Beddua Etmek, Haksız yere beddua etmek tutarmı, Anne Babanın bedduası

Beddua Etmek, Haksız yere beddua etmek tutarmı, Anne Babanın bedduası

Beddua Etmek, Haksız yere beddua etmek tutarmı, Anne Babanın bedduası

Netkeyfim.com

Beddua etmek

Sual: Kötü anne babanın iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olur mu?
CEVAP
Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz. Haksız olarak yapılan beddualar kabul olmaz.

İbni Mübarek hazretleri, çocuğunu şikayet edene, (Çocuğa beddua ettin mi?) dedi. O da, evet deyince, (Çocuğun ahlakını sen bozdun) buyurdu.

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Bir babanın duası, ilahi hicaba erişir ve bu hicabı da aşar.) [İbni Mace]

(Ana-babanın çocuğuna ve mazlumun zalime olan bedduaları, red olmaz.) [Tirmizi]

Sual: (Ana-baba, mazlum ve misafirin duası kabul olur) buyuruluyor. Bu insanlar haksız olarak beddua ederlerse yine mi kabul olur?
CEVAP
(Ana-baba, mazlum ve misafirin duası kabul olur) demek, (Ana-babanın çocuğuna yaptığı hayır dua, mazlumun [kâfir bile olsa] kendine zulmeden zalime yaptığı beddua, misafirin ev sahibine yaptığı hayır dua kabul olur) demektir. Yoksa misafirin, suçsuz olan ev sahibine yaptığı beddua kabul olmaz.

Mazlumun, kendine zulmetmeyen birine yaptığı beddua kabul olmaz. Ana-babanın, evladına yaptığı hayır dua kabul olur. Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz.

Kısacası haksız olarak yapılan beddua kabul olmaz. Beddua etmeye alışmamalıdır! Çünkü hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kendinize, çocuklarınıza ve mallarınıza beddua etmeyiniz! Duaların kabul olduğu bir vakte rastlar da, bedduanız kabul olur.) [Müslim]

Sual: Annem, babamdan boşandı. Babam annemi, annem de babamı kastedip (Eğer onunla görüşürsen hakkımı helal etmem, beddua ederim) dediler. Haksız olarak ettikleri beddua geçer mi?
CEVAP
Geçmez. Gizli görüşmek lazımdır.

Sual: Babam beddua etti. Sonra öldü. İşim rast gitmiyor, bunun çaresi nedir?
CEVAP
Tevbe istiğfara devam etmeli, ölü için hayırlı işler yapmalıdır!

Sual: Bir gencin evlenme teklifini kabul etmedim. Bunun üzerine bana, “Allah belanı versin” dedi. Şimdi sağlığım bozuktur. Acaba, sağlığımın bozulması, gencin bedduasından mıdır? Onunla helalleşmem mi gerekiyor?
CEVAP
Evlenme teklifini kabul etmemekle hak geçmez. Haksız olarak yapılan beddualar da geçmez. Helalleşmek gerekmez.

Peygamber efendimiz beddua etti mi?
Peygamber efendimiz, diğer bazı Peygamberler gibi kavimlerine genel bir beddua etmemiş ama muayyen günahları işleyenleri lanetlemiştir. Mesela birkaçı şöyledir:

(Lutilere Allah lanet etsin!) [Beyheki]

(Paraya tapana lanet olsun!) [Tirmizi]

(Bid’at çıkarana lanet olsun.) [Dare Kutni]

(Eshabıma sövene lanet olsun.) [Hakim]

(Doğruyu bildiği halde susana lanet olsun) [Deylemi]

Ayrıca isim söyleyerek beddua ettikleri de vardır. Bir tanesi şöyledir: Ebu Leheb’in oğlu Uteybe, Tebbet suresi gelince, Resulullah efendimize hakaret etti. Resulullah çok üzülüp, (Ya Rabbi, buna bir canavar musallat et) dedi. Ebu Leheb’in oğlu Uteybe Şam’a giderken, bir gece, bir aslan gelip uyuyan arkadaşlarını koklayıp bıraktı. Sıra Uteybe’ye gelince onu parçaladı. (Mirat-i kâinat)

Taberani’de rivayet ediliyor ki:
İki kişi, Hazret-i Hamza hakkında aşağılayıcı bir şiir okuduklarından Cehenneme gitmeleri için Resulullah beddua ediyor.

Peygamber efendimiz beddua etmezdi sanarak hadis kitaplarındaki beddua bildiren böyle bir hadis-i şerife şüphe ile bakmak din düşmanlarını sevindirmek olur. O zaman imam-ı Taberani’ye de itimat kalmaz. Zaten din düşmanlarının bütün derdi de bu. (Âlimleri ve hadisleri yıkarsak Kur’anı yıkmak daha kolay olur) diyorlar.

