Kıyamet alametleri, Kıyamet ne zaman kopacak, Kıyamet alametleri ve imtihan, Kıyamet alametleri nelerdir

Kıyamet alametleri, Kıyamet ne zaman kopacak, Kıyamet alametleri ve imtihan, Kıyamet alametleri nelerdir

Kıyamet alametleri, Kıyamet ne zaman kopacak, Kıyamet alametleri ve imtihan, Kıyamet alametleri nelerdir

Netkeyfim.com

Kıyamet alametleri ve imtihan

Sual: Bazıları, (Bizler bu dünyaya imtihan edilmek için gönderilmişiz. Bu imtihanı bozacak derecede açık deliller gelemez. Mesela güneş batıdan doğmaz. İslamiyet’in batıdan yayılacağı diye tevil gerekir. Dabbet-ül-arz ise hadislerde bildirildiği gibi insanların alnına mühür vuran bir hayvan değil, AIDS hastalığının virüsü olarak tevil gerekir. Mehdi’nin geldiğini herkes bilemez. Davul zurna ile gelecek değil. İsa’nın ve Mehdi’nin gelmesi gibi kıyamet alametleri ile ilgili bütün hadislerin senetleri sahih olsa da, Kur’anın ruhuna aykırıdır. Bütün hadisleri Kur’anın ruhuna uydurarak tevil etmek gerekir) diyorlar. Hem hadislerin senetleri sahih olsa da itibar edilmez derken, bir yandan da onları tevil etmek gerekir deniyor. Bu bir çelişki değil mi?
CEVAP
(Senedi sahih olsa da itibar edilmez) demek, bu sözü Allah Resulü söylemiştir ama yanlış söylemiştir demektir. Senedi sahih olan meşhur hadis-i şeriflere inanmamak küfre kadar götürür. İkincisi, hadis âlimleri, hadislerin hâşâ Kur’ana aykırı olduğunu, imtihan için gönderildiğimizi bilememişler de, şimdiki türediler mi biliyor? Dini yıkmak için, âyetleri ve hadisleri yalan yanlış tevil etmeye çalışıyorlar.

Hadis-i şeriflerle bildirilen kıyamet alametleri niye imtihanı bozsun ki? Bir harikulade olay olunca veya bir keramet görülünce yahut mucizeler meydana çıkınca imtihan bozulur mu? Din kitaplarında bildiriliyor ki, Peygamber efendimizin bin kadar mucizesi görülmüştür. Buna rağmen Ebu Cehiller, Ebu Lehebler ve birçok müşrik iman etmemiştir. Demek ki mucize ve keramet gibi olaylar imtihanı bozmuyor. Üstelik bunlar olunca iman edin denmiyor ki, aksine imtihan müddetinin bittiğini, bundan sonra imanın kabul edilmeyeceği bildiriliyor.

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Rabbinin bazı âyetleri [alametleri] geldiği gün, önce iman etmemiş veya imanında hayır kazanmamış olana, [o günkü] imanı fayda vermez.) [Enam 158]

Âyet-i kerimede bildirilen alametlerden üçünü Peygamber efendimiz şöyle açıklıyor:
(Güneş batıdan doğmadıkça, Kıyamet kopmaz. O zaman herkes iman ederse de imanı fayda vermez.) [Buhari, Müslim]

(Şu üç şey ortaya çıkınca, iman etmemiş veya imanından hayır kazanmamış olana, imanı fayda vermez: Güneşin batıdan doğması, Deccal ve Dabbet-ül-arz.) [Tirmizi]

Kıyamet alametlerinden güneşin batıdan doğmasını, Avrupa’nın Müslüman olması diye tevil etmeli diyorlar. Avrupa Müslüman olunca, iman fayda vermez mi?

Güneşin batıdan doğması aklen de, ilmen de mümkündür. Tevile ihtiyaç yoktur. Allahü teâlâ, dünyayı şimdiki yörüngesinden çıkarır. Başka yörüngeye girer. Dönüşü değişince, güneş batıdan doğmuş olarak görülür.

