2.031 / 12 Mayıs 2009,Salı / Yorum : 60

Beddua Etmek, Haksız yere beddua etmek tutarmı, Anne Babanın bedduası

Beddua Etmek, Haksız yere beddua etmek tutarmı, Anne Babanın bedduası

Beddua Etmek, Haksız yere beddua etmek tutarmı, Anne Babanın bedduası

Netkeyfim.com

Beddua etmek

Sual: Kötü anne babanın iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olur mu?
CEVAP
Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz. Haksız olarak yapılan beddualar kabul olmaz.

İbni Mübarek hazretleri, çocuğunu şikayet edene, (Çocuğa beddua ettin mi?) dedi. O da, evet deyince, (Çocuğun ahlakını sen bozdun) buyurdu.

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Bir babanın duası, ilahi hicaba erişir ve bu hicabı da aşar.) [İbni Mace]

(Ana-babanın çocuğuna ve mazlumun zalime olan bedduaları, red olmaz.) [Tirmizi]

Sual: (Ana-baba, mazlum ve misafirin duası kabul olur) buyuruluyor. Bu insanlar haksız olarak beddua ederlerse yine mi kabul olur?
CEVAP
(Ana-baba, mazlum ve misafirin duası kabul olur) demek, (Ana-babanın çocuğuna yaptığı hayır dua, mazlumun [kâfir bile olsa] kendine zulmeden zalime yaptığı beddua, misafirin ev sahibine yaptığı hayır dua kabul olur) demektir. Yoksa misafirin, suçsuz olan ev sahibine yaptığı beddua kabul olmaz.

Mazlumun, kendine zulmetmeyen birine yaptığı beddua kabul olmaz. Ana-babanın, evladına yaptığı hayır dua kabul olur. Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz.

Kısacası haksız olarak yapılan beddua kabul olmaz. Beddua etmeye alışmamalıdır! Çünkü hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kendinize, çocuklarınıza ve mallarınıza beddua etmeyiniz! Duaların kabul olduğu bir vakte rastlar da, bedduanız kabul olur.) [Müslim]

Sual: Annem, babamdan boşandı. Babam annemi, annem de babamı kastedip (Eğer onunla görüşürsen hakkımı helal etmem, beddua ederim) dediler. Haksız olarak ettikleri beddua geçer mi?
CEVAP
Geçmez. Gizli görüşmek lazımdır.

Sual: Babam beddua etti. Sonra öldü. İşim rast gitmiyor, bunun çaresi nedir?
CEVAP
Tevbe istiğfara devam etmeli, ölü için hayırlı işler yapmalıdır!

Sual: Bir gencin evlenme teklifini kabul etmedim. Bunun üzerine bana, “Allah belanı versin” dedi. Şimdi sağlığım bozuktur. Acaba, sağlığımın bozulması, gencin bedduasından mıdır? Onunla helalleşmem mi gerekiyor?
CEVAP
Evlenme teklifini kabul etmemekle hak geçmez. Haksız olarak yapılan beddualar da geçmez. Helalleşmek gerekmez.

Peygamber efendimiz beddua etti mi?
Peygamber efendimiz, diğer bazı Peygamberler gibi kavimlerine genel bir beddua etmemiş ama muayyen günahları işleyenleri lanetlemiştir. Mesela birkaçı şöyledir:

(Lutilere Allah lanet etsin!) [Beyheki]

(Paraya tapana lanet olsun!) [Tirmizi]

(Bid’at çıkarana lanet olsun.) [Dare Kutni]

(Eshabıma sövene lanet olsun.) [Hakim]

(Doğruyu bildiği halde susana lanet olsun) [Deylemi]

Ayrıca isim söyleyerek beddua ettikleri de vardır. Bir tanesi şöyledir: Ebu Leheb’in oğlu Uteybe, Tebbet suresi gelince, Resulullah efendimize hakaret etti. Resulullah çok üzülüp, (Ya Rabbi, buna bir canavar musallat et) dedi. Ebu Leheb’in oğlu Uteybe Şam’a giderken, bir gece, bir aslan gelip uyuyan arkadaşlarını koklayıp bıraktı. Sıra Uteybe’ye gelince onu parçaladı. (Mirat-i kâinat)

Taberani’de rivayet ediliyor ki:
İki kişi, Hazret-i Hamza hakkında aşağılayıcı bir şiir okuduklarından Cehenneme gitmeleri için Resulullah beddua ediyor.

Peygamber efendimiz beddua etmezdi sanarak hadis kitaplarındaki beddua bildiren böyle bir hadis-i şerife şüphe ile bakmak din düşmanlarını sevindirmek olur. O zaman imam-ı Taberani’ye de itimat kalmaz. Zaten din düşmanlarının bütün derdi de bu. (Âlimleri ve hadisleri yıkarsak Kur’anı yıkmak daha kolay olur) diyorlar.

O iki kişi hicri 8. yılda Müslüman olmuştu. Hazret-i Hamza ise bundan 4 yıl önce şehit oldu. Yani o zaman o iki kişi Müslüman değildi. O dua, Müslümanlara yaptıkları zararlardan ve sevgili amcası Hazret-i Hamza’ya dil uzattıklarından dolayı yapılmıştı.

