260 / 02 Mart 2009,Pazartesi / Yorum : 12

Melekler neden yaratıldı, Meleklerın yaradılış amacı, Allahın herhangi yardımcıya ihtiyacı yokken melekleri neden yarattı

Melekler neden yaratıldı, Meleklerın yaradılış amacı, Allahın herhangi yardımcıya ihtiyacı yokken melekleri neden yarattı

Melekler neden yaratıldı, Meleklerın yaradılış amacı, Allahın herhangi yardımcıya ihtiyacı yokken melekleri neden yarattı

Melekler niye yaratıldı?

Sual: Allah, herhangi bir yardıma ihtiyacı olmadığı halde, melekleri niye yarattı? Kendisi bir ol demekle yaratabileceği şeyleri, niye meleklere yaptırıyor?
CEVAP
Evet, Allahü teâlânın hiç kimsenin yardımına ihtiyacı olmadığı gibi, her şeyi yoktan bir ol demekle yaratabilir. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:
(Allah bir şeyi yaratmak isteyince, ol der, o da hemen oluverir.) [Bekara 117]

Ancak, âdet-i ilahi şöyledir ki, Allahü teâlâ, her şeyi bir sebeple yaratır. Mesela Cebrail aleyhisselamı Peygamberlere vahiy göndermekle, Azrail aleyhisselamı insanların ruhunu almakla görevlendirmiştir. Dilerse, Cebrail aleyhisselam olmadan da, Peygamberlerine vahiy gönderebilirdi, nitekim onların mübarek kalbine ilham ederek gönderdiği de, vaki olmuştur. Azrail aleyhisselam olmadan da, canımızı alabilir. Bulutsuz da, yağmur yağdırır. Çocuğun olması için, ana babayı sebep yaratmıştır. Her ne kadar, âdeti sebeplerle yaratmaksa da, dilerse sebepsiz de yaratır. Nitekim Hazret-i İsa’yı babasız, Hazret-i Âdem’i de, hem anasız, hem de babasız yaratmıştır.

Hastaya verilen ilaca etki kuvvetini de, Allahü teâlâ yaratır. İlaçsız da şifa verirdi. Ancak ilaç kullanılması âdetidir. Nitekim Musa aleyhisselam hastalanmıştı. Bu hastalığa iyi gelen ilacı söylediler. (İlaç istemem, Allahü teâlâ şifasını verir) dedi. Hastalık uzadı ve ağırlaştı. Tekrar, (Bu hastalığın ilacı meşhurdur ve tecrübe edilmiştir, az zamanda iyi olursunuz) dediler. (Hayır, ilaç istemem) dedi ve hastalık arttı. O zaman vahiy gelip, (İlaç kullanmazsan, şifa ihsan etmem) buyurulunca, ilacı alıp iyi oldu; ama sebebini merak etti. Bunun üzerine vahiy gelip, Allahü teâlâ, (Sen tevekkül etmek için, benim âdetimi, hikmetimi değiştirmek istiyorsun. İlaçlara, faydalı tesirleri kim verdi? Elbette ben yaratıyorum) buyurdu.

Allahü teâlâ, ekmeği doyurmaya sebep yaptığı gibi, ilaçları da, hastalıkları gidermeye sebep yapmıştır. Bütün sebepleri yaratan, bunlara tesir kuvveti veren, Allahü teâlâdır.

Musa aleyhisselam, şöyle bir sual sordu:
— Ya Rabbi, hastalığı yapan kimdir, hastalığı iyi eden kimdir?
Cenab-ı Hak buyurdu ki:
— Her ikisini de yapan benim.
— O halde, doktora ne lüzum var?
— Doktorlar, şifa için yarattığım sebepleri bilir ve kullarıma verir. Ben de onlara, bu yoldan rızk ve sevab veririm. (Kimya-i saadet)

Şu halde, melekler niye yaratıldı demek, Allah ilaçlara niye faydalı tesir kuvveti verdi demeye benziyor. Onun için atalarımız, (Hikmetinden sual olunmaz) demişlerdir.

