLESENDE EN SON YAZDIGINDA İKNA EDİCİ OLAMADIN MALASEF..davut orhan gencebaydamı dinlemdein diyodunya biz burda gunahtan haramdan bahsediyoruz sende sende haramdan akıl vermeye calısıyosun allah byr. ayetlerinde ickiden kumardan eglenceden (sarkılardan)sakının sende kalkmıs hatasız kul olmaz diyosun birde bunu bilmedgi icin cahillikle sucluyosun.bence asıl cahil sensin…

 5. mehmet can yurtoğlu says :

  ya biraz saçma gibi olmş hz isa nın doğumu kateloglar açısından 25 aralık diğer bir hırıstiyan grubu açısından 5 aralıkda kutlanıo cevap bekliyrum

 6. Mehmet says :

  Her yazdigiza katilmiyorum. Islamiyet bir mantik dinidir. Benim Esim alman. Ben elhamdülillah Müslümanim. Noel hediyesini alirim. Onun dini görüslerini saygiyla karsilarim. Noel´i ben kutlamiyorum, bir müslüman olarak mantigima sigmiyor. Bence Noel hiristiyanlar icin ne demek önce onu iyice arastirmaniz gerekli. Bir müslüman olarak aralarinda bulundugumdan iyi kötü biraz ögrendim. Noel bizim Bayramimiza benzer: Yoksullara yardim etmek, Hastalari ve aileyi ziyaret etmek gibi özellikler tasiyor. Barismak, ibadet etmek, yardimlasmak, ve buna benzer görüsleri olan seyler her dinde güzeldir ve ben buna saygi gösteriyorsam KAFIR miyim. Bunlarla berabersem ama elhamdülillah müslümansam ve müslüman gibi yasabiliyorsam buna saygi göstermenizi bekliyorum. Bir müslüman her zaman ahlaki, mantiki ve islami düsünür ve hareket ederse: nerde olursa olsun, nasil olursa olsun ve ne zaman olursa olsun islami sinirlarini bilmeli. saygilar.

 7. tolga says :

  herkez bişe yazmış noeldir yok yılbaşı falan yaradan cezasınıda verecek mükafatınıda herkez bildigini okuyor zaten ya geçin bu işleri benim bildigim içki zaten günah ama içkili kutlamak kötüdür ben duamı eder rabbime bir yılı daha geçirdim diye şükreder gelecek yıl ise iyi ve saglık mutluluk dileyerek duamı eder yatarım arkadaş..

Bir Cevap Yazın