O iki kişi hicri 8. yılda Müslüman olmuştu. Hazret-i Hamza ise bundan 4 yıl önce şehit oldu. Yani o zaman o iki kişi Müslüman değildi. O dua, Müslümanlara yaptıkları zararlardan ve sevgili amcası Hazret-i Hamza’ya dil uzattıklarından dolayı yapılmıştı.

Mekke’nin fethinde, Resulullah efendimiz herkesi affetti. Yalnız on kişinin isimlerini söyleyip, (Bunları görünce hemen öldürün) buyurdu. Bu on kişiden biri olan Vahşi bin Harb, Mekke’den uzaklara kaçtı. Daha sonra pişman olup, Medine’de mescide gelip, (Ya Resulallah, bir kimse Allah’a ve Resulüne düşmanlık yapsa, en kötü, en çirkin günah işlese, sonra pişman olup iman etse, bunun cezası nedir?) dedi. Resulullah efendimiz, (Pişman olup iman eden affolur, bizim kardeşimiz olur) buyurdu. (Ya Resulallah, iman ettim, pişman oldum. Ben Vahşi’yim) dedi. Peygamber efendimiz, Vahşi adını işitince, sevgili amcası Hazret-i Hamza’nın parçalanmış hâli gözü önüne geldi.
Ağlamaya başlayıp, (Git, seni gözüm görmesin) buyurdu. Vahşi, öldürüleceğini anlayıp dışarı çıkarken Cebrail aleyhisselam gelip, (Ey Habibim, bütün ömrünü puta tapmakla, kullarımı bana düşman etmeye uğraşmakla geçiren bir kâfir, bir kelime-i tevhid okuyunca, ben onu affediyorum. Sen, amcanı öldürdü diye Vahşi’yi niçin affetmiyorsun? O pişman oldu. Şimdi sana inandı. Ben affettim. Sen de affet) mealindeki ilahi emri bildirdi.

Herkes, öldürün emrini bekliyordu. Resulullah efendimiz, (Kardeşinizi çağırınız) buyurdu. Kardeş sözünü işitince, saygı ile çağırdılar. Resulullah efendimiz, affolduğu müjdesini verip, (Fakat, seni görünce dayanamıyor, üzülüyorum. Bana görünme) buyurdu. Hazret-i Vahşi, Resulullahı üzmemek için, bir daha yanına gelmedi. Mahcup, başı önünde yaşadı. (Kurtubi, Süyuti, Taberi)

Sorgusuz sualsiz öldürülmesi gereken bir kâfir, Müslüman olunca, onun hakkındaki nefret, merhamete dönüşüyor, sahabilik şerefine kavuşuyor. Günahları sevaba çevriliyor. Bir âyet meali:
(Tevbe edip iman eden ve salih amel işleyenlerin günahlarını sevaplara çeviririm. Allah çok affedici ve çok esirgeyicidir.) [Furkan 70)

Bu âyet-i kerime Hazret-i Vahşi için indi. (Hadika)

Sual: Birine beddua için, (Seni Allah’a havale ediyorum) demek, uygun olur mu?
CEVAP
Söyleyen şahsa ve niyetine göre değişir. İbni Mesud hazretleri anlatır:

Ebu Cehil ve arkadaşları, Resulullah Kâbe’nin yanında namazda secdede iken, üstüne deve işkembesi attılar. Resulullah, namazını tamamlayınca, yüksek sesle, (Allahım, Ebu Cehil’i, Ukbe bin Rebia’yı, Şeybe bin Rebia’yı, Velid bin Utbe’yi, Ümeyye bin Halef’i, Ukbe bin Muayt’ı sana havale ediyorum) buyurdu. Bedir savaşında, Resulullahın ismen zikrettiği bu kimselerin, hepsinin yere serilmiş cesetlerini gördüm. (Buhari, Müslim, Nesai)

Bir de, sanki, hâşâ Allahü teâlânın haberi yokmuş da, Ona haber veriyorum, gereğini yapsın, mazlumun hakkını zalimde bırakmasın gibi, bir anlamda söylenirse, hiç uygun olmaz. Allahü teâlâ, hiç kimsenin yaptığından gâfil değildir. Kul, yanlış bir şey yapmışsa, elbette onu hesaba çeker ve cezasını verir.

Allaha havale ediyorum sözü, senin yaptığın bu kötülüğe karşı sabrediyorum, buna karşılık vermiyorum, yaptığının cezası ne ise, Allahü teâlâ versin anlamında söylenirse, mahzuru olmaz.

