69 / 14 Şubat 2012,Salı / Yorum : 0

Fakıllı Mağarası, Fakıllı Mağarası nerede, Düzce Akçakoca Fakıllı Mağarası tarihi

Fakıllı Mağarası, Fakıllı Mağarası nerede, Düzce Akçakoca Fakıllı Mağarası tarihi

Fakıllı Mağarası turistleri büyülüyor

Fakıllı Mağarası

Merhum Vali Yazıcıoğlu’nun, turizme kazandırdığı mağarayı gezen yerli ve yabancı turistler hayranlıklarını gizleyemiyorlar…

Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu’nun Akçakoca Kaymakamlığı döneminde turizme kazandırdığı Fakıllı Mağarası, kentin önemli turizm merkezlerinden biri oldu.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Yazıcıoğlu, 1984 yılında kaymakamlık yaptığı Akçakoca ilçesinde önemli çalışmalara imza attı. Doğaya ilgisiyle bilinen Yazıcıoğlu, ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Fakıllı köyündeki mağaranın turizme kazandırılmasını sağladı.

Yazıcıoğlu’nun öncülük ettiği çalışmaları takip eden kaymakamlar da mağaranın tanıtımı konusunda çalışma yaptı. 3 yıl önce ışıklandırılan ve merdiveni inşa edilen mağara, bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi.

Türkiye’de eşine ender rastlanan Fakıllı Mağarası, 250 metreye kadar gezilebiliyor. Doğal sarkıt ve dikitlerin yer aldığı mağarayı, yıl içinde binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Akçakoca Kaymakamı Mehmet Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mağaranın ilçede görev yapan meslektaşları tarafından turizme kazandırıldığını belirterek, ”Şu anda ilçeye gelen turistler tarafından ilgi gören bir mağara. İçinde bir takım çalışmaların daha yapılması söz konusu. Benden önce görev yapan meslektaşlarıma böyle bir doğa harikasını turizme kazandırdıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası

Akçakoca’ya 7 kilometre mesafedeki Fakıllı köyünde bulunan mağara, Sarkıt ve Dikitler bakımından oldukça mükemmel olan 1010 metre uzunluğunda ve bölgemizdeki turizme katkı sağlayacak bir konuma geldi.Mağara sit kapsamında olduğu için başta Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurlu olmak üzere diğer kurumlardan gerekli izinleri alınarak Mağara içi mimari,aydınlatma ve çevre düzenlenmesi projeleri Akçakoca Kaymakamlığı tarafından düzenlendi ve ihale edilerek yetkili kurullardan izin alınarak yaptırıldı.Akçakoca Kaymakamı Savaş Tuncer de yaptığı konuşmada, mağaranın turizme açılması yönünde başlatılan proje ile ilk kez bir köyde nazım imar planı uyguladıklarını ifade ederek, mağaranın doğal sit alanı olduğuna dikkati çekti.

Kaynak : netkeyfim.comBir Cevap Yazın