762 / 24 Ocak 2010,Pazar / Yorum : 7

Dünyanın en uzun adamı, Mardinli Sultan Kösen, Dünyanın en uzun adamı tedavi için Ankara’da

Dünyanın en uzun adamı, Mardinli Sultan Kösen, Dünyanın en uzun adamı tedavi için Ankara’da

Netkeyfim.com

Dünyanın en uzun adamı tedavi için Ankara’da
Guinness Rekorlar Kitabı’na ‘dünyanın en uzun adamı’ olarak giren Sultan Kösen, tedavi için geldiği Ankara’da Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi, Kösen için 2.5 metre uzunluğunda özel yatak yaptırdı.

TAHİR SARIKAYA
ANKARA

Dünyanın en uzun adamı Mardinli Sultan Kösen, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Şeker, Kösen’in Ankara’da bütün masraflarını karşılayacaklarını söyledi. Yapılan ziyaretten dolayı memnun olduğunu söyleyen Şeker, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in destekleri ile Kösen’in Ankara’da ulaşım ve kalacak yerini karşıladıklarını söyledi.

Şeker, Kösen için Rüzgarlı Şefkatevi’nde 2.5 metre boyunda özel yatak yaptırdıklarını anlatarak, “Kösen’i belediyemizin şefkatevinde ağırlamak bizim için mutluluk verici bir olay. Kösen’i dünyada görmekte nasip oldu bize. Kösen için belediyenin ambulansını tahsis ettik. Ayrıca belediye olarak tedavi masraflarını karşılayacağız” dedi.

Sultan Kösen ise, 2008 yılından bu yana Ankara’da fizik tedavisi gördüğünü hatırlatarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin şefkatevinde misafir olduğunu belirtti.

Kas erimesinden dolayı Ankara’da fizik tedavi gördüğünü dile getiren Kösen, şöyle devam etti:

“Hormonlarla ilgili bir sorunumdan dolayı Rüzgarlı Şefkatevi’nde ikamet ediyorum. Buraya Mardin’den geldik. Tedavi süresince belediyenin misafirhanesinde kalacağım. Numune Hastanesi’nde tedavi görüyorum. Eklemlerimde ağrılarım var, inşallah en kısa zamanda düzelirim.”
Mart ayında İtalya’ya gideceğini söyleyen Kösen, İtalya’da bir televizyon kanalında talk show programına katılacağını belirtti.

Dünyanın En Uzun Adamı Bir Türk

Mardinli Sultan Kösen, 2 metre 47 santimetre boyuyla en uzun adam olarak adını Guinness Rekorlar Kitabına yazdırdı.

Mardinli Sultan Kösen’in, dünyanın en uzun adamı olduğu resmileşti.

Adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdıran Sultan Kösen, 2 metre 47 santimetreyle en uzun adam olarak tarihe geçti.

27 yaşındaki Kösen, Guinness Rekorlar Kitabı’nın 2012 yılı baskısının tanıtımı için Londra’ya gitti.

Tarihi saat kulesi Big Ban’i gezen Sultan Kösen, daha sonra basına tanıtılmak üzere Tower Bridge’e götürüldü.

Kösen, kendine en kolay gelen şeyin lamba değiştirmek olduğunu, bir arabaya binmekte ise zorlandığını söyledi.

Dünyayı gezmek isteyen Sultan Kösen’in diğer isteği ise evlenmek.

Sultan Kösen’den önce 2,57 santimetrelik boyu ile dünyanın en uzun adamı olarak açıklanan Ukraynalı Leonid Stadnyk’ın ünvanı, boyunun uzunluğunun onaylanmasına izin vermediği için elinden alınmıştı.

Dünyanın En Uzun Adamı Sultan Kösen’e Ailesi Gelin Arıyor

Haber: Dünyanın En Uzun Adamı Sultan Kösen’e Ailesi Gelin Arıyor

İki Metre 47 Santimetre Boyuyla Dünyanın En Uzun İnsanı Olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabına Giren Sultan Kösen(27)’in Mardin’deki Ailesi, Oğullarını İlk Fırsatta Evlendirmek İstiyor. Oğlunun Mürüvvetini Görmek İstediğini Belirten Anne Kösen, Gelin Bulmak İçin Köy Köy Dolaşıyor.

Avrupa Konseyi’ne Türk Başkan

Tezsiz Yüksek Lisans Kaldırıldı

Usame Bin Ladin’den Yeni Mesaj
Tıklayın, Bir Ayda Göbeğinizden Eser Kalmasın!

Derik ilçesine bağlı Dede köyünde ikamet eden Sultan Kösen, rekorun bir önceki sahibi Çinli Bao Xishun’dan 10 santimetre daha uzun olduğunun resmi olarak belgelenmesiyle yeni rekorun sahibi oldu. Rekoru tescillenen Sultan Kösen bir aylık dünya turuna çıktı. Bir haftadır Avrupa ülkelerini dolaşan Kösen, ekim ayının 10’una doğru Türkiye’ye dönecek.

Anne Ayşe Kösen, oğlunun Türkiye’ye dönüşünde konvoyla karşılayacaklarını ve kendisi için kurban keseceklerini söyledi. İlk işinin oğlunu evlendirmek olacağını söyleyen anne Kösen, onu zor şartlar altında büyüttüğünü ifade etti. Bütün dünyanın oğlunu konuşmasının kendisini çok sevindirdiğini anlatan anne Kösen, hayatında ilk defa yüzünün güldüğünü belirtti.

Sultan Kösen’in ninesi Zeynep Kösen ise oğlunun Guinness Rekorlar Kitabı’na girişini zılgıtlarla karşıladı.

Torunun doğduğu ilk günden beri hep çevresinden dışlandığını ve yalnızlığa itildiğini dile getiren nine Kösen, ilk iş olarak annesi ile birlikte dev Sultan’a kız baktırmak olacağını sözlerine ekledi.

Amca Munir Kösen ise yeğeni sayesinde artık bütün dünyanın hem kendi köylerini hem Mardin’i hem de Türkiye’yi tanıyacağını belirterek, şimdiden Sultan’ı karşılamak için program hazırladıklarını ifade etti.

Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmesinin ardından Sultan Kösen, İngiltere, Amerika Birleşik Devletler, Hollanda, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkeleri kapsayan bir aylık dünya turuna çıkmıştı. (CİHAN)

Kaynak : netkeyfim.com“Dünyanın en uzun adamı, Mardinli Sultan Kösen, Dünyanın en uzun adamı tedavi için Ankara’da” için 7 Yorum

 1. ferhat says :

  yeni bir efsane dogdu (2.5 m lik)

 2. seefa says :

  türkiyeyle gurur duyuyoruz

 3. batmanlı72 says :

  sultan bene senın gibi olmak isterım helal koçumm benım:D :=)

 4. eda says :

  ne zorluklar çekiyor ya.Bence biz türkiye sultana yardım etmeliyiz

 5. sultan says :

  adam gibi adam helal olsun sana koçum helal

 6. olida says :

  seni tebrik ediyorum belki çok zorluk çekiyorsun ama sen türkiye’nin gururusun bence :):):)

 7. şebnem zaza says :

  biliyorum ve zorluklar çekiyorsun bence mavi kapak toplayıp kocaman bir uzun tekerlekli sandalye alalım uzun olsun

Bir Cevap Yazın