Dua ve beddua
Sual: (Duanla yaşamıyorum ki, niye bedduanla öleyim) sözü uygun mudur?
CEVAP
Uygun değildir. Dua hafife alınmış olur. Dua veya beddua kabul olabilir. Yani kabul olan dua ile yaşanabilir. Yahut dua kabul olmasa da, beddua ile insan ölebilir. İki hadis-i şerif meali şöyledir:
(Şu dört dua reddolmaz: Din kardeşinin gıyabında yapılan dua, iyileşinceye kadar hastanın, dönünceye kadar hacca ve cihada gidenin duası.) [Deylemi]

(Ana babanın çocuğuna ve mazlumun zalime olan bedduaları reddedilmez.) [Tirmizi]

Sual: Annem ve babam, beddua edip vefat ettiler. Bu bedduanın zararlarından kurtulmak ve bana haklarını helal etmesi için ne yapmam gerekir?
CEVAP
Onlar için hayır dua edip, yapılan ibadetlerin, hayır ve hasenatın sevablarını onlara da göndermeli; mesela, okuduğu Kur’an-ı kerim veya verdiği sadakanın sevabını onlara hediye etmelidir. Böylece, yapılan bedduaların zararlarından kurtulmuş ve ana babanın haklarını ödemiş olur. Bağışladığı sevablar da, hiç eksilmeden kendisine verilir.Etiketler: , , , ,

Facebook'ta Paylaş Leave a CommentYorumRSS FeedSubscribe

Yorumlar
 1. zehra
  11 Haziran 2009

  5 sene boyunca beraber olduğum bir insan vardı bana sevdiğini söyleyerek 5 sene boyunca oyaladı ve biranda başkasıyla evlendi bu insan şuanda çok mutlu bi gün bedelini ödermi yada hep böyle mutlumu kalır ben hakkımı helal etmiyorum affetmiyorumda

  Yorumlayın
 2. fatih
  27 Haziran 2009

  ben babamdan çocukluğumdan beri çekiyorum birgün olsun kolay kolay bana ilgi göstermedi yıllar geçti ve sudan bahanelerle evden yani annemden boşanmak istedi ve evi terk etti ancak evden gitmeden birgün önce ağız kavgası yaptık bayağı ağır kelimeler söyledik şimdi bu adam bana beddua etse kabul olurmu sonuçta ben bana karşı hiç bir babalık hizmetini görmedim üstüne bide başkalarının içinde hep aşağaladı küçük düşürdü ve bunu herzaman yapardı

  Yorumlayın
 3. yuvasız kus
  05 Ağustos 2009

  ben 8 yıllık evlı bır bayanım esımle severek evlendık hersey cok mukemmel otesıydı ama son 2 sene once esımın hayatına bır kadın gırdı ben bunu ogrenınce esım ıcın o benım abımdır dedı bende ınandım ama bır sure sonra esıme cektıgı ask dolu mesajları yakaladım bense sordum o bayana hanı senın abındı dıye BUISEFER ALLAHIN KURANIN VE KIZ COCUGUNUN UZERINE YEMIN LER ETTI EVLADIMIN OLUSUNU GOREYIM DEDI ALLAHI KARISTIRDI KURANI KERIMI KARISTIRDI BIR SURE SONRADA ESIMLE ZINA YAPTI NEYSE KONU COK UZUN KUSURA BAKMAYIN KAFANIZI SISIRDIM HAKKINIZI HELAL EDIN SIMDI BEN BU KADINA BEDDUA ETMIYEYIMDE NE YAPAYIM +SIHIRLERDE VAR MAİL ADERSIME CVP YOLLARSANIZ SEVINIRIM ALLAH RAZI OLSUN ALLAHA EMANET OLUN

  Yorumlayın
 4. masum
  19 Eylül 2009

  netten tanıstığım biriyle uzun zamandan beri konusuoduk ama hiç görüşmedik sonra bana etmediği beddua kalmadı içim cok huzursuz acaba ettiği beddualar geçermi lütfen fikirlerinizi bilgilerinizi paylasın cok tedirginim beddua almak istemiorum…….

  Yorumlayın
 5. asi_kız
  28 Eylül 2009

  haksız yere beddua tutar mı???annem evlatlarına çok beddua verir ama kendini bulsun o beddualar bulacakda inşallah aslında hiçbirimizi bulmasında işte…annem kadar beddua veren birini görmedim alaah yüzün gülmesin gibi işte.. böyle beddualar tutar mı?

  Yorumlayın
 6. hasret
  06 Ekim 2009

  17yaşında iken babamın onaylamadıgı bir evlilikte olacak diye zorladım babam beni vermek zorunda kaldı ama evlendigim günde kızım dön dolaş benim kapıma kul ol dedi beddua etti ve ben 6 sene sonra eşimden ayrıldım ve babamın evinde kalıyorum ve evlenemiyorum baba bedduasını nası geri cevirebilirim çok üzülüyorum ben

  Yorumlayın
 7. Mahmut Ali,
  12 Ekim 2009

  Merhaba Zehra Kardeş Yaşınız nedir ne iş yaparsınız bilmiyorum ama sizin bu sorununuz siizn açınızdan gerçekten büyük bir sorun. Ama sizi detaylı olarak dinlemem lazım. msn adresim enesetimesgut@hotmail.com eğer gelirseniz size bazı şeyleri sormam lazım. Haksız yere beddua ederseniz bu size tutar. Haklı olup olmadığınızı tartışmamız lazım.

