1.435 / 29 Kasım 2012,Perşembe / Yorum : 0

Tokide Devir işlemleri, Tokide borcu bitmemiş satış nasıl yapılır

Tokide Devir işlemleri, Tokide borcu bitmemiş satış nasıl yapılır

Netkeyfim.com

Yoksul grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredememektedir. Ayrıca alıcı veya ailesinin, borç bitene kadar, sözleşme imzalanan konutta ikamet etmesi koşulu aranmaktadır.

Soru :

merabalar,, öncelikle konulara baktım benzer konu göremedim eğer açılmışsa şimdiden affola..
avukat arkadaşlara benim sorum şu oalcak; şimdi toki’den bir ev almak istiyorum fakat kuralara girmedim, kuraya girmiş ve daire almaya hak kazanmış insanlar bazı siteler veya emlakçıların aracılığıyla kendi haklarını ödedikleri peşinatın üzerine bir miktar da kar payı koyarak devretmeyi teklif ediyorlar. devir işlemi noter huzurunda hak devri şeklinde olacak fakat tapular bir yıl sonra veriliyor. üstelik evlerin devredilemeyeceğiyle ilgili de bir kural var tokide yanılmıyorsam..
şimdi avukat arkadaşlar bu noter huzurunda yapılan sözleşme ne kadar geçerli olur? aynı daire noter huzunda birden fazla kişiye de devredilebilir mi?
yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler, bu konu gerçekten çok kafamı karıştırıyor. yeni kampanyayı beklemektense bu şekilde ev sahibi olalım diyoruz fakat emin olamadık..

Cevap :

başka bir sitede avukata danıştım da toki ile alıcı arasında yapılan anlaşmada teslimden 1 yıl sonra ancak devredilebilir maddesi geçtiği için. noter satışının bir anlamı olmadığını ifade etti. tehlikeli bir durummuş yani..
konuyla ilgilenen arkadaşlara duyurulur..

Soru :

Ankarada toki evlerinden birisini almak istiyorum. Satan kişinin istediği ücret ve tokiye kalan borçları var. Evini alacağım kişi başka bir şehirde. Ankaraya bu hafta gelemiyorum diyor. Benim oraya gelmemi istiyor. Gittiğim taktirde vekaletnameyi alabileceğimi ve her türlü ödendi evrağı,sözleşme vs neyse vereceğini söylüyor. Size soracağım aramızda bu tür bir devir işlemi yapan var mı? ya da bilgisi olan? Şehir dışında yapılacak vekalet devri yeterli mi?

cevap :

ev sahibi bir noterden eşinize veya yakın birinize alacağınız evin satışı için vekaletname versin, bu vekaletnamede alacağınız evin ili, ilçesi, mahallesi, adası, parseli ve bağımsız bölüm numarası açık açık belirtilmelidir. ev sahibinin vekaleti eşinize verdiğini var sayarsak evi alacağınız ilçeye bağlı tapu müdürlüğünden eşiniz satıcı, siz de alıcı sıfatıyla devri gerçekleştirebilirsiniz…

Kaynak : netkeyfim.comBir Cevap Yazın