Mekke’nin fethinde, Resulullah efendimiz herkesi affetti. Yalnız on kişinin isimlerini söyleyip, (Bunları görünce hemen öldürün) buyurdu. Bu on kişiden biri olan Vahşi bin Harb, Mekke’den uzaklara kaçtı. Daha sonra pişman olup, Medine’de mescide gelip, (Ya Resulallah, bir kimse Allah’a ve Resulüne düşmanlık yapsa, en kötü, en çirkin günah işlese, sonra pişman olup iman etse, bunun cezası nedir?) dedi. Resulullah efendimiz, (Pişman olup iman eden affolur, bizim kardeşimiz olur) buyurdu. (Ya Resulallah, iman ettim, pişman oldum. Ben Vahşi’yim) dedi. Peygamber efendimiz, Vahşi adını işitince, sevgili amcası Hazret-i Hamza’nın parçalanmış hâli gözü önüne geldi.
Ağlamaya başlayıp, (Git, seni gözüm görmesin) buyurdu. Vahşi, öldürüleceğini anlayıp dışarı çıkarken Cebrail aleyhisselam gelip, (Ey Habibim, bütün ömrünü puta tapmakla, kullarımı bana düşman etmeye uğraşmakla geçiren bir kâfir, bir kelime-i tevhid okuyunca, ben onu affediyorum. Sen, amcanı öldürdü diye Vahşi’yi niçin affetmiyorsun? O pişman oldu. Şimdi sana inandı. Ben affettim. Sen de affet) mealindeki ilahi emri bildirdi.

Herkes, öldürün emrini bekliyordu. Resulullah efendimiz, (Kardeşinizi çağırınız) buyurdu. Kardeş sözünü işitince, saygı ile çağırdılar. Resulullah efendimiz, affolduğu müjdesini verip, (Fakat, seni görünce dayanamıyor, üzülüyorum. Bana görünme) buyurdu. Hazret-i Vahşi, Resulullahı üzmemek için, bir daha yanına gelmedi. Mahcup, başı önünde yaşadı. (Kurtubi, Süyuti, Taberi)

Sorgusuz sualsiz öldürülmesi gereken bir kâfir, Müslüman olunca, onun hakkındaki nefret, merhamete dönüşüyor, sahabilik şerefine kavuşuyor. Günahları sevaba çevriliyor. Bir âyet meali:
(Tevbe edip iman eden ve salih amel işleyenlerin günahlarını sevaplara çeviririm. Allah çok affedici ve çok esirgeyicidir.) [Furkan 70)

Bu âyet-i kerime Hazret-i Vahşi için indi. (Hadika)

Sual: Birine beddua için, (Seni Allah’a havale ediyorum) demek, uygun olur mu?
CEVAP
Söyleyen şahsa ve niyetine göre değişir. İbni Mesud hazretleri anlatır:

Ebu Cehil ve arkadaşları, Resulullah Kâbe’nin yanında namazda secdede iken, üstüne deve işkembesi attılar. Resulullah, namazını tamamlayınca, yüksek sesle, (Allahım, Ebu Cehil’i, Ukbe bin Rebia’yı, Şeybe bin Rebia’yı, Velid bin Utbe’yi, Ümeyye bin Halef’i, Ukbe bin Muayt’ı sana havale ediyorum) buyurdu. Bedir savaşında, Resulullahın ismen zikrettiği bu kimselerin, hepsinin yere serilmiş cesetlerini gördüm. (Buhari, Müslim, Nesai)

Bir de, sanki, hâşâ Allahü teâlânın haberi yokmuş da, Ona haber veriyorum, gereğini yapsın, mazlumun hakkını zalimde bırakmasın gibi, bir anlamda söylenirse, hiç uygun olmaz. Allahü teâlâ, hiç kimsenin yaptığından gâfil değildir. Kul, yanlış bir şey yapmışsa, elbette onu hesaba çeker ve cezasını verir.

Allaha havale ediyorum sözü, senin yaptığın bu kötülüğe karşı sabrediyorum, buna karşılık vermiyorum, yaptığının cezası ne ise, Allahü teâlâ versin anlamında söylenirse, mahzuru olmaz.

Dua ve beddua
Sual: (Duanla yaşamıyorum ki, niye bedduanla öleyim) sözü uygun mudur?
CEVAP
Uygun değildir. Dua hafife alınmış olur. Dua veya beddua kabul olabilir. Yani kabul olan dua ile yaşanabilir. Yahut dua kabul olmasa da, beddua ile insan ölebilir. İki hadis-i şerif meali şöyledir:
(Şu dört dua reddolmaz: Din kardeşinin gıyabında yapılan dua, iyileşinceye kadar hastanın, dönünceye kadar hacca ve cihada gidenin duası.) [Deylemi]

(Ana babanın çocuğuna ve mazlumun zalime olan bedduaları reddedilmez.) [Tirmizi]

Sual: Annem ve babam, beddua edip vefat ettiler. Bu bedduanın zararlarından kurtulmak ve bana haklarını helal etmesi için ne yapmam gerekir?
CEVAP
Onlar için hayır dua edip, yapılan ibadetlerin, hayır ve hasenatın sevablarını onlara da göndermeli; mesela, okuduğu Kur’an-ı kerim veya verdiği sadakanın sevabını onlara hediye etmelidir. Böylece, yapılan bedduaların zararlarından kurtulmuş ve ana babanın haklarını ödemiş olur. Bağışladığı sevablar da, hiç eksilmeden kendisine verilir.