  Yorumlayın
 8. sibel
  23 Ekim 2009

  merhaba 3yıldan ebri bir birliktelğim var evlenicez diyordu hep seviyorum seni diyordu ama şimdi bambaşka bir insan oldu onun için ger şeye göğüs gerdim ama beni öyle üzüyorki gözlerimden yaş eksik olmuyor çokk hakkım geçti ona hasta oldu ayağına koştum ya nasıl deler işte her konuda yanındaydım şimdiyse yıkılan hayellerim var ağzımdan her ağlayışımda çıkıyor ahlar sonra kendime kızıyorum ama gerçekten kalbim acıyarak söylüyorum

  Yorumlayın
 9. sibel artan
  29 Ekim 2009

  çok üzücü 20 yasımla beni duygulandırdı ilk bası

  Yorumlayın
 10. selos
  13 Kasım 2009

  haksiz yere edilen beddua, mutlaka döner dolasir kendini bulur.

  Yorumlayın
 11. gürhan
  30 Kasım 2009

  aynı durumdayım tanımadan bırsyle cıktım aynı gun de bu ısın yurmıcenı dusundum ve sureklı beddua etmeye basladı :S

  Yorumlayın
 12. baharr
  01 Aralık 2009

  ben 5 ay biriyle arkadaslık yaptım o bu ilişkide çk ciddiydi.bende denedim ama onu esim olarak hiç göremedim birde birsürü olumsuz yönü vardı ailem onu istemezdi bnde ayrılmak istediğimi söyledim ço sarsıldı tabi.bende onu üzdüğüm için çok üzülüyorum. önce hakkını helal etti şimdi ise çok fazla beddua ediyor çok tedrgn oluyorm üzülüyorum helallik aldığm birinn bedduası kabul olurmu bi bilen varsa nolur cvp yazsn

  Yorumlayın
 13. alperen
  14 Aralık 2009

  selam ben alperen benim sorunum şu birisiyle bir yılkadar çıktım ilk başta herşey güzeldii benim niyetim kesinlikle halis bir niyetti kandırmadım evlenecektim benim onun üzerine bir dünya kurmama neden oldu daha sonra mesleğimden dolayı ve bendeki bazı davranışları beğenmediğini bahane ederek etiket olayı yaparak ayrıldı ilk başlarda alkol aldım yanlış olduğunu anladım psikolojik tedavi gördüm kendimde olmayarak çok beddua ettim kadir gecesindede cuma sabahındada tutarmı bazen üzülüyorum ama herkesin cezasını çekmeside gerektiğinede inanıyorum bilgilendirirseniz çok sevinirimm……

  Yorumlayın
 14. Murat
  28 Ocak 2010

  6 sene birlikte olduğum kız, 4 sene evvel evime gelmeye annemin elini öpmeye başladı. Daha sonra hep hatasını yakaladım sustum affettim, hatta başka biri ile beraber bile yakaladım onu. Bir sene sonra tekrar karşıma çıkıp kendini affettirdi beni ikna etti, daha sonra barıştık. Barıştıktan sonra eski hatalarına geri döndü ailemle sülalemle tanıştıktan sonra varlıklı biriyle nişanlanıp çekip gitti. Aylardır psikolojim darma duman sinir hastalığı başladı ilaçlar içiyorum 6 senedir beynimde yarattığı tahribattan dolayı ömrüm boyunca mutsuz olacağımı biliyorum bilinç altım bozuldu bir kere. Maddi manevi o kadar çok hakkım geçti ki her namazdan sonra tesbihattan sonra ellerimi açıp ona beddualar indiriyorum. Sabah kalktığımda yatarken yemek yerken namaz kılarken secde ederken dahi dilimden ve yüreğimden beddua eksik olmuyor. Ve bu beddualarım dünya da ahrette onun başını o kadar çok ağrıtacak ki Allah’ın adaletinin yerine geleceğini biliyor ve huzur buluyorum. Siz siz olun kimsenin duygularıyla ruh sağlığıyla maneviyatıyla oynamayın! Benim gibi merhametsize düşerseniz, gece gündüz haklı edilen beddualar dünyanızı dar eder haliniz duman olur!