Peygamber efendimiz, o hadis-i şerifi Arabistan’da söylemiştir. Arabistan’a göre, Batı, Avrupa değildir, Afrika’dır. Afrika Müslüman olacak dense, biraz daha az yanlış olur. Türkiye’ye göre Avrupa Batı’dadır. Asya’ya göre de Türkiye Batı’dadır. Her ülkenin batısında başka bir ülke vardır. Batı’nın Müslüman olması demek, bütün dünyanın Müslüman olması demektir. Batıda olmayan tek ülke yoktur. Çünkü dünya yuvarlaktır. Bu tevilin ne kadar mantıksız ve saçma olduğu meydandadır.

Hadisi-i şerifte, (Güneş Batı’dan doğunca tevbe kapısı kapanır, iman edenin imanı fayda vermez) buyuruluyor. Şimdi, saçma tevile göre, Afrika veya Avrupa, yahut bütün dünya Müslüman olunca, tevbe kapısı niye kapansın ki? Tevbe kapısı kapalı, iman edene imanı fayda vermiyor, bunlar nasıl Müslüman olacak ki? Öyle ya ötekine tevil bulan buna da bir kulp takabilir. Peygamber efendimizin hadisleri bulmaca bilmece gibi değildir. Müteşabih olanlar hariç, hepsi anlatıldığı gibidir, (Ben elma dersem, sen muz anla, ben koca karı dersem sen kız anla) cinsinden değildir. Hâşâ Resulullah efendimiz, bilmece gibi mi söz söylüyor?

Bunun gibi, (Salat, duadır, namaz diye bir şey yok) diyenler çıkmıştır. Tevil ederek dini yıkmaya çalışıyorlar.

AIDS hastalığına da, Kur’an-ı kerimde bildirilen hayvan olduğunu söylemek yanlıştır.

(O söz başlarına geldiği zaman, [Kıyamet alametleri zuhur edince], onlara yerden bir hayvan çıkarırız, bu hayvan, onlara, insanların âyetlerimize kesin bir iman etmemiş olduklarını söyler.) [Neml 82, Tefsir-i Kurtubi]

Dabbet-ül-arz hakkında birçok hadis-i şerif vardır. (Feraid-ül fevaid), (Muhtasar-ı Tezkire-i Kurtubi), (Megaribüz zaman) ve (El kavlül muhtasar fi alamatil Mehdil muntazar) isimli kitaplardaki hadis-i şeriflerden birkaçı şöyle:

(Dabbet-ül arzın deve ayağı gibi dört ayağı ve kuş gibi kanatları vardır. Başı öküz başına, kulağı fil kulağına, kuyruğu ise, koç kuyruğuna benzer.)

(Dabbet-ül arz, asa-i Musa ile mümine dokunur, alnına “Cennetlik” yazılır, yüzü nurlanır. Kâfire, mührü Süleymanı vurur, “Cehennemlik” yazılır, yüzü simsiyah olur.)

(İnsanlar, bu hayvandan kaçarlar. Kimi ondan korkarak namaza durur. Hayvan bunun yanına gelir, “Ey kişi şimdi mi namaz kılıyorsun” diyerek yüzünü damgalar. Böylece müminler kâfirlerden ayırt edilerek tanınır.)

Hazret-i Mehdi davul zurna ile gelmeyecek; ama gökten bir melek bunu haber verecek ve bütün dünya duyacaktır. İki hadis-i şerif meali:

(Mehdi’nin başı hizasında bir bulut olacak, buluttan bir melek, “Bu Mehdidir, sözünü dinleyin” diyecektir.) [Ebu Nuaym]

(Ehl-i beytimden bir zat yeryüzüne hâkim olmadıkça kıyamet kopmaz. Onun alnı açıktır, kemer burunludur. Yeryüzü zulümle dolu iken, o, dünyayı adaletle doldurur. İdaresi yedi yıl sürer.) [Müslim] (Mehdiyim diyenler geldi de hangisi dünyayı adaletle doldurdu?)

