199 / 27 Eylül 2011,Salı / Yorum : 0

Yılmaz Güneyin Filmlerini İzle, Trt Şeş Yılmaz günay sinema filmleri

Yılmaz Güneyin Filmlerini İzle, Trt Şeş Yılmaz günay sinema filmleri

Yılmaz Güney filmleri TRT’de yayınlanacak

Yılmaz Güneyin Filmlerini İzle

TRT 6 (Şeş) Kanal Koordinatörü Fethullah Kırşan, Yılmaz Güney filmlerinin TRT Şeş’te yayınlanmasına karşı çıkılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney’in “Güney’in filmlerinin Kürtçe dublajı da yapıldı ancak TRT Şeş onu da yayınlamadı” açıklamasına kanalın koordinatörü Kırşan’dan cevap geldi. Kendilerinin Fatoş Hanım’a ulaşmak istediklerini, ancak bunu sağlayamadıklarını belirten Kırşan, “İletişim sorununu çözdükten sonra iki yıl önce yayınlamak istediğimiz filmleri yayınlamaya başlayacağız.” dedi.

TRT’nin TRT Şeş adıyla Kürtçe yayına başlamasının ardından iki yıl önce Yılmaz Güney’in filmlerinin kanalda yayınlanması için çalışma başlattıklarını belirten Kanal Koordinatörü Kırşan, ancak bu konuda Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney ile iletişim sorunu yaşadıklarını söyledi. Kırşan, “Kendisiyle iletişim kurulamadığı için Güney filmlerinin kanalda yayınlanması söz konusu olamadı.” şeklinde konuştu. Fatoş Güney’in “TRT Şeş, filmlerin Kürtçe dublajını da yayınlamadı’’ açıklamalarına cevap veren Kırşan, bu güne kadar Fatoş Güney’den böyle bir talebin kendilerine ulaşmadığını belirterek, “Bir iletişim sorunu yaşıyoruz. Fatoş hanım ile görüşürsek bu sıkıntıyı gidermiş olacağız. (Bizim açımızdan) Her hangi bir problem yok.” değerlendirmesinde bulundu.

TRT’nin özgürlükçü bir yayından yana olduğunu belirten Kırşan, “TRT son 3-4 yıldır her türlü özgürlüğün önümü açma yolunda ciddi adımlar atıyor. Tabii TRT Şeş bunların en başında geliyor. Dolayısıyla bizim için böyle şeyler çok geride kaldı. Yılmaz Güney bu ülkenin yetiştirdiği çok büyük bir sanatçı…. Türk sinemasında çok büyük katkıları olmuş bir isim.”’ şeklinde konuştu.

Güney filmlerine ilişkin olumsuz bir kanaat taşımalarının söz konusu olamayacağını kaydeden TRT Şeş Koordinatörü, “Bizim TRT Şeş olarak Yılmaz Güney’in filmleriyle alakalı olumsuz bir karar almamız söz konusu değil. Tam aksine, aslında Yılmaz Güney filmlerinin tam TRT Şeş formatına uygun olduğunu düşünüyoruz. Yayınlanması noktasında da bir sıkıntı yok. Bu iletişim sorununu giderip, TRT Şeş’te Yılmaz Güney’in filmlerini yayınlayacağız.” açıklamasını yaptı.

Kırşan ayrıca şu bilgileri verdi: “İki yıl önce Yılmaz Güney’in filmlerini satın alma çalışmamız olmuştur. Yayınlanmama gibi bir durum söz konusu değil.”

Yılmaz Güney (d. Yılmaz Pütün; 1 Nisan 1937; Yenice, Karataş, Adana; ö. 9 Eylül 1984; Paris, Fransa), Zaza asıllı Türk sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazar.[1] Özellikle Çirkin Kral dönemi sonrasında çektiği ve önemli bir sinemacı olarak kabul edilmesini sağlayan Cannes ödüllü Yol, Sürü, Umutsuzlar gibi filmleriyle tanınır.