  Yorumlayın
 15. ekin
  08 Nisan 2010

  üvey annem oğlum yüzünden kavga ettik ve ben anneme yüksek sesle bağırınca bana ahh ederek (beni ağlattın allahda seni ağlatsın dedi)bu ahh tutarmı

  Yorumlayın
 16. AYŞENUR ÇELİK
  23 Nisan 2010

  ben çok ğünah işledim dua edin ne olur ALLAH affetsin bu mübarek cuma günü yüzü suyu hürmetine bilmiyodum yaptığımın bu kadar günah olduğunu çok af diliyorum ALLAH tan inş kabul eder.
  ben birini çok sevdim ailem karşı çıktı bende kaçtım onunla babam beddua annem beddua etti babam ve annem sonrasında bedduasını geri aldı ben kaçtıktan hemen sonra eve geri geldim ailem o kişiye beni verdi şuan onunla nişanlıyım ve o askerde annem ve babamı mutlu etmeye çalışıyorum artık akıllandım bu kadar günah olduğunu bilseydim yapmazdım ne olur cevap yazın ALLAH rızası için dualarınıza ihtiyacım var annemin ve babamın bedduası geçermi

  Yorumlayın
 17. kübra
  26 Nisan 2010

  evde kardeşimle çok kötü kavga ettik annemde sinirlenip dünyanın bedduasını saydı bu beddualar tutarmı

  Yorumlayın
 18. özlem
  09 Mayıs 2010

  sadece bişey öğrenmek istiyorumm bi şahıs var tanıdığımm bana olur olmas yeree beddua ediyoo ve bu şahıstaa Allaha küfür eden birii töbe aşaaaa bu şahısın bedduası tutar mııı öle böle beddular etmiyoo ve korkuyorumm şimdidenn vericeğiniz cvplar için tşklerr…..

  Yorumlayın
 19. canan
  10 Mayıs 2010

  sevdiğim insan beni bırakıp başkasına gitti ve beni kandırdı benle zamn geçirdi bneimde içim yandı tabiki bedua ettim vede ediyorum acaba tutarmı

  Yorumlayın
 20. aysun
  22 Mayıs 2010

  Çok sevdiğim dostum dediğim arkadaşım benim eşimle aldatmak istedi. ve eşim bunu bana söyledi. Arkadaşının nasıl birini gör diye yaptım dedi. Sırtımdan vuruldum ve bütün bedduaları ettim, geçmesini diliyorum. Hakkımı da helal etmiyorum. Benim bedduam geçer mi? Yalnız çocuklarına değil kendisine geçmesini istiyorum. Edilen beddua çocuklarına etki etmesin diliyorum

  Yorumlayın
 21. gcgc
  29 Mayıs 2010

  Bir bulut sarsın evinin damını
  Azrail beklesin almak için canını
  Ben değil aşkım emsin kanını
  Damarların kurusun beni yıktığın için

  Giydiğin en güzel elbise kefenin olsun
  Yılanların olduğu yerde mezarın olsun
  Mezar taşında veremli yazılı olsun
  Okuyanın olmasın beni yıktığın için

  Sırat köprüsü vardır inşaallah geçemezsin
  Melekler soru sorar inşaallah bilemezsin
  Şayet girersen o cehennem denilen yere
  Çıkışın olmasın beni unuttuğun için

  bu kadar kin ve nefretim var ona.kabul edemıyorum. 5 senemı caldı.

  Yorumlayın
 22. Mutsuz
  11 Ağustos 2010

  Merhaba babannem sureklı beddua eden bırı kızlardan nefret eden bırı bana bugun 1 saat neredeyse beddua ettı her namazından sonrada edecekmıs daha neler neler benı bulmasından korkuyorum nolur bana acıl cevap verın bu kadının bedduaları tutarmı benıı:(

  Yorumlayın
 23. Buse
  12 Ağustos 2010

  evde abimle kavga ediyorduk ve annemde bize hakkını helal etmiyorum tüm emeklerim haram olsun allah belanızı versin diye beddua etti ve çok aşırı korkuyorum napmam lazım helallik almam şart ama çok zor

  Yorumlayın
 24. Buse
  12 Ağustos 2010

  aynu durumdayım kübra ve çok korkuyorum bedduanın tutmasından.

  Yorumlayın
 25. bilgen
  19 Ağustos 2010

  çok üzüldüm etme öyle beddua ALLAHA sal.benim eşimde vefat etti hemde bana çktirmediği çile kalmadı kolumdan tutup beni kapıya attı ama yinede ona beddua etmiyorum sende etme.

  Yorumlayın
 26. emel
  27 Ağustos 2010

  almış sevenin ahını cıkmazmı ah este ah este

  Yorumlayın
 27. arzu
  27 Ağustos 2010

  sen ananın babanın rızasını almış sayılırsın gri dönmek pişmanım beni af et demektir bak negüzel allah seni tekrar sevdiğine bağışladı ne güzel hemde annenin babanın rızasıyla korkma olmaz allahın izniyle

  Yorumlayın
 28. mehmet
  29 Ağustos 2010

  annem bana devamlı bettuha ediyor başkalarına karşı kücük düşürüyor kardeşlerimede bettuha edyor bende yanlış sözler sötlüyorum dayanamıyorum yüzün gülmesin diyor devamlı bettuha ediyor eve hiç gelmek istemiyorm