İmam-ı a’zam hazretleri buyuruyor ki:
Yecüc ve Mecüc’ün ortaya çıkması, güneşin batıdan doğması, Hazret-i İsa’nın gökten inmesi, Deccal’ın ve diğer kıyamet alametlerinin hepsi aynen hadis-i şerifte bildirildiği gibi, [tevilsiz olarak] zamanı gelince gerçekleşeceğine inanırız. (Fıkhı ekber)

Kıyamet alametlerini tevil etmek, İmam-ı a’zamın sözüne aykırıdır. Hiçbir İslam âlimi kıyamet alametlerini tevil etmemiştir. Buna rağmen tevil etmeye çalışmak, biz bunlara inanmıyoruz, ama bunu da açıkça diyemiyoruz, demenin başka şeklidir.Etiketler: , , , ,

Facebook'ta Paylaş Leave a CommentYorumRSS FeedSubscribe

Yorumlar
 1. KÜRŞAT
  27 Şubat 2010

  ALLAH HERKEZİN YARDIMCISI OLSUN

  Yorumlayın
 2. merve
  20 Mart 2010

  ALLAH HERKEZE YARDIM ETSİN

  Yorumlayın
 3. mustafa kayıkçı
  25 Mart 2010

  bu gerçekten olacakmı varmı böyle bişey

  Yorumlayın
 4. ecem
  07 Nisan 2010

  BENCE BUNU YÜCE ALLAH’TAN BAŞKA HİÇ KİMSE BİLMEZ RESİMDE ÇOK SAÇMA ..

  Yorumlayın
 5. ramazan
  23 Mayıs 2010

  bir insan dinsiz bile olsa az bir aklida olsa acaba fark etmiyormu dunyanin gercekten fazla bir omrunun kalmadigini.ornek;hava kirliligi;nufus artisi;savaslar ve kurani kerimin 1000 lerce yil once anlattigi dengesiz hayatlari gormuyorlarmi.hepsi cikti.ve bu olaylar muslumanlar tarafindan yuzyillardir anlatiliyor.vee diger kalan alametlerde cikacaktir.imani olmayanlar inkar etmeye devam edecek taaki o gun gelinceye kadar….

  Yorumlayın
 6. gozde
  24 Mayıs 2010

  kıyamet yakınmı acaba rabbım yar ve yardımcımız olsun inşallah

  Yorumlayın
 7. ceylin
  27 Ocak 2011

  19 yasındayım ve kıyametın gercekten yaklaşıgının farkındayım ama çevre okadar cok etkılıyokı ınsanları dunya okadar cık degışmşki biz insanlar hemen aldanı bılıyoruz ALLAH yardımcımız olsun herkes bir fatıha okusun tum muslumanlara

  Yorumlayın
 8. samet
  09 Mart 2011

  Kıyametin ne zaman kopacağını bir allah bilir.Kıyamet kopunca allah herse yardım etsin. (AMİN)

  Yorumlayın
 9. yaren
  18 Mart 2011

  japonyadaki deprem işte kıyameti çağıştırıyor çünkü kuranda bile geciyor japonlar asla affedilmiyecekler
  rabbim tüm müslüman kardeşlerime yardım etsin amin

  Yorumlayın
 10. Aleyna
  18 Nisan 2011

  Kiyamet nezaman kopucagi tek rabbimiz ALLAH bilir.
  Aslinda kiyamet nezaman kopucagi bizim de elimizde,ama müslümanlarin
  ve baska dinlerin fazlasi insanliktan dönmüs.Seytan kandiriyor.Itiraf ediyorum,beni de.
  Elimizde kalan tek birsey artik dogruyu yapmayi calismak ve duva etmek.
  Benim gibi düsünen ve düsünmeyen bunun hakkindan lütfen yorumlasin.
  Tesekkürler :)

  Yorumlayın
 11. laves
  20 Nisan 2011

  allah herkesin kalplerine iman askını ve allah aşkını bahşetsin düşünüyorum heseyden habersiz olanlar nasıl iflah olacaklar allah aşkı cok başka arkadaşlar herkesin tadması gerekli

  Yorumlayın
 12. laves
  20 Nisan 2011

  haklısın aleyna şeytanın bizleri kandırdığına katılıyorum ve farkındayız ama engel nie olamıyoruz ben allah a yeteri kadar yakın olmadığımızı düşünüyorum haksızmıyım yoksa aksi olmuş olsydı seytanın şerrinden kurtulabilirdik die düsünüyorum

  Yorumlayın
 13. adem
  03 Mayıs 2011

  Her gecenin bir gündüzü vardır.
  Bütün kötülüklerin anahtarı, hiddettir.