Kaynak : netkeyfim.com“Melekler neden yaratıldı, Meleklerın yaradılış amacı, Allahın herhangi yardımcıya ihtiyacı yokken melekleri neden yarattı” için 12 Yorum

 1. Unforgiven_21 says :

  Pekala!!!Güzel ama yetersiz bir yazı ancak hiçbiyerde bulamadığımız sorular var neden???Dünya neden yaratılmış ki?Allahu teala her insanın yaratılıştan gelen bir biçimde kalbinde ama daha sonra onlara çizdiği yol onları farklı yerlere itiyor neden bize kendini tam olarak anlatmadı neden herşeye gücü yettiği halde Neden bizlerle oyun oynar(haşa)gibi şeytanın bize karşı olmasına izin verdi ve şeytan insandan üstün olduğunu söyledi meydan okumadı sadece hakkını savundu Allah zaten herşeyi bilirdi sonraki soruları da şeytandan alacağı cewaplarıda biliyordu!!!Andolsun, biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: “Adem’e secde edin” dedik. Onlar da İblis’in dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı.
  (ALLAH) Dedi: “Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?” (İblis) Dedi ki: “Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın.”
  (ALLAH “Öyleyse oradan in, orada büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin.”
  O da: “(İnsanların) dirilecekleri güne kadar beni gözle(yip ertele.)” dedi.
  (ALLAH “Sen gözlenip-ertelenenlerdensin” dedi.
  Dedi ki: “Madem öyle, beni azdırdığından dolayı onları (insanları saptırmak) için mutlaka senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım.”
  “Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın.”
  (ALLAH) Dedi: “Kınanıp alçaltılmış ve kovulmuş olarak oradan çık. Andolsun, onlardan kim seni izlerse, cehennemi sizlerle dolduracağım.” (Araf Suresi, 11-18)
  İblis böylece ALLAH’ın huzurundan kovulduktan sonra, kıyamete kadar sürecek olan mücadelesine başladı. İnsanları aldatarak saptırmak için onlara sokuldu. İlk büyük tuzağı, cennette yaşamakta olan Hz. Adem’i ve eşini kandırarak onları ALLAH’ın emrine isyana sürüklemesiydi. İnsanlık tarihinin başlangıcındaki bu olay Kuran’da şöyle anlatılır:
  Ve ey Adem, sen ve eşin cennete yerleş. İkiniz dilediğiniz yerden yiyin; ama şu ağaca yaklaşmayın. Yoksa zalimlerden olursunuz.
  Şeytan, kendilerinden “örtülüp gizlenen çirkin yerlerini” açığa çıkarmak için onlara vesvese verdi ve dedi ki: “Rabbinizin size bu ağacı yasaklaması, yalnızca, sizin iki melek olmamanız veya ebedi yaşayanlardan kılınmamanız içindir.”
  Ve: “Gerçekten ben size öğüt verenlerdenim” diye yemin de etti.
  Böylece onları aldatarak düşürdü. Ağacı tattıkları anda ise, ayıp yerleri kendilerine beliriverdi ve üzerlerini cennet yapraklarından örtmeye başladılar. (O zaman) Rableri kendilerine seslendi: “Ben sizi bu ağaçtan menetmemiş miydim? Ve şeytanın sizin gerçekten apaçık bir düşmanınız olduğunu söylememiş miydim?”
  Dediler ki: “Rabbimiz, biz nefislerimize zulmettik, eğer bizi bağışlamazsan ve esirgemezsen, gerçekten hüsrana uğrayanlardan olacağız.”
  (ALLAH) Dedi ki: “Kiminiz kiminize düşman olarak inin. Yeryüzünde belli bir vakte kadar sizin için bir yerleşim ve meta (geçim) vardır.”
  Dedi ki: “Orda yaşayacak, orda ölecek ve ordan çıkarılacaksınız.” (Araf Suresi, 19-25)
  İşte insanlığın dünyadaki yaşamının başlangıcı, Hz. Adem’in üstteki ayetlerde anlatılan hatasıydı. Ancak Hz. Adem ALLAH’a tevbe etti ve ALLAH onu bağışladı. Ancak İblis’in insanların aleyhine yürüttüğü mücadelesi son bulmadı. Kuran’ın Maide Suresi’nde bildirildiği gibi, Hz. Adem’in iki oğlundan birini ayarttı ve onu kardeşini öldürmeye sürükledi. (Maide Suresi, 27)
  O tarihten sonra da İblis insan neslinden pek çok kişiyi kandırdı ve kendi safına çekti. Öte yandan diğer cinlerden de pek çok yandaşı oldu. İblis’in yolunu izleyen bu cinler, aynı onun gibi insanları saptırmak için onlara sokulmaya, onların “kalplerine gizlice vesvese vermeye” (Nas Suresi, 4) başladılar. İblis’in yandaşı olan bu cinler ve insanlar da onun sahip olduğu “şeytan” sıfatını kazandılar. (Şeytan, “uzak olmak” kökünden gelen bir kelimedir ve ALLAH’ın rahmetinden kovulup uzaklaştırılmış her azgın ve isyankar kulun sıfatıdır.)
  Allah bütün bunlara neden izin verdi ve herşeyi zaten biliyorsa neden soru sorup cewap bekliyorki?(şüphesiz o herşeyi bilir)İnsanları ve dünyayı canı sıkıldığı için mi yarattı hiç bi mantıklı açıklama bulamadım.Tamam şuanda herkes kafasında bişeyler kuruyor ama bu gerçeğin n’olduğunu gerçekten öğrenmemiz lazım!!!