Sinema öncesi

Yılmaz Güney’in gerçek adı Yılmaz Pütün’dür. Kendi ifadesine göre Pütün kırılması zor sert meyve çekirdeği demektir. 1937 yılında, topraksız bir köylü ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babası Siverekli Zaza ve annesi Vartolu Kurmanç-Kürt’tür. Kendisi aslen Siverek Zazasıdır. Adana’da yetişmiş büyümüştür ve daha sonra ki yıllarında da Adana’yı unutmamış Adana birçok sinema filmine konu olmuştur ve Adanalı olarak bilinir Adana’da bir süre Kemal ve And Film şirketlerinin bölge temsilcisi olarak çalıştı. Üniversite okumak üzere İstanbul’a gitti ve Atıf Yılmaz ile tanıştı. Bu süreçte bir yandan da hikâyeler yazıyordu. Daha sonra Atıf Yılmaz’ın da desteğiyle sinemada çalışmalarına başladı.
Sinemaya başlaması [değiştir] Yılmaz Güney, 1959 yılında Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik isimli filmlerin hem senaryosunu yazar hem de filmlerde rol alır ve oynar. Karacaoğlan’ın Karasevdası’nda da yönetmen yardımcılığı yapar. Yeni Ufuklar ve On Üç gibi dergilere de öyküler yazan Yılmaz Güney, bir öyküsünde komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılanır ve 1961 yılında bir buçuk yıl hapis cezasına mahkûm olur.
İki yıl sonra tekrar kaldığı yerden devam eden Yılmaz Güney, o dönemde daha çok macera filmleri çeker. Filmlerinde ezilen, hor görülen bir “Anadolu çocuğunun” otoriteye başkaldırısı vardır. Bu dönemde Çirkin Kral lakabını alır. Bu dönemdeki en önemli Lütfü Akad’ın yönettiği ve kendisinin yazdığı bir film olan Hudutların Kanunu’dur. Bu dönem boyunca oyunculuğunu geliştiren Yılmaz Güney, abartısız ve yalın oyunculuk anlayışı bu dönemde artık oturtmuştur.

Cezaevi ve firari yılları

Yılmaz Güney, 1972 yılında “devrimcilere yardım ve yataklık yaptığı” gerekçesiyle 2 yıl hapse ve sürgüne mahkûm edildi. Yılmaz Güney içeride kaldığı süre boyunca sinema ve sanat ile ilgili fikirlerini; şiir ve öykülerini o dönemde çıkarmaya başladığı Güney dergisinde yayınlamıştır. 1974’te cezaevinden çıktı. İki yıldan fazla cezaevinde kalan Yılmaz Güney aynı yıl Arkadaş filmini çekti. Yine aynı yıl Endişe adlı filmi çekerken Yumurtalık ilçesindeki bir gazinoda ilçe yargıcı Sefa Mutlu’yu öldürmekten tutuklandı ve 25 Ekim’de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan yargılamaların sonucu 13 Temmuz 1976’da 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.[2] beş yıl hapis yattıktan sonra 9 ekim 1981 tarihinde izinli olarak çıktığı Isparta yarı açık cezaevinden yurtdışına firar etti.Yılmaz Güney’in hapisten kaçış serüveni çok ilginçtir; hapise girmeden önce çekmiş olduğu Şeytanın Oğlu film’de bir günlük bayram izininde dışarı çıkan ve kayıplara karışan bir adamın hikayesini anlatan Sanatçı, filmi kendisi oynamış oldu. Bir günlük izin ile hapisten çıkarak Fransa’ya kaçtı ve yaşamının geri kalanını orada geçirdi. [3] Cezaevinde sinema ile olan ilgisi devam etti. Bu dönemde yazdığı Zeki Ökten tarafından çekilen Sürü ve yurt dışında ve yurt içinde büyük ilgi gören ve Şerif Gören tarafından Yol çekildi. Cezaevindeyken GÜNEY adlı bir sanat-kültür dergisi çıkardı. Yol’un kurgusunu tekrar yaptı ve Cannes Film Festivali’nde ödül aldı[4]. Yurt dışına kaçtıktan sonra Duvar filmini Fransa’da çekti. Duvar onun son filmi olmuştur.
1984’te Mide kanserinden ölen Yılmaz Güney, son yıllarını Paris’te geçirdi ve ölümünden sonra Paris’te bulunan “Père Lachaise Mezarlığı” na gömüldü.

Önemli filmleri

Ana madde: Yılmaz Güney filmleri
Duvar (1983)
Yol (1982)
Düşman (1979)
Sürü (1978)(Senarist)
Arkadaş (1974)
Zavallılar (1974)
Baba (1973)
Sahtekar (1972)
Ağıt (1971)
Umutsuzlar (1971)
Acı (1971)
Vurguncular (1971)
İbret (1971)
Kaçaklar (1971)
Yarın Son Gündür (1971)
Canlı Hedef (1970)
Umut (1970)
Piyade Osman (1970)
Yedi Belalılar (1970)
Aç Kurtlar (1969)
Bir Çirkin Adam (1969)
Pire Nuri (1968)
Seyyit Han (Toprağın Gelini) (1968)
Bana Kurşun İşlemez (1967)
Kızılırmak karakoyun (1967)
Benim Adım Kerim (1967)
At Avrat Silah (1966)

Yılmaz Güney’in Pere Lachaise Mezarlığı’ndaki mezarı.
Kitapları

Boynu Bükük Öldüler (1971)
Salpa (1975)
Sanık
Hücrem
Oğluma masallar
zavallılar
Soba,pencere camı ve iki ekmek istiyoruz
sen ve ötekiler

Kaynak : netkeyfim.comBir Cevap Yazın