  Yorumlayın
 14. cemaslan
  19 Mayıs 2011

  günah işlemeyi bırakıp dua edin

  Yorumlayın
 15. merve
  26 Mayıs 2011

  bencede bunu allahtan başkası bilemez ama depremler felen oluyo yakın olabilir yani

  Yorumlayın
 16. bahri
  12 Ağustos 2011

  kıyamet yakındır arkadaşlar ama kıyamet kopmadan önceki yaşanacakalr kötüdür …kuraklık açlık savaşlar …işte bnlar kötüdür …btün olan alametlere felan bakıcna mehdi sav gelmesi de kıyamette çok yakındır (doğrusunu Allah bilir )

  Yorumlayın
 17. hasan
  05 Ekim 2011

  bir insan dinsiz bile olsa az bir aklida olsa acaba fark etmiyormu dunyanin gercekten fazla bir omrunun kalmadigini.ornek;hava kirliligi;nufus artisi;savaslar ve kurani kerimin 1000 lerce yil once anlattigi dengesiz hayatlari gormuyorlarmi.hepsi cikti.ve bu olaylar muslumanlar tarafindan yuzyillardir anlatiliyor.vee diger kalan alametlerde cikacaktir.imani olmayanlar inkar etmeye devam edecek taaki o gun gelinceye kadar….
  ALLAHTAN BAŞKA HİÇ KİMSE ŞİMDİ NE OLUCAĞINI BİLE BİLİNMİYOR ÖYLE DEYİLMİ ARKADAŞLAR.

  Yorumlayın
 18. hasan
  05 Ekim 2011

  haklısın aleyna katılıyorum sana doğru bi söz yazdın tabiki ALLAHA’TAN BAŞKA HİÇ KİMSE NE OLUCAĞINI BİLİNMİYOR.

  Yorumlayın
 19. MUHAMMET ARSLAN TÜRK
  15 Ekim 2011

  UNUTMAYINKİ KIYAMETGÜNÜ İNSANLARIN YAŞAM ALANINI KENDİLERİ YOK ETMİŞ OLACAKLAR KIYAMET ONLAR İÇİN KURTULUŞ OLACAK KIYAMETİN KOPMASI İÇİN İNSANLAR ALLAHA YALVARACAKLAR BEN BÖYLE DÜŞÜNÜYORUM

  Yorumlayın
 20. IK0RKuSuZI
  19 Ekim 2011

  Allah herkezin Yardımcısı olsun ne diyelim allahtan başka ilah yoktur ve kıyametin ne zaman kopacagınıda allahtan başka kimse bilemez ve resimde çok saçma bence

  Yorumlayın
 21. serpil
  25 Ekim 2011

  ne diyeceğimi bilemiyorum yani gerçekten olacakmı bu. yani şimdiden korkmaya başladm.

  Yorumlayın
 22. hatice
  13 Aralık 2011

  bunlar kur-an ı kerimde de yazıyor zaten inancımz sonsuz elhamdülillah korkunun hiç birşeye fazdası yok yapmamz gerekenler belli…

  Yorumlayın
 23. senem
  28 Ağustos 2012

  allahtan başka hiç kimse kıyametin ne zaman kopacağını bilemez öyle ki peygamberimiz bile bilmiyomuş

  Yorumlayın
 24. elif
  07 Eylül 2012

  allah kıyamet gününde bütün müminlere inananlara yardım etsin…amin

  Yorumlayın
 25. isimsiz
  29 Eylül 2012

  tabii yüce allahtan başka kimse bilemez.ama kıyamet gününün kopması yakın onu söyleyeyim

  Yorumlayın
 26. hasan çiftçi
  14 Ekim 2012

  ALLAH(C.C)HEPİMİZE YARDIMCI OLSUN.(AMİN)

  Yorumlayın
 27. oktay
  28 Eylül 2014

  kıyametın kopacagından supem yok kıymete kdar tvbe kpsı acık olckmıs ve af etmek büyüklün şanındandır çünkü allah en buykdur allah her kçtülü af edr sadece kendısıne şirk kosnı af etmez tek cagre af dılemek helalleşmek hakkını helal et…..

  Yorumlayın
 28. oktay
  28 Eylül 2014

  dunyaya ve dünya malına tapanlar allah katında hıcbır ıhlasa sahb degıller onlar iblise encok yardım edendır……

  Yorumlayın
Yorum Yazın »
İsminiz
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
Uyarı: Konu ile alakasız, küfür ve hakaret içeren yazılarınız onaylanmayacaktır. Hakaretin boyutuna göre, hak sahibi tarafının mahkemeye başvurma hakkı sağladığınızı unutmayın