Kaynak : netkeyfim.com



“Beddua Etmek, Haksız yere beddua etmek tutarmı, Anne Babanın bedduası” için 60 Yorum

 1. elif says :

  s.a benim 5 senedir birlikte oldugum biri var beni zamaninda cok üzdü aldatti cok yapti yani ama her defasinda affetim cunku herkes ögrendi onla beraberligimizi artik yapmicam dedi ozamanlar baska baharlardaydim dedi bi sure gecti ve bisey yapmadi hic herseyini sildi sade benimle oldu gercekten ama ben bi aksam gec geldi telefonu kapali diye ayrildim halbuki bisey yapamis ama güvensizlikten 5 yil yapinca kolay olmadi simdi yine baristik cok ayrilip baristik ama hic kopamadik ben birgun gülsem ertesi gün aglarim gulmekten cok korkuyorum annemle hic anlasamiyoruz beni hic sevmiiyo bende onu hic dinlemiyorum ama ustume cok geliyo ablamlar onun icin bitane ben sanki üveyim bana namazdan sonra her dk her saniye beddua ediyo allah belani versin tir altinda kal yuzun hic gulmesin felc kal hastanelerde sürün cesedin gelsin diye en cokta yuzun gulmesin hic mutlu olma demesinden korktum ben bu evde zaten mutsuzum ama illerde sevdigimle evlenip mutlu olamasam diye korkuyorum neyapim bilmiyorum lutfen yardim ci olun beddualari tutarmi kavga ettigimizde evden git diyo kufur de ediyo ben arada evden gidiyom aksam geliyom geriye yaptiklarini yedirmiyo camasirlarimi makinede yikatmiyo bende kavga ediyom ama anlamiyom neden neyaptimki bukadar karsilik verdigim icin hakksizliga gelemedigim icin agzimi tutmadigim icin bana neler diyo lutfen cvp yazin bana

 2. Devran says :

  Benim arkadaşım yalan söylüyor fakat bana iftira atmaya çalışıyor biz birbirimize yalancı kimse evi batsın yarına kalmasın ve Allah belasını versin dedik acaba cezasını alır mı ?

 3. kartopu says :

  annemiz sigara içmemizi istemiyor içersen ölümü gör diyor içersek ney olur açaba yada bunun başka bi yolu var mı?

 4. askagrısı says :

  benım 3 yıllık bı ılıskım vardı,dugunume 3 hafta kala benı ortada bıraktı,bıraz sorunlarımız vardı benımde hatalarım vardı ama cozume kavusmıcak sorunlar degıldı,o kadar heyecanlıydımkı herseye gelinligimi bıle ozene bozene aldım aslında oda benı cok seviyordu benım ıcın herseyı yaptı ne dediysem aldı, ama aramızdakı uyumsuzlugu yyenı fark edip yuzugu attı benı sevmedigini soyledi,gunlerce agladım,o kadar guvenıyordum ki ona benım butun hayallerimi yıktı beni paramparca bıraktı benı hıc umursamadı,gunlerce yemek yemedım ona cok ah ettım allaha havale ettım cok canım acıdıgı ıcın tutarmı

 5. Ozge says :

  Bırıne beddua ettım ve pısman oldum bunu nasıl gerı alabılırım?

 6. Seyhan öztürk says :

  Ben seyhan bana avukat güçlü avukat lazım benim eşim olacak kişi bana iftira atacak saygılarımla

 7. Seyhan öztürk says :

  Ben acil avukat lazım ben seyhan

 8. Ayşe says :

  Kötü baba yani eski kafalı babam beni kızdırıyor.acABA BU BABAMI ŞİKAYET ETSEM CEZA ALIRMI?

 9. Hazel says :

  Benimle dalga geçiyorlar onkara ettiğim beddua tutar mı?

 10. aysen says :

  bedduadan çok korkardm ama 6 yıllk ilşkimi bitiren adamdan sonra ki ona adam dahi demek istemiyorum Allahım sabrımı ver Rabbim yardm et acılarımı dindir ayrılk sebebimz benm işimin olmaması evet bu kadar uzun bir sevgi dolu yılları hiçe sayacak neden bu işimin olmaması gece gündüz gözyaşım ekmeğime katık oldu Rabbim yanına koymasın ne bu dünyada ne de öbür dünyada mutluluk yüzü görmesin sürüm sürüm sürünsün allahım affet ama canm yandı canını yak AMİN… Mazlumun ahını yerde koyma AMİN….

Bir Cevap Yazın