  Yorumlayın
 29. zelal
  03 Eylül 2010

  allah o beddua edenlerin cezasını inş ahireette verri onların aslında allaah bilr ama benceonların cehennemde yerleri hazır olur inşşşşşş aminnnnn allahım bizeedeilen beddualr onların üstlerine geçer inşş

  Yorumlayın
 30. ahmet
  21 Aralık 2010

  Murat Bey ben sadece kötü bir söz söyledim diye 7 yıllık emek verdiğim kişi beni terk etti ağlamaklı yalvarmalarıma karşı bana küfürler yağdırıyor ve bende hakkımı ona helal etmiyorum çünkü beni terk edip bir başkasıyla aldatıyormuş

  Yorumlayın
 31. mert
  23 Aralık 2010

  ben derslerimde iyi olan bir öğrenciyim.arkadaşlarım beni kıskanıyor ve büyük ihtimalle bana beddua ediyorlar.ders notlarım bu sene düştü.acaba bedduası tutmuşmudur?

  Yorumlayın
 32. nurten
  16 Eylül 2011

  annem bana kardeşimle kavga ettiğim zaman yani onu ağlattığım zaman beddua eder allah senin bahtını kara etsin der hatta bunu bi seferde namaz üstünde söylemişti bu beddua kabul olurmu ben bir ablayım kardeşimi ağlattım diye bu beddua beni tutarmı ve ben haksız yere aldığımı düşünüyorum lütfen yorumlarmısınız…

  Yorumlayın
 33. selinn
  25 Eylül 2011

  babam sigara içerken yakaladı we bir daha içersen ölüm haberim gelsin dedi beddua tutar mı yardımcı olun ne olur

  Yorumlayın
 34. *Isim yok*
  18 Ekim 2011

  selam, ben 18 yasinda bir kizim, annem ve babam ben 9 yasindayken ayrildilar. Babam isten ciktiginda eve gelir gelmez hep yuzu guler bir insandi cok severdi beni, hep oyuncaklar alirdi , ve annem hic guldugunu gormezdim babam eve geldiginde, annem ve babam ayrildiginda beni basladi hep dovmeye, suan cok kotuyum hep kavga yapiyoruz, benim hatalarimi ariyor beddua etmek icin, bana kizmak icin, insaallah surum surum surunursun benden beter olursun senin gibi evlat olmaz olsun diyor, cok agir beddua ediyor, her hatami ariyor, kucuk daha olsa, ben dayanamiyorum artik bana ne olur yardim edin, annemin beddulari kabul oluyormu ?

  Yorumlayın
 35. Nazlı serttaş
  11 Kasım 2011

  Annem we kardeşim kavga ediyorlar annem haklı ve annem Allah seni nasıl bilyosa oyle yapsın dedi. Annemin yaptıqı beddua kardsimin başına ne gibi işlerın vesilesı olacak. Kardsim anneme byna bgrıp annemi üzüyor. Sizce annemin bedduası kardsmin bşna bi iş getrir mi?

  Yorumlayın
 36. hayalhan
  13 Kasım 2011

  annenin bedduası tutmaz merak etme yeterince okudum anladım korkmana gerek yok birde şunu söyleyim başından geçen olaylar için çok üzüldüm ALLAH yardimcın olsun

  Yorumlayın
 37. hayalhan
  13 Kasım 2011

  isim olmayan kişiye sesleniyorum annenin bedduası tutmaz korkmana gerek yok
  başından geçenler için çok üzüldüm vallah i ALLAH kimseyi ayırmasın annen çok çeker onuda söyleyim

  Yorumlayın
 38. hayalhan
  13 Kasım 2011

  selin hanım eğer sigara babandan kıymetli ise içmeye devam et sen ne deyim benim yerimde kim olsa aynı şeyi söylerdi sakın ha sakın içme yoksa babanı kaybedersin ALLAH korusun

  Yorumlayın
 39. fatma akbınar
  13 Aralık 2011

  babamı rüyamda gördüm benimle konuşmadı yüzüme baktı baktı hiç konuşmadan sırtını döndü gitti lütfen acil cevap bekliyorum

  Yorumlayın
 40. Nisanur
  17 Ocak 2012

  Y annemin beni hiç sevmediğinni dülşünüyorum annem hep bana kötü sözler söylüyor ablamları dövüyor vede çok üzülmeme rağmen ses çıkaramıyorum anemi seviyorum ama hemen sinirleniyor ve ben daha 10 yaşındayım

  Yorumlayın
 41. fatmagül erdem
  31 Ocak 2012

  annem bana beddua etti ve(sonsuza dek fakir ol) dedi kabul olur mu?

  Yorumlayın
 42. görkem
  08 Şubat 2012

  arkadaşım babamıkızdırdı arkadaşımın dayısı bıraz deli o delıyemı cektın dedi babam arkadaşım dedıkı ınş allah sanada verir dıye ne yapmam lazım lütfen yardım edin

  Yorumlayın
 43. Ömürcan
  12 Şubat 2012

  hocam annem bana bazen bunaldığında allah cezanı versin diyor bu beddualar kabul olur mu ?