 2. veli says :

  ya adam akıllı suna açıklayacak olan varsa mail atsın bana lütfen allah ol demesiyle lluverir herşey doğmadı hep vardı peki tek o varken hiç bişe yokken neden melekleri yaratmagereksinimi duydu buna vereceğiniz cevap çok önemli lütfen cvp bekliyorum bilmeyen saçma sapan yazacak olan hiç yazmasın bişey mi göstermek ihtiyacı duydu yoksa yalnızlık onada mı mahsus değildi lütfen bu soru dinden çıkaracak beni kafayı yedierecek

 3. veli says :

  veliyildiran@hotmail.com cvp verecek olanlar direk mail atarlarsa sevinirim

 4. ÜMİT says :

  veli bey siz zaten çok güzel bir şekilde açıklama yapmışsınız.bunu anlamayacak insan ancak konu haricinde sizi zora sokmaya çalışır.zaten onu yapıyor şahıs.sen kafayı yeme başkası yemiş zaten.bunları soran ve açıklamalardan feiz alamayan kişi haşa Allah ın neden tek olduğunu bile sorar.bazı soruların cevaplarını bizim vermemiz mümkün değil,ama her sorunun cevabı yüce kitabımız Kuranı Kerimde var.gitsin onu okusun hemde TÜRKÇESİNİ:) ozaman alar belki.şimdi şöyle bir soruya benziyo sorusu.Allah şarabı haram kılmıştır.bu sefer diyecekki o sadece şarabı haram kıldı bira votka rakı bunları neden söylemedi neden sadece şarap dedi diye bir saçma sapan sual sorucak.sen sölemek istediğimi anladın.

 5. umut says :

  BENCEDE COK GUZEL ACIKLAMIS…

 6. leydi kız says :

  bence çok güzel açıklamış ama o yorum yazan eziklere katılmak istemiyorum
  ne eziği onlar ezik baba çocukları

 7. esra says :

  arkadaşlar facebookta gökhan yalçın yazın ben melek videyosunu kayıt etmişim gerçek bakmanız lazımçekilmiş bir video

 8. gökhan says :

  facedeyim bekliyorum gökhan yalçın

 9. gülcan says :

  şüpheniz Allah doğru söyler. hikmetinden sual etmeyin. oO herşeyi yaratmış ve sebebi vardır. biz insanlara da akıl vermiştir. neden olduğunu düşünün. Kur’an okuyun cevabı bulursunuz..