  Yorumlayın
 44. Erkan
  01 Mart 2012

  Selamun aleyküm cümleten,

  Birçok benzer soru var,arkadaşlar haksız yere yapılan beddua büyük ihtimal tutmaz.

  Allah(c.c.) haksızlığa uğramış ve masum olan kullarını korur..

  Ama bizlerin de ana-babaya “of” bile demememiz gerektiğini,saygıyı elden bırakmadan ve güzellikle sorunlarımızı konuşarak çözmemiz gerektiğini unutmayın..

  Anne ve babalar da bu konuda dikkatli olmalı ve beddua etmeyi bu kadar sevmemeli.Zira peygamberimiz(s.a.v.) ;

  (Kendinize, çocuklarınıza ve mallarınıza beddua etmeyiniz! Duaların kabul olduğu bir vakte rastlar da, bedduanız kabul olur.) [Müslim]

  buyuruyorlar.

  Neticede en doğrusunu Allah(c.c.) bilir çünkü her olay kendi içinde farklıdır.Ve ancak herşeyi hakkıyla bilen Allah(c.c.) işin tüm mahiyetinden haberdardır.O yüzden haksız yere bedduaya uğradım diyenler de birkez daha tarafsız bir gözle durumlarını değerlendirsinler.

  Allah(c.c.) cümlemizin yardımcısı olsun inşallah.

  Yorumlayın
 45. bülent
  05 Mart 2012

  selam din kardeşlerim …bu dünya imtihan dünyasıdır ..yücerabbim ..bizleri imtihan için bu arz ın üstüne saldı ..bizlerin bu arz da yaptıklarımızı allah c.c binlerce melekle bizleri izliyor ve notumuzu melekler tutu yor ..rabbim ..bizleri ..bu imtihantan ..taktir ..belgesi ile ..cennetine girmeyi nasip ve müesser eylesin cümle müminleri …muhammet_troo7@hotmail.com bület HOCAOGULLARI

  Yorumlayın
 46. furkan ç
  09 Mart 2012

  benim babam sigara içerken duydu beni dedeki: eger bidahasigara içersen benim ölümü gör dedi ne olur bi yorumları allah korusun bş yorum atın

  Yorumlayın
 47. gül
  19 Mart 2012

  benim bir babam var annemi cok üzüyo abime hep bedua ediyor ama ona göre o hep haklı onunla kimse konuşmuyor babası bile şimdi sıra bana geldi ben 10 aylık evliyim her istediği olsun istiyor eger olmazsa tehdit ediyor oda yetmezse beddua ediyo cocugu olmasın diyormuş kocası karısına muhtac olsun diyormuş diyormuş ben cok üüzülüyorum o bizden memnun degil ama biz öyle evletlarız ki hiç kimseye zararımız yok hele o abim daha bir komşu gelipde ben bu oglundan şikayetçiyim demedi hepmi haklısın be baba seni allaha havale ediyorum bu dünyada hiçbir allahın kulu hakkından gelemedi bu yalan dünyada bizi cok cektirdin yüce rabbimin gücüne gitmesin şikayetim yok şükür hayatıma inşaalah onun agzından cıkanları kabul etmezsin allah herkesi yuvasında vatanında huzurlu kılsın allah herkesi karşısana anlayışlı insanlar cıkarsın

  Yorumlayın
 48. eymanaz
  09 Nisan 2012

  annem beni istemediğim birine vermek istiyor sırf parası var zengin die ben istemediğim için bana beddua edip geber dedi napmalayım üstelik oğlan tarafıda beni kabul etmediği halde

  Yorumlayın
 49. büşra
  29 Nisan 2012

  benim annem bir suç işledi bunu birtek ben biliyorm haliyle bana ağır deliyor bende ona bi kavgamızda hem suçlusun hem güçlüsün dedim oda bana beddua etti allah sana da senn gibi bir evlat versin dedi bu beddua kabul olurmu…

  Yorumlayın
 50. Simge
  13 Mayıs 2012

  Ablam nişanlandı ve babam ablam ilk kızı ve çok kıymetli olduğu için çok kıskandı ve evde her huzursuzluk çıkardı annemi ve bizi çok üzdü annemde canı yandıkça manevi eziyet gördükçe babama iki kızında kaçar inşallah dedi ve ben kaçtım hata yaptığımı farkedip hemen geri döndüm kız kardeşimse kaçtı ve evlendi annemin bedduası mı kabul oldu?