 10. Kerem Çebi says :

  Belki cevap biraz geç oldu fakat Allah insanları hiç dünyaya göndermeden direkt olarak cennet ve cehenneme koysa idi adaletsizlik etmiş olmaz (haşa)mı idi ? veya insanoğlu isyan etmez mi idi?

 11. rıfat says :

  arkadaşlar ben hala cevap aramakatyım ve sorularıma cevap alamamamın sebebıde cevapların insan aklıyla yazılmış ve başka bir soruyu ortaya cıkarır nitelikte olması üzmekte,beni üzmekte ve cevap verilemeyen sorular karşı bazı sorular bizde veremeyız ,her şeyin cevabı Kuran’da mevcut denmesine karşı önemli nitelikteki sorulara karşı neden hala cevap aranmakta cevaplar düşünülmekte ve madem cevabı var neden söylenmemekte yarabbim bize kitap gönderdiyse neden yarım yamalak veya şifreli bir kitap göndersinki. aklım ve insanlar neden sorun soru sormakta ve beni şüpheye düşürmekte, neden cevabı niçin verilememekte ve ben gibi diğer insalarınlarında sorulara cevap aramasına karsı neden inancını yitirmiş düşüncesi doğmuş anlamamaktayım buda başka bir soruyu doğuruyor bir inananın inancın kaybetmesi veya inanmak isteyenin inanmaktan vazgecmesi bu kadar önmesizmi? tüm cevapların sonunda neden diye soru sorabilmem ancak insan cevabına karşılık gelir diye düşünüyorum ve maden öle neden.bir insanın inancını kaybetmesi umrunuzda deilse neden ianana olduğunuz düşünüyorsunuz veya inanca göre bu bir şekilde şeytana yönelmek deilmi ve bumu inancınız bu kadar basitmi yani. Ben hayatım boyunca fakirlik cektim annaemin taşmı kaynatayım artık die ağladıgını birlim ben evde yicek olmadığından bahcelerde yemek için soğan falan arardım halimizi düşünün ekmekte yoktu 10 sene ayakbıyı dikip dikip giydim o zamanlar bil halimi gördükleri halde benim hakkımı yiyenler oldu ve durumları gayet iyiydi neden ve neden ben bu durmdayım. Şunu düşünüyorum eğer inanç diye bir şey olmasaydı o zaman haklı olan hakkını ve daha fazlasını almak için her şeyi yapardi nedenmi o zaman sadece iyi ve kötü olacaktı diye düşünüyorum yani kaos hakim olacaktı bir düzen olmicaktı herkes daha fazalasını isticekti ve elbetteki zeki insanlar bunu düşünmüştür diye düşünüyorum düşünsenize ben şimdigünah diye bir şey olmasaydı hakkımı alıp rahata kavuşabiliridim ama günah dimi buda beni düşündürüyor ve soru ortaya cıkıyor neden hakkımı başkası yiyiyor ve bişi olmuyor Allah kul hakkıyla gelmeyin demiş o zaman çölde verilen bir bardak suyla göl kenarında verilen bir bardak suda beni düşündürmekte. Allah affedendir bundan anladığım insanları cehenneme Allah deil insanlar atacaktır. Kafam o kadar karışıkı ama inancım kaybetmeme ve bu soruları sormaya beni iten insanlar ne olucak onlar asıl inancsız deilmi ama bazıları camiden cıkmıyor. Benim inancımı tamamen kaybetmem o kadar önemsizse eğer kendinizi bi düşünün neyim ben ne kadar inanıyorum diye.

 12. efe says :

  allah razı olsun ellerine salık

Bir Cevap Yazın