  Yorumlayın
 51. elif
  14 Haziran 2012

  s.a benim 5 senedir birlikte oldugum biri var beni zamaninda cok üzdü aldatti cok yapti yani ama her defasinda affetim cunku herkes ögrendi onla beraberligimizi artik yapmicam dedi ozamanlar baska baharlardaydim dedi bi sure gecti ve bisey yapmadi hic herseyini sildi sade benimle oldu gercekten ama ben bi aksam gec geldi telefonu kapali diye ayrildim halbuki bisey yapamis ama güvensizlikten 5 yil yapinca kolay olmadi simdi yine baristik cok ayrilip baristik ama hic kopamadik ben birgun gülsem ertesi gün aglarim gulmekten cok korkuyorum annemle hic anlasamiyoruz beni hic sevmiiyo bende onu hic dinlemiyorum ama ustume cok geliyo ablamlar onun icin bitane ben sanki üveyim bana namazdan sonra her dk her saniye beddua ediyo allah belani versin tir altinda kal yuzun hic gulmesin felc kal hastanelerde sürün cesedin gelsin diye en cokta yuzun gulmesin hic mutlu olma demesinden korktum ben bu evde zaten mutsuzum ama illerde sevdigimle evlenip mutlu olamasam diye korkuyorum neyapim bilmiyorum lutfen yardim ci olun beddualari tutarmi kavga ettigimizde evden git diyo kufur de ediyo ben arada evden gidiyom aksam geliyom geriye yaptiklarini yedirmiyo camasirlarimi makinede yikatmiyo bende kavga ediyom ama anlamiyom neden neyaptimki bukadar karsilik verdigim icin hakksizliga gelemedigim icin agzimi tutmadigim icin bana neler diyo lutfen cvp yazin bana

  Yorumlayın
 52. Devran
  21 Haziran 2012

  Benim arkadaşım yalan söylüyor fakat bana iftira atmaya çalışıyor biz birbirimize yalancı kimse evi batsın yarına kalmasın ve Allah belasını versin dedik acaba cezasını alır mı ?

  Yorumlayın
 53. kartopu
  30 Haziran 2012

  annemiz sigara içmemizi istemiyor içersen ölümü gör diyor içersek ney olur açaba yada bunun başka bi yolu var mı?

  Yorumlayın
 54. askagrısı
  13 Temmuz 2012

  benım 3 yıllık bı ılıskım vardı,dugunume 3 hafta kala benı ortada bıraktı,bıraz sorunlarımız vardı benımde hatalarım vardı ama cozume kavusmıcak sorunlar degıldı,o kadar heyecanlıydımkı herseye gelinligimi bıle ozene bozene aldım aslında oda benı cok seviyordu benım ıcın herseyı yaptı ne dediysem aldı, ama aramızdakı uyumsuzlugu yyenı fark edip yuzugu attı benı sevmedigini soyledi,gunlerce agladım,o kadar guvenıyordum ki ona benım butun hayallerimi yıktı beni paramparca bıraktı benı hıc umursamadı,gunlerce yemek yemedım ona cok ah ettım allaha havale ettım cok canım acıdıgı ıcın tutarmı

  Yorumlayın
 55. Ozge
  16 Temmuz 2012

  Bırıne beddua ettım ve pısman oldum bunu nasıl gerı alabılırım?

  Yorumlayın
 56. Seyhan öztürk
  27 Temmuz 2012

  Ben seyhan bana avukat güçlü avukat lazım benim eşim olacak kişi bana iftira atacak saygılarımla

  Yorumlayın
 57. Seyhan öztürk
  27 Temmuz 2012

  Ben acil avukat lazım ben seyhan

  Yorumlayın
 58. Ayşe
  16 Ağustos 2012

  Kötü baba yani eski kafalı babam beni kızdırıyor.acABA BU BABAMI ŞİKAYET ETSEM CEZA ALIRMI?

  Yorumlayın
 59. Hazel
  27 Eylül 2012

  Benimle dalga geçiyorlar onkara ettiğim beddua tutar mı?

  Yorumlayın
 60. aysen
  01 Ekim 2012

  bedduadan çok korkardm ama 6 yıllk ilşkimi bitiren adamdan sonra ki ona adam dahi demek istemiyorum Allahım sabrımı ver Rabbim yardm et acılarımı dindir ayrılk sebebimz benm işimin olmaması evet bu kadar uzun bir sevgi dolu yılları hiçe sayacak neden bu işimin olmaması gece gündüz gözyaşım ekmeğime katık oldu Rabbim yanına koymasın ne bu dünyada ne de öbür dünyada mutluluk yüzü görmesin sürüm sürüm sürünsün allahım affet ama canm yandı canını yak AMİN… Mazlumun ahını yerde koyma AMİN….

  Yorumlayın
Yorum Yazın »
İsminiz
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
Uyarı: Konu ile alakasız, küfür ve hakaret içeren yazılarınız onaylanmayacaktır. Hakaretin boyutuna göre, hak sahibi tarafının mahkemeye başvurma hakkı sağladığınızı unutmayın